Snak

Mere indhold efter annoncen
Husker jeg forkert, eller var PC ikke ude at sige i forbindelse med lejeaftalen på Mo, at det absolut ikke var en aftale der ville blive permanent, da vi slet ikke har økonomien til det ? Det var vist nok i forbindelse med en påstået frikøbsklausul?
Bevares, der er også spind i den slags, men det lød ikke som om, at det var planen fra hverken Ajax, Mo eller vores side, at det skulle være permanent
Venlig hilsen
Ja. De 20-25 mio det koster for Delaney, er en no brainer. Han er alt hvad vi har manglet, siden Delaney.


Der er dog lide det aberdabei at han bliver betalt 45 mio. kr. om aaret og har tre aar tilbage af sin kontrakt. Det kan FCK ikke betale og det er alt for mange penge at opgive for Delaney. Det peger paa en anden klub i udlandet der har et stoerre loenbudget.
Nu to mål af Bøving!

Enig, Diogenes.
Vi skal ikke i nærheden af den løn. Men det ved Delaney jo også godt.
Der er dog lide det aberdabei at han bliver betalt 45 mio. kr. om aaret og har tre aar tilbage af sin kontrakt. Det kan FCK ikke betale og det er alt for mange penge at opgive for Delaney. Det peger paa en anden klub i udlandet der har et stoerre loenbudget.


Som jeg også sagde sidst, så finder man en mellemvej. Sælgende klub betaler ofte en del af den gamle løn for at gøre transitionen mulig + spilleren selvfølgelig går noget ned i løn når gammel aftale udløber.
Kæmpe kompliment til ungdomsafdelingen.
Hvem bliver det næste skud på stammen?
Altså, spillere på 15-16 år, der forventes at få et gennembrud?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu to mål af Bøving!


Jaja, slap dog af. Vi får trods alt 15-20 millioner mere når William Bøving sælges! Det kan finansiere et par mere af PCs glimrende kanter.
fck-medløber.
Sælgende klub betaler ofte en del af den gamle løn for at gøre transitionen mulig + spilleren selvfølgelig går noget ned i løn når gammel aftale udløber.


Det er nemlig helt normalt, men det er ogsaa normalt at det er uladesiggoereligt hvis afstanden er for stor og at spilleren saa ryger til en stoerre klub. Jeg ser det slet ikke saa sandsynligt inden for de kommende to transfervinduer, men vi faar at se om du faar ret.
Jeg håber sgu. Han er en dejlig fyr og ville give os noget vi mangler.
Bare af nysgerrighed, hvad var din holdning til at binde 80 mio. kr. paa en kronisk skadet 29 aarig Andreas Cornelius?
Flot af Bøving.
Får virkeligt udstillet PC som verdens største fæ.
Vi kan i det mindste glæde os over at vores lejespiller snart er i form, efter vi har spildt en halv sæson på ham.
Hold kæft det er frustrerende.
Annonce