Snak

Mere indhold efter annoncen
Den der assist fra Cornelius til Robert, er i min optik aftenens mest vanvittige detalje. Corner skal høre på så meget pis hele tiden. Alle fans og eksperter er efter hans løn, præstationer og manglende mål. Og hvad gør chefen så? Lægger bolden af til en ung kollega der har haft en svær tid. Det hejste sgu næsten flaget.

Og så er jeg ellers enige i de mange fine ting, og virkelig skønt at holdet på den måde giver svar på tiltale.
Og så er vi jo også sikret Europa League nu, så ønsker de flere forstærkninger kan de i hvert fald gå igang med at afsøge markedet nu, man har jo nok ventet på at finde ud af, hvilket gruppespil man kom i.

Men numerisk har vi vel ikke plads til flere.

Og hvis man endelig vil have en ekstra angriber ind, kan man så ikke lige så godt bruge Onughka som 3. valget fremfor at leje en angriber og så sælge Onughka? (med mindre han ikke selv vil indfinde sig i den rolle)
Det kan altså bare noget, sådan en Europa knald eller fald kamp. Det bliver jo ikke meget bedre. Jeg så og tænke på I går, at det var vores bedste kamp siden vi vandt 4-3 over Manchester united. De her kampe de er virkelig så vigtig for os i Danmark og fck som helhed, fordi vi ikke får den samme modstand i den hjemmelige liga. Man kan se når vi er i Europa, at vi altså har et gear eller to mere der. Vi burde jo og så spille i en mere konkurrence præget liga, men sådan er det jo så. Heldigvis er den blevet større den europæiske turnering. Nu skal vi gøre det færdigt med Basel.

Fck er jo en klub i dens ble stadie, og der er så et stort potentiale. Jeg vil så så gerne se os vokse os ind i det nye stadie.

Jeg håber snart det stadium på 50.000 bliver sat i gang. 10eren skal laves færdig. Jeg så gerne vi fik os en samarbejdsklub: og så skal der vel bare bygges mere og mere på. Det kommer jo også til at gavne vores landshold.




Nu ser vi gerne nogle rygter om en nogle lækre spillere.
Sune kan da lige ringe og høre Mads Bidstrup til at starte med, om hvordan han har det med at de røg ud af CL kvalen. Måske Bidstrup vil give det et skud mere mod Basel.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bold25@

Hvor i København eller omegn er det lige du vil finde en byggegrund, hvor der er plads til 50.000, samt en infrastruktur som er på plads.

Og sådan en moderne bandit med plads til 50.000, den koster vel hurtigt 2,5 - 3 milliarder.

Så der er noget finansiering der som skal på plads, og så ved jeg ikke, sidste sæson var der et snit på 28.000 hjemme, er der brug for plads til 50.000
Når man ser en kamp som den i går, med den tænding og "liderlighed" efter at køre modstanderen over ville man ønske at det var hverdag i Superligaen også.
Det er klart at det lige giver 1000% mere i tanken med mulighed for at smaske Malmø ud af en CL-Kval - men det ville være fedt at se i bare 8 ud af 10 kampe mod de danske hold der kommer på besøg. Få dræbt nogle flere kampe i første halvleg, og brug anden halvleg på at få dem til at fortryde de tog turen til Parken.



Stadion kan nemt gøres mere lækkert, med en bedre skalerbar udetribunem bedre toiletter, lukkede hjørner osv.
Det kan sikkert gøres så vi får lidt flere ind, fordi det kan gøres mere komfortabelt.
Men 50.000 lyder som overkill og også umuligt på den nuværende grund.

Nye spillere iøvrigt, Matsson gav virkelig svar på tiltale i går, og vel også til dels mod AGF?
Bandedencules sagde : Det er godt nok misforståelse af hvordan fodbold fungerer. Jeg tænker at du overdriver, for at fremme forståelsen.

Malmø er ikke et dårligt hold. De er dårligere end FCK, men det var AGF også. Over én kamp kan der ske ufatteligt mange ting.

Svenska Spel giver FCK omkring 85% chance for at gå videre, Danske Spil omkring 80%.

FCK er enorme favoritter, men der er immervæk 1/5 risiko for at det går galt. Det gjorde det trods alt sidst i Europa League, hvor FCK så bare var svineheldige at Lugano tog point fra Kiev
Jeg holder stadig fast i min påstand, dagen derpå. :-)
Ærligt, så syntes jeg vi skulle prøve at få fat på ham Ali fra Malmø. Selv da han kom ind i går, ændrede han vores holds måde, at skulle forsvares på.
Annonce