Snak

Mere indhold efter annoncen
Derimod har vi notorisk svært ved at udvikle en keeper til førsteholdet, ligesom vi heller ikke har stort held med at ramme en central forsvarer.


Det har de fleste klubber.
Det er svært at føre en målmand frem på samme måde som markspillere, da man ikke bare lige giver dem ti min her og ti min der, som man kan med eksempelvis en ny back der kan få spilletid på andre pladser eller komme ind når kampe er afgjort.
De fleste målmand i de store klubber bliver hentet udefra af samme årsag.

Af dem du nævner er der vel kun Clem & Froholdt der har slået igennem på førsteholdet.


Nogle af dem, som Højer og Nemeth, er så også først lige ved at ramme alderen.

Det er let at forstå man ikke ville love spillere som Nartey og Jørensen den spilletid de krævede for at blive, når man ser hvem det er de skulle have haft den på bekostning af.

If you know, you know.
Det er svært at føre en målmand frem på samme måde som markspillere, da man ikke bare lige giver dem ti min her og ti min der, som man kan med eksempelvis en ny back der kan få spilletid på andre pladser eller komme ind når kampe er afgjort.


Den er jeg helt med på, og at målmandsposten er særegen. Det var rimelig opsigtsvækkende, da Atletico Madrid i en periode førte den ene unge klassekeeper frem efter den anden. Men hvor mange unge keepere har vi udviklet, der har kunne nappe de indledende runder i pokalen eller blot optage en bænkplads? Det vidner vel også om, at vi ikke har haft nogen, der har været i nærheden af at have niveau.

Pointen står dog alligevel, at det er vildt, at vi over de seneste sæsoner er så overrepræsenteret på den centrale midtbane i forhold til alle andre positioner. Nogle ting er selvfølgelig tilfældigheder, årgange og alt det der. Men stadig ærgerligt, for havde vi haft en på Thomas Jørgensen-niveau, der kunne spille central forsvar, ville vedkommende sikkert få minutter.
Kald mig Jakob Skomager
Der mangler en mere til det centrale forsvar, også med tanke på at Gabriel kan blive sendt i skammekrogen i 2 måneder, omvendt er det ikke noget Sune og Neestrup behøver at tage sig af i dag eller i morgen.

Der er et VM til næste år, og så er det vel at læne sig tilbage, have lidt is i maven, og så se hvad der opstår af muligheder, må sige at jeg stadig er fortaler for at man forsøger sig med Jannik Vestergaard, om ikke andet så smider en føler.

Jeg kunne også godt tænke mig en angriber mere, gerne en type som Cornelius, måske en smule mere mobil.

Og så må andre transfers afhænge af hvad der sker på ud siden, der har været lidt rygter om Clem på ud siden, men han er vel erstattet med Sarapata, skulle Falk smutte til OB, så er det vel heller ikke nødvendigt at erstatte ham.

Men hvor er det fedt, at Sune og Neestrup har så mange transfers på plads, her inden afrejse til Østrig.
Har ikke selv fået det hørt endnu, men “Støt Mediano” har i dag uploadet 90 minutters interview med Neestrup om “Taktik, Transfer og tanker om fremtiden”.

Det er på deres betalingskanal, men mener at have hørt man kan få en gratis måned eller to pt.
Havde glemt Gabriels karantæne, så skal vi nærmest have 1 ekstra ind ja. Medmindre en af de to store talenter fra sidste sæson er klar til et meget stort skridt op.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har det fint med talenter og de skal have spilletid, men vil nok også være træt af at misse et Chl spil, grundet man ikke havde været proaktiv, og sikret sig en rutineret ræv som backup, skulle man løbe ud i at karantænen til Gabriel bliver sat i spil, og enten Garananga eller Tantelis var løbet ind i en skade, og en af de unge gutter får lavet noget kludder, der så koster deltagelsen i ChL.

Der er kampe til de unge, og så er der kampe til de rutinerede.
Men truppen er næsten på plads, det er vel kun en keeper, en eventuel ny stopper, og dukker der noget lækkert op til angrebet.
Nu når Rooney nok snart er væk, kunne mathias jørgensen fra aab være en plug and play løsning. Navnet giver gode minder fra Zanka dagene
Altså den der nødvendige forsvarsspiller til 4. violinen, jeg synes bestemt den skal gives til et talent.
VI har et af talenterne med i Østrig, som vi købte sidste år, måske viser han sig så godt frem at han kan bruges.
Ellers er der også Rennecke vi købte sidste år, samt Cornelius Olsson der lige er kommet retur fra Torinos u20 hold.

Med tanke på hvor lidt spilletid Garananga og Diks fik i foråret, ser jeg det altså ikke nødvendigt med en erfaren 4. spiller til forsvaret.
Med mindre man vil over og spille med 3 i det centrale forsvar.

Men jeg tænker man tager ham den unge med til østrig for at se om han er stærk nok, eller der skal en ekstra ind.
AAB kræver angiveligt 3 millioner Euro for ham, og jeg er bare ikke sikker på at han er god nok til at smide den slags penge efter ham, han bliver 25 lige rundt on hjørnet, så der er også det med udviklings potentialet, tror bare ikke han bliver så meget mere end en ok suppespiller.

Så så jeg hellere at man investerede lidt spilletid i Liam west, som er knapt 5 år yngre.
Annonce