Snak

Mere indhold efter annoncen
AGF er vel kun faldet sammen i udekampen mod SE, ellers har det været stabile præstationer gennem hele efteråret.


Alle hold kan falde sammen, men det der slår mig ved Peter Sørensen, var at holdet var klar igen den næste kamp og Peter Sørensen som leder har rystet holdet sammen igen som en leder.

I vores tilfælde er det 10 gange vigtigere at have en træner der funger i modgang end i medgang, da det sidste som regel funger af sig selv grundet truppens niveau.
(...)
moderator
Enig.

De fleste AGF-fans foirventede, at holdet faldt sammen efter Graulunds skade, men de har alligevel høstet points i denne periode. Det fortæller selvfølgelig også en del om Peter Sørensens evner.

Ligesom det fortæller temmelig meget, at han er i stand til vinde 1. division overbevisende, og derefter omstille holdet lynhurtigt til den nye Superligasæson, hvor præmisserne er anderledes.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Matias, jeg skrev "famlede", ikke "fumlede". I min verden er der en betydelig forskel - hvor Ståle for mig at se, famlede efter et bedre offensivt koncept (som han ramte gevaldigt til sidst). Men man skal selvfølgelig ikke underkende, hvad han faktisk præsterede der. Seværdigt offensivt fodbold eller ej, så var det sgu imponerende.


Btw. endte jeg på bar i går, med i hvert fald Hjalte Bo, Søren Larsen og Peter Sørensen (der dog gik kort efter).
Jeg glemte at spørge Peter Sørensen, hvornår vi skulle regne med at se ham i FCK.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Synes ikke de faldt sammen mod SIF på samme måde som i Haderslev, hvor der var tale om kollektivt kollaps. Mod SIF mødte de et bedre spillende hold på dagen.
Jeg så ikke kampen mod SønderjyskE, men jeg var på stadion mod SIF. AGF startede bedst, men efter at SIF kom foran, så virkede det ikke rigtig til at AGF nogensinde kom ind i kampen igen. Det var dog to formstærke hold, der mødte hinanden dengang, og som Saint rigtig nok siger, så var AGF tilbage weekenden efter, hvor de forholdsvis overbevisende slog AaB i stormvejret i Aalborg.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
http://sportenkort.dk/ny…+peruvianer

Spændende. Mig bekendt har vi ikke tidligere hentet en spiller direkte fra Sydamerika. Interessant, hvis vi kan begynde scoute derovre, og uden spillerne i forvejen skal omkring et fordyrende europæisk stop.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Spændende. Mig bekendt har vi ikke tidligere hentet en spiller direkte fra Sydamerika. Interessant, hvis vi kan begynde scoute derovre, og uden spillerne i forvejen skal omkring et fordyrende europæisk stop.


Man kan naturligvis diskutere geografien omkring syd og mellem-amerika, men man gjorde det samme med Oviedo.
Men du har ret. Det er ikke just noget der er gjort en masse af.
Han er så kun 19 år, så det er nok mere noget vi bliver glade for om et par år.

Her og nu står den på midterforsvarer, angriber og en central midt med mindre man har lavet en forhåndsaftale med Christian Poulsen fra til sommer.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Her og nu står den på midterforsvarer, angriber og en central midt
Helt uenig. Ampuero omtales som venstre back, og dem har vi kun to af. Når nu Wendt vil væk fra Gladbach (http://www.tipsbladet.dk…ra-gladbach) har vi en gylden mulighed for at have hele fire af slagsen i truppen.

Det vil i givet fald med garanti være dansk rekord!!
moderator
Wendt er et fjols.

Det er det mest tåbelige klubskifte han foretog. Hans direkte konkurrent er klubbens anfører, så det bør ikke komme som en overraskelse, at det er småt med spilletiden.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Nej, der er set smartere karrierevalg.
Annonce