Snak

Mere indhold efter annoncen
Man har tæt på 1.4 milliarder i egenkapital. Det har aldrig været højere.

Det er ikke sundt at have så meget kontant da penge falder i værdi over tid.

Planen om at bygge Lalandia i Sverige gik jo i vasken, noget med nogle tilladelser de ikke kunne få.

Man kunne i teorien betale al sin gæld og have penge til overs. Man kunne også betale hele hjemfaldspligten.

Spændt på at se hvad de kommer til at bruge pengene på.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Okay, jeg havde så ikke hørt om egenkapitalen var så høj
Det betyder jo ikke, at man har 1,4 mia. kr. stående i frie midler (kontanter), som man bare kan bruge, som man lyster.

Det er vældig fint, at man ikke er (teknisk) insolvent, men andre må bruge energien på at forklare hvad egenkapital er, hvis I er for dovne til at google det.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Nej, gør det ikke! Lad dem lide i dumhed for evigt…
Kortfattet, uden at gå for meget i detaljer, så er aktiver = passiver. EK er et passiv der sammen med kort og langfristet gæld udgør passiverne i balancen.

Aktiverne er bl.a.: Grunde og bygninger, i FCK regi spillerne, korte og langfristede tilgodehavender og selvfølgeligt de likvide midler.

Da FCK har scoret kassen på CL formodes det at bankbogen er fuld, selvom en udlodning på 100M er på tale.

Der har dog ikke været nævnt noget om en ny strategi eller store planlagte investeringer i hverken trup eller stadion, skulle dette ligge i kortene, så burde der komme en fondsbørsmeddelelse, da sådanne tiltag er af afgørende betydning for selskabet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I øvrigt tankevækkende at Bayerns situation synes at ligne vores egen ganske meget.

Et hold der på papiret er stærkt, men som alt for ofte laver amatøragtige fejl og slet ikke ligner sig selv. Senest ved at sætte en 0-2 føring over styr og tabe 3-2 til selveste Heidenheim og dette tiltrods for at de har en angriber der smadrer mål ind i ligaen.

Mekanismerne i fodbold er som altid en spændende udfordring.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
@Les Deux
Går du ind på Bayern Münchens fan tråde på Reddit osv vil du se oplæg som:

Lack of defensive midfielder is a bigger problem than the Coach

1. Holding midfielder is more important than ANY other position, including forward, center-back, or goalkeeper. Just name one good-performing club that DOESN´T have a defensive midfielder. EVERY CL contender has one: Man City has Rodri, Real has Tchuameni, and even Arsenal has Rice, only Bayern doesn´t. Moreover, playing possession-based attacking football, Bayern needs a Holding midfielder even more than any other club (except for City).
2. Double pivot doesn´t work because Kimmich and Goretzka are not the same as before. They have never been suitable for this role. In 2020, the sole reason we managed to utilize them effectively as a double pivot was due to the team´s INCREDIBLY high overall work rate. Both Kimmich and Goretzka are naturally attack-minded midfielders, the first being a genius playmaker and the latter being an exceptional finisher. You may argue that Goretzka is a box-to-box, but still, you cannot build a well-performing team with a box-to-box midfielder and playmaker as a double pivot, unless you are prime Urgen Klopp as coach and have a team with nine prime Arturo Vidals pressing every corner of the pitch.
3. NO OTHER MANAGER can win a treble without a proper 6. Even Guardiola needed Rodri and Busquets to win his trebles. Full stop.


Det er jo lidt interessant, mange af deres fans har overbevisningen om at den manglende defensive 6´er som de ikke har mere har ret stor indflydelse på krisen.

De har Aleksandar Pavlovic der spiller der. Men han er kun 19år og har derfor store udsving.

Det er en position der har større og større betydning. Det er også kritisk i FCK at vi ikke har en traditionel 6´er hvilket vil være meget brugbart i mange kampe.
______________________________

Ser vi på FC Midtjylland, fx mod AGF. De fik ikke scoret til 2-0 og så satte de en ekstra 6´er ind i form af Gigovic. Så kørte de en 1-0 sejr hjem. Det har vi FCM gøre flere gange i denne sæson.

I en så vigtig kamp mod Brøndby burde vi også have kørt en 1-0 hjem som vi har set FCK gøre så mange gange i Europæisk regi på hjemmebane. Fx mod Galatasaray.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@nande

Ja de jagter lidt det samme. Svaret på dette, synes jeg dog lidt er hvad der kommer først. En 6´er der bare fungerer, eller et hold der fungerer med en 6´er.

Min pointen er, at når man siger "intet hold fungerer uden en ordentlig 6´er" - så bliver denne 6´er ofte vurderet på holdets præstation og dermed bliver fremstår god, hvis holdet præsterer og omvendt.

De præsenterer i øvrigt også fint i CL men ikke i ligaen.

Når jeg selv efterspørger en 6´er hos FCK, så er det i højere grad fordi jeg savner at kunne justere på udtrykket og særligt i en periode hvor den primær gameplan ikke synes at fungere.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Ja FCK har brug for en traditionel 6´er til at justere udtrykket med.

Fint nok hvis Nees vil bruge en Falk type på 6´eren.

Men der har været en del kampforløb hvor det giver mening at skifte et defensivt anker ind.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
moderator
Når vi nu har tabt til FCM, og Nees sammenbidt prædiker, at nu skal vi rette op på fejlene, bide tænderne sammen osv., så kan man passende kigge på, hvordan man rydder op i truppen. Jeg har gjort lidt af arbejdet for PC:

Ud:
Grabara, Anker, McKenna, Diks, Khoco, Boile, Jelert, Diogo, Larsson, Claesson, Corner og Baba

Det er en stor åreladning, og Grabara og Anker giver sig, men ovennævntes lønninger er ikke ækvivalent med sportsligt output.

Jeg tøver med at smide Roony i samme kategori, fordi jeg har en lille håb en forlængelse og større rolle. Sker det ikke, så skal han sælges.

Hvis Nees skal fortsætte som træner, og i samme koncept, så skal truppen justeres kraftigt. Vi skal have centrale forsvarsspillere, der kan forsvarer bagrum og er stærkere i opbygningsfasen.
Vi skal have en klar og tydelig profil på sekseren. Eks. Glen Kamara, som har været rygtet til tidligere.
Vi skal have en rendyrket nier med kompetencer i afslutningsspillet.

Af de nuværende skal vi beholde de profiler, der kan fungere som kulturbærere; Vavro, Falk, Lerager og Moi.

På målmandsposten skal vi have et klart førstevalg ind; Er Daniel Iversen dygtig nok?

På højre back skal vi har et tydeligt førstevalg, der kan afløse Jelert.

Det centrale forsvar mangler 2-3 spillere, der matcher ovennævnte kriterier.

Sekseren er nævnt, og kan suppleres med Clem

Otteren er dækket ind med Falk, Lerager, Mattsson, Moi, Højlund og Froholdt. Mattsson, Moi og Froholdt kan ligeledes dække yderpositionerne.

Nieren skal Orri som maks være tredjevalg. Vi skal have erfaring og fysisk tilstedeværelse samt gerne en, der supplerer med fart.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce