Snak

Mere indhold efter annoncen
Sune solgte Froholdt uden at have alternativer klar. Han har været overbevist om at FCK skulle holde Froholdt uanset hvad, men trykkede alligevel på knappen. Det virker ikke til at han lærte noget fra Orri casen. Det er vildt hvor dårligt forberedt FCK er på at finde erstatninger på uforudsete salg.


Det er vel logisk nok, at man afventer Europakvalifikationen, før man render ud og tømmer gedeskindet igen.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Plankeværkerne

Også enig i din sidste kommentar.
Føler vi spiller på 80-85% lige nu, og spørgsmålet er selvfølgelig om vi kan skrue op når det er behov for det!
Jeg ser et kæmpe potentiale, men kan man forløse det?
Vi får at se.
Ja, jeg er måske lidt biased, og hvad så? Jeg vælger ikke og udtale mig når jeg er i det røde felt. Stor, stor fan af Froholdt. Venlig hilsen Corner -79
Kontrol er i min optik ikke det samme som sløje tilbageløb, at sidde langt fra i markeringerne og langsom boldmassage.

Jeg taler ikke om, at vi skal spille som Zorniger, men om at vi spiller som et hold på 80%, og det har historisk været svært for os at hæve tempo og niveau på kommando.


Jeg synes ikke, vores bedste 11´er gør sig i sløve tilbageløb eller sidder langt fra i markeringerne. Tvært imod synes jeg, det har set ganske fornuftigt ud. Vores genpres sidder rigtigt fint. Og tidligere tiders ´flue i en flaske´ adfærd er der ikke så meget af.

At vi spiller bolden sikkert rundt og tænker os om i forhold til, hvordan og hvornår vi sætter den på spil, er i mine øjne en ganske fornuftig investering i forhold til knald-eller-fald kampene - det bliver afgørende dér.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Der er også en risiko for jeg ser spøgelser denne gang, men tendensen til at være for lade har bare kostet os så mange kampe under Nees, at jeg stadig ikke er kommet mig.

Kan vi kontrollere et tændt Malmø hold også, så var det naturligvis bare det - mig der så spøgelser og shit jeg håber det er sådan!
Fandt lige den her på Twitter ovenpå vores sejr i går.

FCK er nu 13-1-0 i de seneste 14. Det er klubrekord. Målscore: 32-5.

Derudover har vi ikke lukket mål ind i åbent spil i 12 kampe i streg. Siden Trott tabte bolden i Århus.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tror også du ser spøgelser, og forståeligt.

Jeg er overordnet set tilfreds med det jeg har set fro vores hold denne sæson, og at indkørings processen er langt kortere end sidste sæson.

Vi spiller med selvtillid trods alt, og det er altså en meget vigtig faktor.
Ja, jeg er måske lidt biased, og hvad så? Jeg vælger ikke og udtale mig når jeg er i det røde felt. Stor, stor fan af Froholdt. Venlig hilsen Corner -79
Klubrekord på hvad? Bedste pointhøst de seneste på 14 kampe? Jeg synes ikke man kan kalde det en rekord. Fordi hvis man nu taber til Malmö så kan man også sige at vi slog rekorden for bedste pointhøst de seneste 15 officielle kampe i træk...

Jeg skrev tidligere om vores stime og den længste stime af ubesejret officielle kampe er fra 2008 hvor vi spillede 21 kampe i træk uden at tabe.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Gizzard

Fantastisk, det vidste jeg ikke :) fedt!
Ja, jeg er måske lidt biased, og hvad så? Jeg vælger ikke og udtale mig når jeg er i det røde felt. Stor, stor fan af Froholdt. Venlig hilsen Corner -79
Hvis vi kan stille med denne start 11´er i fysisk og mental topform, synes jeg, vi står godt i Europakvalkampene:

Kotarski
Huescas-Gabriel-Pante-Lopez
Larsson-Ler-Delaney-Achouri
Moi-Claesson

Jeg er personligt kun lidt usikker på Pantelis´ niveau - men rutine og relationer må være nøglen i disse kampe.

Der skal ikke mange skader til - 1-2 stk - før min tiltro falder. Ikke at bænken ikke er stærk, men det betyder alt at komme godt og solidt ud til de her kampe.






Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Klubrekord på hvad? Bedste pointhøst de seneste på 14 kampe? Jeg synes ikke man kan kalde det en rekord.

Ja, det er hvad der skrives. Jeg er enig nok i at man så kan lave rekorder ud af hvad som helst. For mig er pointen heller ikke så meget at vi har sat nogen "rekord", mere at vi har vundet 13 ud af 14 kampe, blot lukket fem mål ind og ingen af dem er fra åben spil. Det er altså virkelig imponerende.

Overvej hvis vores spanske ven får styr på dødboldene. Så vinder CL uden at lukke mål ind.
Annonce