Snak

Mere indhold efter annoncen
Var det ikke nærmere PC, der fravalgte ham? Han virkede selv pænt liderlig for at komme til FCK, som jeg husker det.


Jeg mener at det var timingen. Vi havde ikke solgt en spiller endnu som var ham som vi ville erstatte Bidstrup med. Men måske at jeg husker forkert.

Men har han ikke gjort det ret godt i Østrig? Han kostede dem vidst 45.mio.kr
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Håber ikke vi giver permanent afkald på Chiakha endnu, men det er i min bog den helt rigtige løsning at leje ham ud. Er godt nok ikke imponeret af det han har vist på førsteholdet indtil videre.
Virker helt sort at man satser på Corner ikke går i stykker fremfor at bruge Chiakha.

Der er vel ingen der for alvor tror at Corner ikke får lange skadesperioder i løbet af sæsonen.


Jeg synes også det er skørt. Men når Corner er i stykker har vi alligevel set Nees bruge Claesson på 9´eren frem for Chiakha.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@nand

Pointen er, at hvis Chiaka ryger på leje, og Corner bliver skadet (til odds 1,001), så har vi igen kun 1 egentlig nier i truppen.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
@Den Falske Nier

Det var jo det der skete i vinters.

Tag vores 1-0 sejr over FCM det var en 4-4-2 med Moi og Mattsson på toppen.

Min pointe er at selv med Amin Chiakha som den eneste 9´er i truppen. Så er han i mange kampe blevet fravalgt som starter.

Neestrup og co må mene at FCK er godt dækket ind på toppen selv med Corner skade og Amin Chiakha afgang.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg mener at det var timingen. Vi havde ikke solgt en spiller endnu som var ham som vi ville erstatte Bidstrup med. Men måske at jeg husker forkert.


Det var vist der, Zecas kontrakt udløb. Så timingen kunne vel ikke være bedre.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Midtbanen i FCK er en kæmpe forhekselse.

Siden Thomas Delaneys afgang til Werder Bremen har vi aldrig haft en virkelig solid midtbane i mere end et halvt år.

Froholdt salget gør ekstra ondt. For det virkede bare til at FCK havde fundet ´´HOLDET´´ til at skabe ny historie.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mads Bidstrup er præcis typen, som FCK og Jacob Neestrup søger. Generelt en type, som de fleste moderne hold søger til en otter-position. Og finder man dem, så har man dem ikke længe - hvis de er af ung årgang. Dét at kunne være en faktor - og mestre - begge felter, er bare relativt ekstraordinært. I Superligaen findes der vel reelt kun en enkelt eller to, som besidder netop de egenskaber.

FCK kan nøjes. Og gå en smule på kompromis. Primært fordi vi, i mine øjne, er lidt fra at have en stærk midtbane i dag. Jeg håber så inderligt, at man kan finde en Carlos Zeca-case et sted i Grækenland, Polen, Serbien eller lignende ligaer. Ét er typen, men vi leder også efter en mand, der kan levere - have en impact (af mangel på bedre ord) - fra start. Det vil virkelig gøre de potentielle kampe mod Malmø mere spiselige. Generelt træls at Carlos Zeca ikke netop er en mand, man får ind nu, da han, om muligt, ville kunne være endnu bedre i det her system. Den kreative del, som han blev påkrævet at levere i systemet under Ståle Solbakken, er ikke en faktor i samme grad nu.
København.
FCM har spillet 2 kampe hjemme og kun fået 4 point, det imod en oprykker og et notorisk bundhold. FCM er klart bedre hjemme end ude, så at de overhoved har tabt point er overraskende. Vi har overstået Viborg ude, og har maks. point.
Selvom det er tidligt i sæsonen er pointtab i starten dyre, bare se på hjemmekampene Randers FC og Viborg FF i 3. og 5. runde i sidste sæson. Det er netop sådanne pointtab der kan afgøre Mesterskabet. Jeg tager gerne 2 nederlag i Herning, da stabiliteten imod de øvrige 10 hold er langt vigtigere. FCM vil få svært ved at motivere sig, specielt på udebane mod ringere hold, med spillere der måske bliver holdt på for længe. Mit indtryk er at det er spillere med stort ego på heden, mon ikke at de har et noget større pres på deres sportslige ledelse i salgsøjemed. Vi skal have hentet en dygtig 8´er til at styrke midtbanen og gerne noget fart til højrekanten ligeså. Mister FCM Franculino og OS får de store problemer med at opveje for den vaklende defensiv. Lad os tage en kedelig 1-0 idag og en 2-0 i Fredericia hvor Moukoko forhåbentlig scorer en basse, så har vi det bedste udgangspunkt forud for GF hjemme og FCN ude, samt forhåbentlig 2 Malmø-kampe.
EksilFCkøbenhavneren
Noget værre vrøvl boldxxxxxxx
Du hører ikke om en eneste spiller i FCM der brokker sig over ikke at kunne skifte. Så hvor du har det fra med motivationen aner jeg ikke. Men jeg kan da også sagtens komme med en påstand.
FCK er den eneste af de 2 som ufrivilligt har solgt spillere fordi de ville væk!
Annonce