Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror mange af os ender skuffede fordi vi er vant til Grabaras niveau.

Faktum er at målene hagler ind. Så med en lidt ringere målmand kan det godt blive kritisk. Vi har selv set det i Superligaen da vi havde Kalle og Grytebust. Jeg mener vores defensiv er ligeså elendig nu som den var dengang hvor vi lukker over 1 mål ind gennemsnitlig per kamp.

For eksempel mener jeg det kræver en helt bestemt type CB at spille siden af Vavro. En styrmand / intelligent type.

Vavro er en suveræn spiller, men ofte laver han raids, eller går all-in på noget højt oppe på banen. Jeg ser det ikke som noget negativt. Men det kræver en makker der har stort overblik til at kommandere det rum der nu er åbnet op.

Vi har også set at vores bagkæde bakker og bakker når modstanderen løber imod os med bolden. Det er faktisk det de skal, indtil midtbanen kommer og assisterer. Men vi ser ofte det er for let og de kommer for hurtigt ned fordi vi ikke har en defensiv 6´er til at hjælpe.

Det går mig virkelig på at modstanderen kan spille den kort fra målmand og så kan deres kant bare løbe direkte ned til vores hjørneflag og prøve med et indlæg der enten bliver farligt eller bliver blokkeret ud til hjørnespark. Det er så nemt at sætte Falk. Heldigvis arbejder Achouri virkelig godt defensivt, samme med Moi og Roony er også blevet bedre.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Ellers skal man kigge på enten Patrik Gunnarson som var rigtig god for Silkeborg da han var på lån der fra Brentford og siden er taget til Viking og er fast mand deroppe, hvor de pt ligger på 4 pladsen

Eller på Rúnar Alex Rúnarsson som var god for FCN, røg til Dijon og derfra til Arsenal, han har haft et par lejeophold hvor han har spillet fast, men er pt røget på bænken i Cardiff - man må tænke at han snart gerne vil ha en fast klub igen og hans kontrakt med Arsenal udløber til sommer, så en næsten gratis afløser til Grabara - som tidligere har vist klasse i DK og Frankrig - er måske ikke det værste
Is it cold in his shadow?
Angående målmandssituationen så håber jeg godt nok, at vores ambitioner på en erstatning af Grabara er større end Theo Sander og så målmænd der ikke er gode nok til at stå i deres nuværende klub. Sander er et kæmpe talent. No doubt. Men vi må simpelthen ikke gå på kompromis med kvalitet på lige præcis målmandsposten.
Og i sidste ende bliver det nok svært at erstatte Grabara 1-1, så må det være op til PC at finde noget der er så tæt på som muligt.

Og jeg er også med på at det lige er et par år for tideligt for Sander.
Jeg tror Roony ryger til vinter eller sommer.

Og jeg tror det bliver til en Premier League klub.

De 2 vinduer er sidste chance for at blive en ´´homegrown´´ spiller for en PL klub.

En PL trup må maks have en trup på 25 spillere. Men 8 af spillerne skal være ´´homegrown´´.

Det vil sige har klubben ikke nogle ´´homegrown´´ spillere så må de maks udtage 17 spillere til en kamp.

For at blive homegrown skal man enten være Englænder eller have spillet i en Engelsk klub i 3år inden man fylder 21år.

Man taler ofte om udtrykket ´´English tax´´ når man skal forklare hvorfor Engelske spillere er så dyre i Premier League og det er fordi de tæller som homegrown.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig peanuts. Vi kommer ikke til at erstatte Grabara 1-1. Det er nok nærmest umuligt. Men der skal en “klasse” spiller ind på den position. Hvem og hvor han spiller ved jeg ikke. Men en der er opfostret i England ville være fedt.
Tænker også det første gang vi sigter så lavt hvis det den type navne vi går efter som Grabara afløser
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Hvad med ham der Matt Ryan. Han skulle være ret dygtig ;)
så håber jeg godt nok, at vores ambitioner på en erstatning af Grabara er større end Theo Sander og så målmænd der ikke er gode nok til at stå i deres nuværende klub.

Grabara er hentet i Liverpool, og var ikke deres førstemålmand. Taget bogstaveligt, kunne Grabara ikke erstatte Grabara, når du sætter det sådan op.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Matt Ryan som stand in for Grabara er et godt eksempel på den hylde jeg forventer vi henter næste keeper fra.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Annonce