Snak

Mere indhold efter annoncen
Når men forhåbentligt fik Neestrup analyseret sig frem til hvad der også blev set herinde, at en midtbane bestående af Clem og Lerager ikke fungerer, de kan for min skyld godt spille returen, som ren rotation, men mod et bedre hold end Drita, så bliver vi jo kørt over.

Personligt ser jeg ikke Clem som god nok til FCK, omvendt så får FCK brug for ham de næste mange uger, var det en kamp hver 3,4 dag frem til den 1/9.

Så jeg håber at Sune kan finde en profil så tæt på Froholdt som muligt, ved godt at FCK formodentligt ikke kan erstatte ham 1-1, men der mangler en dynamo på midten, som tager alle de fysiske kampe, som starter hver gang og ikke bliver skadet.
"Det er en af de sværeste discipliner og kan faktisk sætte en stopper for at mange talentfulde kan nå helt til tops"

- Ja, helt enig. Og det er virkelig svært at ændre på, fordi det basalt set handler om, at det er en del af ens personlighed.
Og nu hvor der bliver droppet navne så vil jeg da gerne smide Besfort Zeneli i gryden med emner, baseret på ca. 11 minutter Youtube så ligner det en spiller som er tæt på en Froholdt klon, er alle steder på banen, har det samme drive med bolden, samme statur, måske mere målsøgende.

Edit.

Og ved godt at Youtube er youtube og jeg formodentligt også ville se god ud blev det hele klippet ordentligt
til gengæld følger hans krop ikke hurtigt nok med hans tanker


Dét kender jeg godt!
fck-medløber.
Hvordan gjorde Mansverk det i de udenlandske klubber som han har været i? Det skal være klasse som kommer ind og ikke bare fyld.

Han blev ankelskadet kort efter sin ankomst til Ajax, hvor han så kæmpede med at komme ind på holdet. Samme historie i sæson 2. Udlejet til Cardiff i foråret 2025, hvor tilhængerne taler pænt om ham. Men han kom ind på et komplet dysfunktionelt hold.

Før det viste han sig stærkt frem i Norge som en dynamisk boks-til-boks spiller med nogle af de samme kvaliteter som Fro: Stort løbepensum, god taktisk forståelse og lyst til at løbe bolden hurtigt frem i banen og bryde kæderne i stil med Fro.

At han er norsk og dermed ikke har brug for nogen lang kulturel og sproglig indkøringsproces i Købemhavn tæller ligeledes på plussiden.

De 23 år er også en fin alder for os.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Mere indhold efter annoncen
Annonce
William Clem har været god nu og da, også efter sin skade. Det dur bare ikke, når man ikke kan regne med det.

Victor Froholdt var altid god.
fck-medløber.
FC Porto har iklædt Froholdt i trøje nummer 8. Det må trods alt tages som et signal om at de forventer han skal spille en hel del kampe sådan nogenlunde snart og at den nu tidligere nummer 8, Grujic, er lidt ude i kulden.

De seneste 30 års nummer 8 for Porto er følgende spillere:

Rui Barros
Pavlin
Nuno Valente
Lucho González
Diego Valeri
João Moutinho
Josué
Brahimi
Romário Baró
Matheus Uribe
Grujic
--> Froholdt

Der er nogle gode navne iblandt. Store støvler der skal udfyldes i en stor klub.

Hvis Froholdt får lagt noget kvalitet, og især noget selvtillid, på hans afleveringsevner så vil en dansk landsholdsmidtbane med ham og Hjulmand være mægtig spændende for os, og meget fysisk krævende for de fleste modstandere.

Det er primært hans fremadrettede afleveringer der skal forbedres, et område hvor han ofte vælger den sikre løsning. Jeg håber Porto kan forløse netop dette, både ift. at forbedre selve teknikken, men også simpelthen at få ham til at turde spille spillet noget mere.

Jeg ser frem til at følge hans udvikling i Porto. Sådan en oplevelse kan give en ung mand de nødvendige hår på brystet.
"... nu hvor der bliver droppet navne så vil jeg da gerne smide Besfort Zeneli i gryden med emner"

- Kendte ham ikke, men ja, han ser faktisk ret god ud. Kan læse, at klubber som Southampton, Feyenoord og FC Køln følger ham. Sidst jeg dog blev duperet af en youtube Allsvenskan spiller, drejede det sig om Akinkunmi Amoo. Jeg tænkte, at han var et kæmpe scoop for FCK. Resten er historie.
Jeg håber vi ikke tager Cajuste, har aldrig set fidusen i ham.
Vi skal bruge en kæmpe motor og boks til boks kriger.
@pukledyret

Har ikke set dig før herinde. Men velkommen til :) og tak for bidraget til tråden. Er du Porto fan?
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce