Snak

Mere indhold efter annoncen
Billeder fra kampen her:

http://youtube.com/watch?v=ukKFxDzqgLY
__________
Alle mål fra sidste sæson akkompagneret af lækker DJ Ötzi/Opus:

http://www.youtube.com/watch?v=687zuCL1hRU
__________
http://www.toni-shirts.at/
Guerrero por presidente!!!
__________
TV-debut på lørdag (kanal5 kl. 22), hvor vi tager imod Barske Lone. Det er super vi endelig vises, på den anden side kan det blive en kamp hvor vi får læsterlige klø at dømme efter de to klubbers form for tiden. Vi plejer dog at oppe os gevaldigt mod de to største, så måske er der håb om et enkelt point?

0-0 mod Getafe i sidste kamp med to udviste Athletic-spillere.
__________
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Her må der hentes et point. Det urutinerede forsvar (hvor en af dem med lidt rutine nu er smidt ud) har fuldstændig kontrol og FCB har været mildt sagt impotente i angreb, ikke mindst ham med unicef-trøjen og de store tænder (hvad gør man dog ikke for at være elsket som klub).

Llorente er savnet. Come on Yeste.
__________
Forventet nederlag, men trods alt skuffende baseret på spillet i første halvleg. Med Casas udvisning og Llorentes følgende udskiftning lå det dog i kortene, at Ath. ville tabe i aften. Anden halvleg må jeg indrømme jeg ikke fulgte meget med i, da det hele så ud til at hænge og angrebene var yderst sporadiske (Urzaiz kom dog ind og viste sig frem til skaberens fulde tilfredshed). Hvis vi kan overføre samme indsats til kampe mod dårligere hold end FC Unicef og undgå at få spillere vist ud vil vi kravle opad. Aduritz er tilbage i næste kamp ude mod Nastic, en oprykker der bør slås.
__________
Nok et nederlag i dag på 0-1 til Celta Vigo, hvilket var det mest katastrofale resultat, da jeg for en gangs skyld var realistisk og havde spillet på uafgjort. Etxeberria var ikke med fra start, det var derimod både Llorente og Aduritz for første gang sammen i denne sæson.

Ikke at det gjorde det mere potent, absolut ikke. Det er desværre svært at bygge analysen på andet end den live-update, der findes på athletic-club.es, men det billede det giver er begrædeligt. Athletic formåede at sende 19 skud mod mål, hvoraf de 11 ramte, men altså ingen røg ind bag Pinto i Celtas mål. Det er ringe. Celta scorede efter fem minutter og har angiveligt redet den forsigtigt hjem.

__________
Santander er altså et hold der skal slås på hjemmebane.

Kampen mod Valencia kommer på Kanal 5 på søndag.
http://www.toni-shirts.at/
Urzaiz ligner en udbrændt alkoholiker - den mand synger da på det sidste vers. Er ham Llorente ikke at foretrække?

Så får de kraftdeme point mod Valencia, men hvor de også fantasiløse uanset hvor mange skader de har. Skidt skidt, mest for min odds :<
"Maradona good; Pelé better; George Best."
Annonce