beesknees: Ståle spillede ikke europæisk i sine først tid i FC, Roland har ikke spillet Royal League ligeledes. Tilbage er pokalen og Superligaen.
Eller mener du ikke at point er vigtigt for bedømmelse af en træner?
Var Ståle ikke lige tiltrådt, da "miraklet i Amsterdam" skete? Eller husker jeg forkert/forstår ikke hvad I mener, med "spillede europæisk i sin første tid"?
Point
kan være et (mindre) parameter, men som Matias også er inde på, bør de fleste trænere (i suppen og lign.), kunne føre FCK til mesterskabet, med det spillermateriale der er til rådighed. Det er derfor relevant at kigge på, om træneren generelt får holdet til at præstere så godt, som det bør, (det kan vi roligt afvise), og hvis der evt. er indkøringsvanskeligheder med spilsystem (løb for hinanden og lign.), om det så alligevel ligner, at spillerne godt ved hvad de skal. Og det kan i hvert fald også afvises.
Derudover kan man undre sig over, hvordan Roland har mikset rundt på midtbanen, og i flere kampe placeret samme spillere forkert.
Spillet har svinget meget, men der er lyspunkter. Fcn så spillede FCK deres bedste kamp i sæsonen, imod FCN i pokalen for ikke så længe siden.
FCK spiller ikke som Roland ønsker, Holdet har heller ikke haft muligheden for at lære det, da der har været ca 2 kampe om ugen, siden sommerferien. Hvilket umuliggøre en grundig træning, modsat en kampforberedende træning.
Mod FCN i pokalen havde Rolle lært af den første kamp - for i den første kamp, blev vi altså nærmest kørt på røv og albuer ud af Parken.
Jeg har skrevet det tidligere, at Rolle må roses for at have fattet, at man skulle lukke ned for Stokholm, der i den første kamp lå og hyggede sig lidt bag midtbanen.
Men i betragtning af at vel nærmest samtlige sportskommentatorer også havde luret den del, samt at Roland ikke fik rettet op på det allerede efter 1. halvleg af 1. kamp, virker Roland temmelig tungnem/taktisk ukyndig/uden evne til at gøre sig forståelig blandt spillerne.
Og derudover. Halvt nyt hold eller ej, så blev vi altså slået ud af ChL-kvalen, af et hold hvis anfører nærmest havde ølvom.