Snak

Mere indhold efter annoncen
Fuldstændig enig med Dickos.
Man skulle tro at fans, også nogle af vores egne, ikke har fulgt med gennem årene. Det har meget sjældent været særligt kønt i de måneder hvor vi har skullet spille kvalifikation til Europa. Der har det bare handlet om at samle så mange point som muligt.
Tingene plejer som regel at sætte sig derefter.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Første gang i rigtig lang tid jeg ikke kunne se kampen live.

Så kommentarerne og tænkte æv ikke igen!

Nu er den set igennem 2 gange og ja, jeg kan kun være enig med dickos. Jeg er heller ikke så nervøs. Bevares der er ting der SKAL blive bedre, men jeg har set mange dårligere FCK kampe end den i går.

Når det er sagt, så understreger denne kamp også at der er brug for en 6´er, der evner at balancere holdet. Ikke fordi han havde gjort en forskel/spillet i går, men netop fordi at det vi har, ikke er godt nok til at kompensere for vores offensive spillere / taktik i en kamp hvor vi stiller i bedste opstilling.

Er Boile skadet, ser jeg ingen anden udvej end at det løb er kørt. Spørgsmålet er hvor meget PC ønsker/kan handle med rettidigt omhu.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Det bliver en spændende uge.

Jeg må indrømme efter at have genset målene mod Silkeborg bekræftede det mig i at vi skal have en 6´er. (For Falk tæller ikke)

Man kan intet defensivt, og gør intet defensivt.

Så når vi skal spille CHL eller EL fra september af så har vi Clem.
Det ansvar kan vi umuligt lægge på hans skuldre, og hvis vi går med Falk (hvilket jeg virkelig ikke håber vi gør) så er chancen for st han i første kamp laver en "boile" / "falk" og er skadet 2 måneder for stor til at vi kan nøjes med ham dernede.

Der er også ved at være tynget lidt ud på den 6´.

Delaney, Bidstrup og Berg Johansen er solgt.

Så har vi mødt / set nogle i CHL kval.
Mannsverk, Krejci og Berggren.

Krejci ville være perfekt men er for dyr.
Mannsverk, tror jeg også ligger over hvad vi vil betale for en 6´er.

Det efterlader hvad vi har set, Berggren. (Og en masse andre selv).

Men oven på den Silkeborg kamp kan man godt side tilbage med frygten af at ham Delaney var præcis hvad vi manglede i forhold til, lederskab, rutine.

Det forsvar uanset hvem du sætter derned mangler jo en Zeca.
Kunne ham her være noget?

https://www.transfermarkt.com/zeca/profil/spieler/131161

Han har kontraktudløb om et år, så han vil nok ikke være så dyr igen.
fck-medløber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Med Zeca på sekseren vandt vi det år, hvor Robert Skov og Damen hærgede ligaen. De øvrige år vandt vi nul og en fis. Jeg foretrækker nok en vindertype frem for en Zecatype på den plads.
I en 4-3-3 viste Zeca sig at være enormt god. Han kunne ikke eje sin position godt nok i 4-4-2, men med to foran sig på den centrale midtbane, var han glimrende. Jeg vil endda vurdere hans tid imellem hans første og anden knæskade til at være hans bedste i FCK. Der var han suveræn.
Hvor skidt var det mod Silkeborg? Sådan i grove træk?
@Matias

Imellem de to skader startede han inde i 7 kampe, hvoraf de 3 blev vundet. Han fløj rundt som sædvanligt og lavede spektakulære tacklinger, og folk hujede og klappede. Men holdet var ikke specielt mere stabilt, fordi han var med. Det er historien om Zeca i min optik.
Planke@

Det var skidt hele vejen rundt, jeg sad dog også med en fornemmelse af, at de mål der blev lukket ind, var de velkendte ongo-bongo mål mål, vi så i en lang periode under Thorup.

Det første mål vi lukker ind er et kluddeelert rmål efter et hjørne, hvor Jelert " igen " bliver den nindste på bagerste stople, mål nummer 2 er Boilsen forkert placeret og får samtidig en fiber i baglåret, det sidste mål, er et indlæg ramt med skinnebenet, hovedstød som bliver afrettet og snyder Grabara.

Men en ting jeg er træt af, så er det Larsson placeret alle andre steder end på toppen, han bringer nul og nix hvis han skal lege kant.

Og så var en midtbane med Højlund og Clem alt alt for tynd, mens Jelert i den grad er nede i en bølgedal.

Og i sidste ende så er det nok snakken om den manglende fart, det var ikke meget der kom fra kanterne hvor Moi og Roony var placeret.

Og så ved jeg ikke, husker bare SIF som et hold vi altid bøvler med.

Men i sidste ende står vi i ChL og med 15 point efter 6 kampe, så er det måske ikke så dårligt, men Neestrup og PC har stadig nogle solide opgaver her de sidste par dage af vinduet.

For truppen skriger i den grad på en stopper og klasse 6er
Annonce