Snak

Mere indhold efter annoncen
Det vil være i fin tråd med ligaens niveau, hvis både vi og FCM taber i sidste runde.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Det ville da have været bedre for mit blodtryk, havde Brøndby hevet et X hjem fra kampen, men FCN har været elendige væk fra Farum, de har 3 sejre og 2 uafgjort.

FCK har en uge hvor der bare skal trænes let, så man har en klar og fit trup, og kan man bare ramme 90 % af det vi så mod Randers, så har jeg svært ved at se FCN komme i Parken med alt den rutine FCK kan stille med og ikke i sidste ende hive mesterskabet hjem.

Men igen der kan ske så meget, kommer FCM foran med et par stykker hurtigt, mens FCK slider med det, så kan panikken vel hurtigt sprede sig.

Om ikke andet så bliver hele søndage en lang neglebider.
Falsk nier@

Den er jeg med på, og kan AGF så lige snige sig til en sejr over BIF, så ender BIF helt nede som nummer 5, det ville jeg godt kunne leve med.
Om ikke andet så bliver hele søndage en lang neglebider

Ja, det gør det jo nok medmindre vi fører 3-0 i pausen. Man ved aldrig hvad der kan ske over en enkelt kamp i forhold til stolpe ud, VAR og jeg ved ikke hvad, men ellers skal vi simpelthen kunne slå det her FCN hold, der ikke har vundet på udebane siden en 1-2 sejr i Aalborg tilbage i februar. (5 nederlag og 1 uafgjort siden hen).

Kan vi ikke det, er det simpelthen ikke godt nok.
Jeg er fandeme nervøs forud for søndag. I en grad jeg ikke har været i lang tid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig virkeligt noget lort BIF ikke kunne skrabe et eller 3 point sammen.

Nu er der laaaaaaang tid til søndag.

Planen søndag er formentlig det samme som mod Randers, kontrolleret offensiv, så må vi se om det bære frugt ligeså godt.
Ham Pentz bliver mere og mere irriterende.
Tager et straffe og spiller frisk fyr mod os, kan ikke gribe en badebold mod FCM. Det der gjorde kampen i går lidt frustrerende var jo at FCM var så pivringe som de var. Det var jo ikke engang fordi de havde et resultat og en solid defensiv. Det var ren BIF manglende skarphed i afslutningerne der gjorde de ikke fik et par mål mere.
Over en hel sæson har de jo ikke været et dårligere hold end os. Så ville vi kunne se det på stillingen. Men lige nu er de et meget dårligere hold. Det må vi håbe kommer til udtryk på søndag, men man kan jo frygte at det mentale udligner den kvalitetsforskel jeg mener der er på holdene lige nu.
If you know, you know.
Det kan ikke lade sig gøre med nuværende regler i ligaen, da top2 (når slutspillet starter) får sidste kamp hjemme.
Men forestil jer lige at søndagens brag var FCK-FCM direkte om mesterskabet, det kunne være rarere bare og tabe det til FCM i den kamp, fremfor at tabe det til FCN

Btw en anden ting er alt det snak der var om hvor hårde medierne var overfor Nees og Thorup i modgang, det er jo ren barnemad i forhold til den hetz medierne kører på Birk pt, står et kvarter før kampstart og bliver ved med at spørge ham om han frygter for sit job når/hvis de ikke vinder
Kampen i går var en helt klassisk FCK-FCM-kamp, hvor vi er bedst, men ikke kan score. FCM er pivringe, men får et billigt straffe to mål ud af ingenting.

Jeg ser ikke Brøndbys andre kampe, men jeg ved ikke hvad Frederik Birk skulle have gjort anderledes i går. Udover at få en anden frisure.
fck-medløber.
Er der guldmarch på søndag egentlig? ;)
Annonce