Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis vi kan få 100 lange for at samle sæbe op i CL er det en fin deal.

CV skal ud og vi skal vågne op, men vi skal også i CL gruppespil hvert år.
Det helt basale problem, er, at man ikke har kunnet overføre bare et nogenlunde niveau fra sidste sæsoners fremgang, til denne. Det er klart. Og det er klart, at de fem spilleres kvalitet (og Ståle Solbakkens), har været det mest afgørende for, at vi i dag står med et hold uden ånd og koncept. Men det siger også sig selv, at det ikke kun er på det praktisk, fodboldmæssige plan, at den er gået galt. Og det er det, jeg prøver at beskrive. Mener man at niveau handler om lidt bedre kvalitet på banen her og der, bliver man slemt skuffet, hvis det er det eneste der foretages, i kommende transfervindue. Niveau har også med personlighed og profil at gøre. I høj grad. Og ikke mindst i FCK. Af samme årsag har jeg givet eksempler på to tilfælde indenfor FCK 10-12 år, som er direkte udfald af manglende niveau på det plan. Det vil altså sige, at man i FCK med jævne mellemrum skal have banket ind i knolden, at det hele ikke kommer af sig selv. Herunder selvfølgelig heller ikke den vinderkultur, vi nyder at prale af. Og det kommer heller ikke alene af på papiret stærkeste mandskab i ligaen. Der skal arbejdes på flere områder, før det kan give det afkast, vi og alle andre der holder med FCK eller blot følger med i dansk fodbold, forventer af FCK. Og det er det, vi ser i denne sæson. Præcis som vi så det i eks. 04/05.

For resten er den "modige" nyhed nu kommet i medierne. Det er Morten Crone Sejersbøl, der er godt en halv sæson for sent ude med historien, i forhold til dens nyhedsværdi. Men journalister bruger selvfølgelig gerne et halvt til et helt år på at fornemme og indse de ting, vi tilhængere går og kommenterer på i dagligdagen. Det er der sådan set ikke noget nyt i. Af samme årsag er de også ligeså sent om at fange, hvilke hold og spillere, der hhv. har og mister momentum. Til MCSs fordel skal siges, at han er den, der er først ude. Men tænk at de venter med at kommentere på det, når risikoen for at tage fejl, er så minimal, som det ene point og måldifferencen er et udtryk for. Altså, de er alligevel ikke eksperter i andre end journaliststandens egne øjne, så hvad er de så bange for at tabe på at være lidt mere friske?
http://www.sporten.dk/fo…iver-mestre
Det som irritere mig allermest er at det reducere problemets omfang til alene at handle om geist, tænding, gnist, vilje eller hvad det nu kaldes.


Ja for helvede. Hver gang noget går dårligt så er det manglende motivation. Og så er den forklaret. Det er grunden til Brøndbys femårige nedtur og en hovedgrund til at FCK ikke præsterer denne sæson. Hele holdet mister lige pludselig motivationen. Hvis bare de blev motiverede igen så var alt godt.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
I øvrigt illustrerer CVs transfers måske i nogen grad forskellen på at købe spillere til et hold der fungerer perfekt, overlegent efter superligastandarder, og til et hold der er gået op i limningen. Ikke at det hele kan undskyldes med det, men FCK er nok ikke et godt hold at blive spillet ind på lige nu. Der er ingen reel anfører og ingen central midtbane, svære arbejdsbetingelser. Det bliver mere og mere tydeligt for hver uge hvor vigtig Kvist var.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
At forklare vores elendighed med adgang af profiler er fesent, og jeg kan ikke forstå, at det bliver bragt på bane nu - to transfervinduer efter. Selvfølgelig er det hårdt at miste stamspillere, men det falder kun tilbage på ledelsen, at de har forfejlet erstatningerne.
Når det er sagt, så underpræsterer vi ikke kun pga forkerte signings, eller manglende kvalitet på midten (for suppen standard)men pga en træner, der tydeligvis mangler evner til at klare jobbet. Vores koncept er det samme hver kamp, og vores reaktioner på manglende mål altid det samme. Dét bærer træneren fuldt ansvar for, samt det største problem - at den centrale midtbane i løbet af en hej sæson har været håbløs. Der er tydeligt ikke blevet arbejdet med den del.

Finally, så var det et endegyldigt tegn på forfald da CV tog sit camping-tøjsæt på til en kamp...
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han må godt nok føle sig presset CV, eftersom har behov for at lange ud efter medierne.

Ifølge ham er det mediernes dagsorden og dansk mentalitet, at ville pille nogen ned, når de først de har præsteret på et godt niveau(Læs: FCK)
moderator
Ja, det bliver mere og mere pinagtigt.

Og, det absurde er, at medierne slet slet ikke har taget så hårdt fat i FCK, som de burde. Der har været rig mulighed for at komme med saglig kritik af FCK i denne sæson, men pippene har godt nok været spage fra journalisternes side.

Men, selvfølgelig er det alle andres skyld, for CV har forlængst malet sig op i et hjørne, hvor kritik udefra er udtryk for konspiration. Det er sølle at overvære mandens deroute.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det gør næsten fysisk ondt på mig, at læse den udtalelse. Offerrolle klæder ingen. At være et offer er i den forbindelse noget helt andet, og det er CV naturligvis ikke. Det er ham selv der har ansat en træner, som ikke havde den rette personlige profil til FCK, det er ham selv der har fyret ham og indsat sig selv i stedet, det er ham selv der har erstattet sidste sommers åreladning af stamspillere, med, gennem to vinduer, spillere, der ikke har kunnet løfte holdet en centimeter, og slutteligt er det ham selv der har misset chancen for at ændre den det-hele-kommer-til-os-helt-automatisk-holdning. Ja faktisk ser det ud til, at han har accepteret den. Det er offerrollen et glimrende udtryk for.

Tænk sig at vores øverste sportslige ledelse og cheftræner mener, at vores fornærmende ringe spil, er et udfald af, at alle de andre driller. Det burde udløse en fyreseddel pr. omgående. Hvis ellers der bare er en anelse vægt bag ordene om, at FCK ikke skal fungere som et socialkontor, vil den eneste logiske konsekvens af, at have en person som ikke magter sine arbejdsmæssige opgaver i klubben, og tilsyneladende kun er ansat på noget der ligner familiehensyn, at skille sig af med ham så hurtigt som muligt.
Det absurde er jo, at selvom ingen klub, som ligger på førstepladsen med ét point ned til nr. 2 tre runder før sæsonafslutningen, nogensinde kunne finde på at fyre cheftræneren, før sæsonen er færdigspillet, ville det sandsynligvis være den bedste løsning. For at skabe en chokeffekt og for at give spillerne den lussing, som vækker dem fra den nuværende apatiske tilstand.

Men det hele kompliceres jo også markant af, at cheftræneren er en del af den ledelse, som fyrer og ansætter trænere. Er han stadig cheftræner efter sommerpausen står det endegyldigt klart, at selvpromovering præger CV´s dagsorden mere end klubbens bedste.
Chockeffekter er stærkt overvurderet.

Utidige trænerfyringer giver sig midst lige så ofte udslag negativt, og i status quo som positivt.

Var trænerfyringer det mirakelmiddel som man ofte får indtrykket af at folk tror det er så var Palermo ved at hive CL trofæet hjem for tredie år i træk.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Annonce