Snak

Mere indhold efter annoncen
Lidt blandet....

- Den indiske forretningsmand Saurin Shah giver udtryk for stort ønske om at købe Blackburn for ca 25£ mil i et interview i Daily Mirror. BigSam ønsker hurtig afklaring.

- Martin Olsson har underskrevet en ny 5-årig kontrakt

- Rovers bliver nævnt i en horde af klubber der følger Gilberto Silva, som formodes at forlade Panathinaikos i løbet af sommeren

- BigSam anbefaler Zurab Khizanishvili at finde sig en ny klub, hvis han vil have gang i karrieren igen.

- Rovers skulle være meget interesseret i Winston Reid, som kunne joine sin makker fra New Zealand Ryan Nelsen i Rovers forsvaret.

- Rovers skulle overveje at byde 4-5 mil € for Aristide Bance fra Mainz

- Den nye sæson starter d. 14/8 hjemme mod Everton
\"Some are bad, some are good, some have done the best they could\"
Er sikkert ikke den eneste store Rovers fan som går og venter utålmodig på at se om vores fantastiske klub bliver overtaget snart ?..

Er selv stor fan af det sker, men der må godt ske noget snart. Specielt eftersom Big Sam ikke ser ud til at foretage handler før en mulig overtagelse er behandlet.

Læser dagligt engelske aviser, og "proppen" for indadgående handler har muligvis kostet os et Guti-skifte, da vi heller ikke kan få en angriber på plads, hvilket Big Sam gerne vil have før han signer Guti.

DER MÅ GODT SNART SKE NOGET !

Nogle der kender noget til Niko Jelavic? - Han bliver nævnt hos mirrorfootbal.co.uk som en mand som sammen med Kalinic skal danne os et kroatisk angreb.

Anyways, Andranik spillede med i en af træningskampene idag, og skulle vist havet givet et meget godt indtryk under hans besøg i Rovers. Er ret sikker på han bliver signet. Han har også tidligere spillet under Big Sam i Bolton.
Blackburn Rovers since 1998
jeg har i dag læst på BRFCS.com, at rygtet går på en overtagelse af klubben snarest, hvad det så end betyder. Men er selv ved at gå til over vi står i et vakum. Vi mangler desperat en off. midtbane mand samt en eller to angribere.
Jeg er dog mest glad for vi ike er røget på vognen og signet Benjani og lign. for det havde kørt mit humør helt i kælderen.
Blackburn Rovers since 1991
Okay :) Håber virkelig snarest betyder inden for de næste par dage eller lign. Ærger mig bare over nogle af de spillere som jeg tror vi har mistet muligheden for at signe, pga. det her. Blandt andet Guti, som ville pynte på vores hold.

Hvad synes vi egentlig om Heskey rygtet ? ved ikke helt hvordan jeg selv har det med det, selvom jeg tror han passer rimelig fint ind på vores hold.

Vil lige slutte med at sige at virkelig også er glad vi ikke har signet Benjani, og bliver sur hvis det sker ! Så meget hellere beholde Roberts
Blackburn Rovers since 1998
Så skulle Rovers have budt på angrebsforstærkning...

- Lånetilbud til Mame Biram Diouf fra Man Utd

- Forhøjet bud på John Utaka fra Portsmouth

Bliver spændende at se hvad der sker. Vi har uden tvivl brug for min 1 angriber
\"Some are bad, some are good, some have done the best they could\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Samt et bud på Evertons angrebstalent James Vaughan som Everton gerne vil slippe for 1.5 £ ;)

Derudover har Big Sam udtalt at han er sikker på der sker noget på angriberfronten denne uge :)

Har forresten også hørt der spekuleres i en udlejning af City´s Jo til Rovers, med købsoption.
Blackburn Rovers since 1998
Jeg er helt sikkert mest tilhænger af en permanent aftale. Et køb af Vaughan ville være lidt af et scoop - især til den pris, men selvfølgelig også et sats...Han er ikke ligefrem en målsluger, men har spillet på U17 (6/2), U19 (3/3) og U21 (3/0) landsholdet for England, så der burde være potentiale.
\"Some are bad, some are good, some have done the best they could\"
James Vaughans statistik på klubniveau:



2004– Everton 46 (7)
2009 → Derby County (loan) 2 (0)
2010 → Leicester City (loan) 8 (1)

totalt 56 kampe og 8 mål.

Vil gætte på han har været skadet ca. 80 procent af tiden siden sit gennembrud i april 2005.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Ser også at Vaughan ville være et scoop !, Specielt til den pris. Kender alt til Vaughan´s statestik!, men kan vi holde ham skadesfri så tror jeg på hans kæmpe talent kunne udfolde sig hos Rovers. Det synes jeg er en ting som Rovers har gode traditioner for.

Hvad angår andre angribere så håber jeg også helst kun på faste aftaler, men Jo har trods alt gjordt det godt i Everton i sin udlejningsperiode, og tror virkelig han ville kunne tilbyde noget. Og hvis man fik en god købsoption ville det være muligt at købe ham om et års tid hvis han havde gjordt det tilfredsstillende. Og hvad angår Utaka så ved jeg ikke rigtig hvad jeg skal synes. Kunne godt se ham gøre det godt.. men ja. Er der egentlig nævnt en pris på Utaka?
Blackburn Rovers since 1998
Vaughan er skadet konstant, så ham ser jeg ikke som den der skal skaffe os kasserne.
John Utaka, kan jeg kun ryste på hovedet over og græde hvis vi signer ham. Det er direkte pinligt det vi er sat i forbindelse med syntes jeg.
Der er ingen der er en +10 målscore i PL.
Vi savner en midtbane mand der er kreativ, tror desværre som det ser ud nu at det bliver en meget lang sæson med kamp om at undgå nedrykning. Optagt har heller ikke været den bedste må man sige, men man kan jo håbe at når vi møder Everton at der er andre boller på suppen.
Blackburn Rovers since 1991
Annonce