Det er 145 til 209m DKK du skal sammenligne med.
Nej, det
skal jeg ikke. Bl.a. fordi verden sjældent bare kan forlænges med brædder.
Jeg kigger på tallene du skriver gælder for klubberne relativt over for hinanden. Og der er immervæk en meget stor forskel.
Der er ingen tvivl om, at Midtjylland har fået flere økonomiske muskler, og at de har fået opgraderet træningsanlæg mv. Der er heller ingen tvivl om, af de kan skrive med dyre spillere. Der er heller ingen tvivl om, at de kan finde ud af at holde på dyre talenter.
Men der er satme langt mellem de to tal. Som jeg i øvrigt fortsat er i tvivl om, om overhovedet er valide. Men for nu leger vi bare, at de er korrekte - og så viser de en meget stor forskel i de samlede økonomiske muskler.
Måske Holck Povlsen over de kommende år virkelig kaster penge i projektet, og udligner tallene. Det kan ingen vide. Men det er, med de tal du præsenterer, ikke sket endnu.