Jeg ser ikke FCM som største konkurrent på trods af deres transfer vindue.
FCM var sakket så langt bagud + har solgt deres største profil, så de har et gevaldigt efterslæb i kvalitet (hvilket sidste sæson bevidnede), samt træning og sammenspil af nye "profiler" de skal indhente. Ganske givet de kan blive en udfordrer på sigt, men de er et andet sted end os, hvor de bærende spillere trods alt har været i klubben sidste sæson også.
FCN er derimod en helt anden case, de ser virkeligt ud til at have styr på konceptet, har handlet godt ind hvor de manglede og er styrket økonomisk med salget af Nuamah, som jeg hurtigt tror er glemt.. De spiller sgu flot, deres hjemmekamp mod Partizan gad jeg godt vi havde efterlignet i Parken onsdag aften og de har generelt set fornuftige ud i SL.
Jeg håber på FCN sætter til grundet de hårde kampprogram, det værste der kunne ske var at de ekstra kampe er med til yderligere at forøge deres udviklingspace, så de næste år med ro i maven kan sælge spillere for 500M kroner efter en god ECL kampagne, forstærke sig enkelte pladser og være klar til at udfordre os fra dag et om mesterskabet efter nytår.