Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi ved nok mere her om et par timer, Nees sagde han blev sparet i mandags for at dosere korrekt, hvorfor han skulle spille i dag.

Spiller han ikke er der nok hold i det.
Eller også passer man bare på hans fysik, det er jo ikke en spiller der er kommet for 4 dage siden, og så samtidig har brug for minutter til at opbygge relationer.
FCK skrev dette i deres trupudtagelse til Ludogorets. https://www.fck.dk/nyhed/truppen-mod-ludogorets-1

Mohamed Elyounoussi doseres og kommer først i kamp senere. Andreas Cornelius er i fuld gang med sin genoptræning og forventes integreret i holdets træning, når truppen kommer retur til Danmark.


FCK rejser hjem til Danmark lige efter træningskampen mod Sparta Prague der starter her kl. 16:00.

Jeg tænker da at Moi skal i kamp i dag. Ellers havde de da ligesom med Cornelius skrevet at han støder tilbage til holdtræning når de kommer retur til Danmark?

Ligesom @Nixk skriver så har Nees også meldt ud at han skal spille i dag.

Vi bliver en smule klogere lige om lidt. Det bliver spændende at se hvad der står fra FCKs side. Håber kommunikationen er på plads så det ikke blusser til transferspekulationerne.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Start-11 mod Sparta Prag
03/07 2025 14:55
Start-11
1 Nathan Trott
5 Gabriel Pereira
6 Pantelis Hatzidiakos
7 Viktor Claesson (anf.)
11 Jordan Larsson
12 Lukas Lerager
13 Rodrigo Huescas
16 Robert Silva
17 Victor Froholdt
24 Birger Meling
30 Elias Achouri

Reserver
61 Oscar Buur (GK)
4 Munashe Garananga
8 Magnus Mattsson
15 Marcos Lopez
19 Amin Chiakha
22 Yoram Zague
28 Hunor Németh
36 William Clem
37 Abdul Daramy
39 Brandon Llana
42 Jonathan Moalem
49 Liam West

Trupstatus
Alex Runarsson er skadet.
Mohamed Elyounoussi, Andreas Cornelius, Thomas Delaney, Youssoufa Moukoko er ikke skadede og vil være tilbage i kamp i næste uge.
Dominik Sarapata fik et mindre skrub i mandagens kamp og forventes også tilbage i kamp i næste uge.
Moi ikke i truppen til dagens kamp. FCK skriver dog i app´en under Trupstatus til dagens kamp, at han (sammen med Corner, Delaney og Moukoko) ikke er skadede, og at de vil være tilbage i kamp næste uge.

Det er sgu svært at gennemskue om de vitterligt mener at han er tilbage i kamp i næste uge, eller om han måske er på vej væk. Ville være rart med et tweet fra Farzam (eller en anden dansk journalist for den sags skyld) omkring situationen. Håber der kommer noget.
F.C. København • Real Madrid (antipati overfor Mbappé, klubbens største skamplet er at man hentede ham)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Farzam har da meldt and på den ??
Læser som om at Farzam melder and på at handlen er gået igennem. Det kan sagtens være at Trabzonspor har udløst klausulen og at der foregår forhandlinger. Det kan også være en gang bullshit det hele. Derfor ville det være rart med en update fra nogen som ikke er Copenhagen Sundays.
F.C. København • Real Madrid (antipati overfor Mbappé, klubbens største skamplet er at man hentede ham)
@peanuts

Farzam har kommenteret passer ikke til de Tyrkiske medier beretning om at den skulle være på plads. Men det vides endnu ikke om dialogen med ham passer?

Jeg tror der er stilhed fra de Danske medier fordi de selv er i gang med at finde ud af hvad der er op og ned.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Beholder hellere Fro end Moi ihvertfald. Meget nemmere at erstatte Moi. Froholdt er slet ikke til at erstatte.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Eller også så er det et så tyndt rygte, at ingen danske medier har gidet at samle det op, selv tipsbladet som på ingen måde har nogen som helst form for kildekritik har kørt historien.

Og jeg mener det er jo totalt agurketid, og der er snak om den bedste spiller i Superligaen, som spiller i den største klub i DK.

Og skifter han om en time, så tager jeg fejl.
Annonce