Snak

Mere indhold efter annoncen
Det lignede nu mest af alt en krampe
Nu er vi kommet med mange forslag til midtbanespillere.

Men hvad med kanterne?

Der er nævnt fra SSN at det nok er Achouris tur til at blive skudt af til sommer.

Vi har kun Achouri, Robert og Larsson. Vi er ret tyndt besat og har ingen alternativer når en spiller er i form nedgang. Roony Bardghjis afløser er aldrig kommet, hvilket er ret besynderligt i forhold til at Liam West ikke vurderes god nok på nuværende tidspunkt selvom han er rykket op på førsteholdet.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg håber du har ret, Peanuts. Jeg har ikke lyst til at se den opstilling vi sluttede af med være startopstillingen i de næste kampe. Jeg synes bare han tog sig til inderlåret.
fck-medløber.
Vi skal ud og vise muskler Elanga og Nusa kan vel hentes for en små 800 millioner, men så er vi også godt kørende på kanterne
Det straffespark der... Jeg er med på, af det er efter reglerne. Og at vi har fået dømt et eller flere tilsvarende mod os denne sæson. (Jeg kan ikke huske, om der har været flere end et mod os denne sæson, men Grønkjærs i Rusland kan jeg stadig huske).
Men det er altså fandens svært at se, hvad man skal gøre i den situation. Medmindre vi antager, af spillerne lærer at løbe rundt og holde balancen med armene bundet ned langs kroppen. Det vil da givetvis se sjovt ud i starten...
Jeg kan virkelig ikke lide den del af fodboldloven/tolkningen af den. Og det er nemmere at sige, nu det gik vores vej i dag.

I øvrigt forstår jeg ikke artiklen med Coopers kritik af, at en dommer fik sin første kamp mellem os. Medmindre de samme dommere altid skal dømme os, og i øvrigt aldrig kunne lade sig pensionere, bliver man jo nødvendigvis nødt til engang imellem at give en ny dommer kampen.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Peanuts

SSN får nok 5m DKK at handle for så han kan købe en eller anden brasser ved navn Tony Ronaldo Stark.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Skønt med en fodbolduromantisk dom til os. Vi er i klart negativ på den konto i denne her sæson, så det var egentlig på tide med sådan en.

Fair nok, at de gule er trætte af det straffespark, men FCK skal vel heller ikke have en ulempe - bolden var på vej mod mål - fordi Alves ikke kan styre sine arme? Det ville også være et skråplan.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Svoger - det er alle enige om. Men denne gang gik de fjollede regler med os og det er jo skønt at det er i sådan en kamp vi får den med os og ikke mod os.
Jeg tror i øvrigt vi havde vundet alligevel - syntes vi var ved at trække fra dem niveaumæssigt og det vi havde på bænken var meget bedre end deres. Vi var jo heller aldrig rigtigt pressede selvom vi overlod spillet til dem efter scoringen.
Men det ren følelse selvfølgelig.

Dejlig sejr. Håber det er med til at flytte holdet mentalt et bedre sted hen. Men de mange tekniske fejl er altså stadig til at få øje på. For helvedet mand. Det skal forbedres.
Jeg syntes dagens modstander var påfaldende elendig. Så spørgsmålet er om det var vores fortjeneste at de så så tandløse ud, eller om vi vandt på et tyndt grundlag. Det må den kommende uge med to vigtige kampe vise.
If you know, you know.
Men der er da en del danskere i det store udland der er kørt mere eller mindre ud på et sidespor.

VK, Jelert, Wind, Grønbæk, ASO får heller ikke det store ud af det, Hugo Vetlesen er også stille og roligt gledet på bænken i Brugge ( dog er han nordmand ).

Og de fleste er nok ikke realistiske, og kikker man ned over det Danske,Norske og Svenske landshold, så er der ikke sådan noget der ligger til højre skøjten.

Og jeg har svært ved at se profiler fra Bodø eller noget i den dur skifte til FCK.
Jeg kender ikke fodboldloven, men jeg forestillede mig, at den netop var "klar og åbenlys", fordi bolden så ud til at være på vej ind.
fck-medløber.
Annonce