PS. Det er vigtigt at notere at FCM har kørt et kamofleret overskud fordi Anders Holch Povlsen sprøjtede +100m DKK som kapital tilførelse ind i klubben
Næh. Så længe ejeren kanaliserer penge ind, evt sørger for, at der på anden vis kanaliseres penge ind, er det ligegyldigt. Det er først et problem den dag ejerne ikke synes, de skal kanalisere lige så mange penge ind, og der står vi nok ikke mere sikkert end Midtjylland, hvis der ikke er de nødvendige sportslige og økonomiske resultater i nogle år.
FCK, som en del af PS&E, står over for nogle store udgifter, i første omgang til udskydelse af hjemfaldspligt, så det i anden omgang kan svare sig at reparere og udvikle på stadion. Foruden samtidig at skulle finde en løsning for træningsanlæg, som også lyder til at koste rigtigt mange penge, uanset om man bliver hvor man er (hvor der lyder til ikke at være plads nok), eller skal etablere sig et andet sted.
Midtjylland har efter sigende allerede et state of the art træningsanlæg, som der selvfølgelig afskrives på, men det skal der så ikke findes penge til i nær fremtid (antaget at evt lånefinansiering er på plads) og selvom de da nok snakker om at udbygge stadion, sker netop den del jo nok med langsigtet yderligere profit for øje. Tilsvarende hvis der skal udvikles og ikke bare vedligeholdes på Parken, selvfølgelig.
FCK og forretningen omkring (stadion) kommer til at bruge rigtigt mange penge. At en del så gemmer sig i anlægsudgifter i en anden del af den store forretning PS&E, er hvad det er, men det ændrer bare ikke på, at der må antages at være nogle rigtigt dyre projekter på vej, og dermed både direkte og indirekte blive brugt rigtigt mange penge på FCK og FCK´s behov i disse år.
Det kuriøse er jo så, at Champions League-gruppespil nu er så mange penge værd, det vel nærmest kan betale store dele af de projekter, men beløbsstørrelsen er jo så nok også en del af grunden til, at ejerne synes at have skruet op for budgetterne.
Når det er sagt, har jeg altid undret mig over artikler som den fra Tipsbladet. Hvor får de deres data fra. Når man så læser de meget kortfattede kommentarer til deres estimater, bliver det helt sort. Det lyder jo ikke engang som om de har forsøgt med mere end et hurtigt opslag i regnskaber og så i øvrigt gætte gætte gætte. Gad vide om de har testet at med at smide årsregnskaber ind i en AI, for at få den til at prøve at udlede noget, og om det svar så bare blev til en artikel med lidt ævlen...
Det er i øvrigt ikke særligt typisk Concort at smide så tyndt et grundlag ind en debat, omvendt er det jo nok svært at finde et egentligt talgrundlag, da klubberne jo formentlig gør deres bedste for at camouflere det konkrete udgiftsniveau i regnskaberne, og da man også lige skal blive enige om, hvad man medregner. Så man ikke, som det er påpeget flere gange for Nande, belejligt glemmer at en spiller som Moi ikke indgår med en transferudgift, men så må antages i stedet at indgå med en stor signon.
Boomer by proxy.
Synes en stork er grim med langt næb.
