Snak

Mere indhold efter annoncen
Mohamed Zidan, hvorfor ikke? Men der er nok andre prioriteter som f.eks. midtbanen og forsvaret. Jeg håber virkelig vi henter en træner med internationalt snit, kan vi det, så har FCK efter min opfattelse rykket sig en del. FCK lever stadigvæk på det image sidste år og muligheden for at indgå i næste sæsons CHL som tiltrækningskraft, så det skal til at være nu.
Zidan ind i stedet for Santin ville være optimalt. Jeg tror heller ikke han er mere idiot end at han kunne sætte gang i suppen og være et våben i vores europa 4411.

Men jeg tror ikke på ham i FCK. Lillebroderen fra Norge har en mere FCK spiselig profil, og er vel alt andet lige ikke engang halvt så dyr i drift eller købspris som Zidan ville være.


Jeg tror simpelthen ikke på at CV skal være manager og, at vi fortsætter det nuværende setup også efter sommerferien. Måske hvis henter en kapacitet på niveau med Wiggen ind i staben bag ham. Ellers ikke. Og jeg ser igen grund til at hente en assistent kapacitet i stedet for en træner kapacitet og CV tilbage til direktionen.

Vigtigst er dog at man fortsætter med leen - og begynder at købe.
Nu man er af med dødvægten på træner bænken er der dødvægt på resten af bænken der skriger på at blive skyldet ud, og spillere der skriger på at blive købt. Jeg vil endda være tilfreds hvis man bare ringer til David Nielsen og køber en fra Norge til hver kæde. Bare de er tydelige og de yderste mandater på midtbanen forsvinder.
Men jeg tror ikke på ham i FCK. Lillebroderen fra Norge har en mere FCK spiselig profil, og er vel alt andet lige ikke engang halvt så dyr i drift eller købspris som Zidan ville være.

Det kan godt være jeg tager fejl, men tænker du ikke Abdellaoue-brødrene?
jeg er lidt på linje med mbk: cv har købt elendigt ind og roland har skulle rydde op efter en uhørt succefuld træner, ståle, hvilket ikke har været nogen nem opgave for ham.

der hvor roland påstås at "fejle" er cl/el-spil - men som jeg ser det, så er det netop her, at cv har fejlet mest eklatant med sine noget middelmådige indkøb, der ikke har holdt niveau.

derfor bør roland vel kun bedømmes på hans superliga-kampe, hvilket ikke har været prangende, men vel ok ud fra den betragtning, at han er ny, og at han fik et nyt fck-hold at arbejde med. og at fck pt. ligger nr. 1.

men ok, har man ikke spillernes respekt, endsige den personlige gennemslagskraft, så er der måske ikke så meget at gøre. men jeg synes stadig, at det er en noget hurtig reaktion fra ledelsens side, men det er måske den handlekraft der gør, at fck stadig er overlegent nummer 1 herhjemme..?
gik i seng efter første halvleg
Jo. Lillebroderen fra Norge er Abdellaoue junior.

Og han lyder helt afsindigt meget som noget CV kan lide. Han virker ret fornuftig, men i en ideel verden køber vi noget på niveau med Damen til angrebet, og ikke noget der måske bliver bedre end Santin.
Derfor er Zidan lidt en drøm, på samme måde som jeg gerne så Rudolph Austin, Krohn-Dehli og en eller anden tonsergod centerforsvarer i dette vindue. Og Peter Sørensen til sommer.

Jeg tror dog mere på Abdellaoue, CV og to halvfesne folk. Men det handler nok om at det sidste halve år har skuffet så meget mine forventninger er skruet helt ned.

Tan Andib.


Mere indhold efter annoncen
Annonce
SCHAAP:

Jeg er sikker på, Plankeværet taler om lillebror Abdellaoue, eller bare "Mos", men blot brugte en noget alternativ formulering, som kunne få det til at se ud, som om Mohamed Zidan havde en lillebror, der spillede i Norge.

Edit: Nemlig.
http://www.bold.dk/nyt/F…ynlig-leder

- I hørte det i FCK-tråden først: FCK har brug for en synlig leder. Jeg har skrevet det så mange gange tidligere (ikke at jeg har været alene om det, for de fleste kan se det): Det kan virke omsonst, at voksne, professionelle fodboldspillere, har brug for en klassisk, stærk og synlig leder - men det er nu engang tilfældet i FCK, og derfor går det ikke, at man tilsidesætter den egenskab, når man sidder midt i kandidatudvælgelsen. Det er en del af FCKs kultur. Er det så efterhånden fattet?
Og anonyme kilder bakker op om det http://www.tipsbladet.dk…nes-respekt
Derfor er Zidan lidt en drøm, på samme måde som jeg gerne så Borges, Krohn-Dehli og en eller anden tonsergod centerforsvarer i dette vindue. Og Peter Sørensen til sommer.
Du må spejde langt efter Borges (i hvert fald, hvis det er Celso), da han røg til AIK Stockholm i starten af det nye år (som jeg også skrev herinde)
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
True Matias

Sommetider skulle man tro ledelsen kiggede med herinde, det er jo også de klogeste mennesker der er aktive i denne tråd.


Jeg har det dejligt med afskedigelsen af Rolle, han havde slet og ret ikke karismaen og formatet til at skubbe FCK niveauet videre, jeg går stadig og håber på et stort internationalt navn, og håber udmeldingen om manager CV er spin.


2012 starter godt og nu skal vi gerne have Thomsen og Kristensen samme vej som Roland.

\"Politics is supposed to be the second oldest profession. I have come to realize that it bears a very close resemblance to the first.\" SKAT ER TYVERI, og du ved det!
Annonce