Silas Andersen som havde slået William Clem af på 6´er positionen. Ham solgte vi til Inter Milan og han spiller stadig på deres akademi.
Imens har William Clem grebet chancen og fået en fin udvikling.
Det er sindsygt godt med sådan nogle cases.
Pengene vil selvfølgeligt altid lokke, men det er meget tvivlsomt om det er en fordel for talenterne sportsligt at komme til øverste hylde før de er andet end talenter. Medmindre de er Lionel Messi reincarnated.
Det er også endnu en grund til at vi også skal fokusere på at få dem der ikke slår igennem i FCK, godt videre. Enten i en klub på et lavere niveau, eller med en karriere/uddannelse.
Det synes jeg faktisk også er at ansvar man påtager sig når man rekrutterer børn til at komme og være en del af et professionelt miljø.
Vi skal være det menneskelige alternativ til det slagteri af unge mennesker der sker på øverste hylde.
Jeg tror at der er mange der kommer rigtigt skævt igang med deres liv fordi deres talent-karriere, som hele livet var bygget op om, bare løber ud i sandet.
Så kan man sige at de sikkert har fået nogle penge, men penge i hænderne på unge mænd uden en plan, er sjældent nogen tjeneste.
Jeg fatter ikke klubberne ikke gør et større nummer ud af det, det er den naturlige pendant til en tilgang til arbejdet med børn som ellers er meget kynisk, og ofte bliver kritiseret.
På samme måde som en stor forurener helt naturligt vil være inklineret til at fokusere på deres "grønne profil".
Vi skal være de største af de "grønne" talentudviklere.