Snak

Mere indhold efter annoncen
han er ikke dygtig nok som reserve i Aston Villa og var dårlig igen i går.

Han er også væk til sommer. Mon ikke at Gauci overtager rollen som Martinez’ back-up.
Trætte spillere, og tyndt straffe. Det bliver svært at få point i de sidste kampe.
Nu må Liverpool meget gerne snuppe alle tre point senere i dag. Får Spurs point med fra den kamp, så bliver det pludselig meget ‘spændende’..

Hvor er det også ærgerligt, at smide alle tre point mod Brighton, som ikke havde vundet siden 10. marts. Flere af vores spillere ser virkelig slidte ud, og efter Olympiakos satte os på plads begynder der måske også at brede sig en nervøsitet på holdet. Jeg holder ikke til det! 😅
Villa er slidte og så mange skader

Men holder Liverpool deres 2-0 føring så skal Spurs slå City ellers er CL pladsen vores
Sæsonens slutspurt viser i hvert fald tydeligt, at der er brug for tre-fire nye spillere til sommer, hvis vi igen skal spille med om top 6-7 næste år. Næste sæson kommer til at trække tænder ud, så det bliver altafgørende at kunne rotere i truppen, uden at gå alt for meget på kompromis med kvaliteten, og det har vi ikke haft mulighed for i år. Her har vi især manglet Mings, Buendía og Ramsey, og så selvfølgelig Kamara efter hans skade.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I forbindelse med mit tidligere opslag omkring, at bredden på holdet skal styrkes frem mod næste sæson, så er den her nyhed værd at lægge mærke til. Vi skulle eftersigende være med helt fremme ift. at lande Mario Hermoso på en fri transfer (han har kontraktudløb i Atlético til sommer). For Atlético har han spillet 170 kampe i La Liga og 29 kampe i CL, så han har rigeligt med erfaring fra øverste hylde. Hermoso er venstrebenet, og så skulle han samtidig være god med bolden og i det opbyggende spil. I så fald kan han måske sammenlignes lidt med Pau Torres, og det lyder da ikke helt dumt🕺🏼.
Aston Villa nærmer sig angiveligt sommerens første signing.

Det er hvert fald meldingen hos den spanske avis AS.

Ifølge avisen er Premier League-klubben tæt på at gafle Mario Hermoso fra Atletico Madrid.

Mario Hermosos kontrakt med den spanske hovedstadsklub udløber i slutningen af næste måned og kan derfor skifte på en fri transfer.

Forleden berettede Fabrizio Romano, at forsvarsspilleren har flere bejlere til sin underskrift, og nu forlyder det altså, at Aston Villa står til at hente Mario Hermoso.



Den 28-årige spanier ankom til Atletico Madrid fra Espanyol for omkring 225 millioner kroner, og nu skifter han på en fri transfer.

Der er angiveligt flere grunde til, at Mario Hermoso ser Aston Villa som en attraktiv klub.

Først og fremmest ligner det, at Aston Villa skal spille Champions League-fodbold i næste sæson. Med en sejr i en af de sidste to kampe vil sikre dem en fjerdeplads.

Derudover ser Mario Hermoso det efter sigende også som en fordel, at Unai Emery står i spidsen, mens Aston Villa også har Monchi med som sportsdirektør.

Derudover kan forsvarsspilleren også se frem til at spille sammen med sine to landsmænd Pau Torres og Alex Moreno i defensiven
Jep, som jeg skrev 😁.
At lande en CB af den kaliber på en fri transfer ville være en fantastisk start på sommerens transfervindue.
Hvorfor er vores defensiv pludselig blevet hullet som en si?? Vi har siddet fuldstændig på den her kamp, men ét Olympiakos angreb var nok til at splitte vores forsvar ad. Det er satme for ringe af Konsa og co.
Igen, horribelt forsvarsspil. Hvad er det der foregår 😑..
Annonce