Snak

Mere indhold efter annoncen
Som FCK-INTER er inde på, gik der muligvis mikromanagement i den for Neestrup, og det er velkendt at man som leder får en svær eksistens når man går dén vej - og brænder ud, når/hvis der ikke kommer resultater. Som påpeget i andre kommentarer, har Neestrup formentligt noget at lære, når det kommer til at give kontrollen fra sig - og det vil han kunne, når han erfarer at der er mange andre måder at bevæge tingene på end ved at gribe gåsen om struben (hvilket i parantes bemærket er særdeles virksomt i mange sammenhænge, men håndelaget er af stor betydning).


Jeg er helt enig i det du skriver. Har selv været der - og det kostede 6 måneder derhjemme med stress fordi kroppen og hjernen i fællesskab sagde fra.

Som træner på det niveau kan du ikke mikromanage uden omkostninger - men jeg vil så også sige at der har været mangel på spillere der tog ansvaret i forlængelse af Neestrup. Muligt de tog ansvar foran Viaplay efter kampene, men ikke på banen. Der fik vi altså hurtigt set hvem der var mænd på banen, og der syntes jeg helt ærligt at Claesson var den eneste der kom med noget vildskab og insisterede på at der skulle ske noget.
Det siger også meget om netop en spiller som Claesson at Bo Svensson kort efter sin første træninger takker Claesson for at sætte ham ind i nogle ting, og være vokal til træning. Vi taler om en spiller der smutter om 2 måneder, der kunne være hamrende ligeglad med et nedrykningsspil og en evt. pokalfinale. Det ærgrer mig så inderligt at han er nået en alder hvor han skal "hjem" til Sverige. Har aldrig tvivlet på indstillingen eller lysten til FCK fra dennes side.

Spillere som Gabriel, Larsson og Moi skuffer mig meget på det udtryk de især har haft på banen - modgang eller ej.
@FCK-Inter

Denne her energi som vi mangler fra flere spillere, kan det bunde ud i at, mentaliteten har været på et andet plan?

Altså forstået på den måde at hvis man har en arv, om det så er fordi man kommer fra en PL klub eller ens far har været en stor spiller, så kan der opstå en form for “bedrevidenhed” i spilleren.

Og når tingene så ikke fungerer, så er der kun en vej 📉

Jeg har set det i min egen branche, hvor der er kommet mange “verdensmestre” ind, som troede det var nemt.
Og når virkeligheden melder sig, så ryger glansen af Gurli Margrethe.
⚪️🦁🔵
@Fussball

Jeg tror for især Larsson og Gabriel at der aldrig har været forventet et lederskab af dem, og overgangen fra at være spiller til at være rutineret spiller/leder mangler.
Til fælles for de 3 jeg nævnte er at de har set helt slukket ud på banen. Så ja, du har ret i at det har været nemt for dem i starten i klubben - og når vinden blæser den anden vej kan de ikke grave dybt nok til at tage handskerne på.

Moi skal være en leder qua sin alder, løn og karriere. Han skal samle de andre op, og give den balance af ro og indpiskning man ser en som Zanka bidrage med. Det har jo været en kæmpe fejl ikke at hive Zanka hjem noget før(hvis muligt), istedet for at bruge penge og tid på f.eks. Pantelis.
@Nandeyanen

Men det fortæller jo bare en historie om en klub, hvor spillerne selv har måtte håndhæve retningslinjer overfor hinanden. Det er fint nok med en intern bødekasse, men at konsekvent komme for sent burde have disciplinære og sportslige konsekvenser. Men det er jo nok også en af årsagerne til at der kommer meget større fokus på playercare i FCK.

Jeg synes det lugter af at vinderkulturen er blevet udvandet i FCK med de mange forskellige nationaliteter og salg.
Lugter mere af en uerfaren assistent forfremmet til leder for folk, der stadig ser ham som uerfaren assistent.

For det virker til, at Nes har mistet omklædningsrummet, stresset sig ind i micromanagement og tillige blevet lost in translation
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så er Birger Meling og Delaney ude med skader. Igen igen.

Huescas har spillet flere minutter end Delaney i denne sæson og mange fans vil stadig gerne have Delaney forlænget. Jeg begriber det ikke.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Vildt at tænke på Birger angiveligt tjener 7m om året. Det skriger til himlen. En breddespiller, på en god dag.

Forlæng gerne Delaney, så længe det er til et kontorjob.

Vildt nok vi taler seriøst om PC efter han har været intet mindre end en katastrofe i Wolfsburg. Det må ikke ske.
Vildt at tænke på Birger angiveligt tjener 7m om året. Det skriger til himlen. En breddespiller, på en god dag.


Det bare uheld på uheld. Og når man så regner sammen at han har spillet sammenlagt 25 SL kampe på 3 år - AV. Tillæg der også købspris på 15 millioner, signon og agent.

Men skal vi vende den om så da vi hentede ham fik vi en landsholdsspiller i sin bedste alder(28 år) og en OK skadeshistorik.
Så BOOOOM - Første skade i FCK allerede ligeså lang som mandens forrige skader i karrieren TILSAMMEN. Og derfra er det bare kørt af sporet med 20-40 dages pauser og en spiller der aldrig når at komme i teknisk kampform.

Ingen har vundet - alle har tabt. Men den kan vi altså ikke bebrejde nogen, det er bare uheldigt. Du og jeg ville til hver en tid sige ja tak til en 28 årig højre back med 40 landskampe til 15 millioner kr. fra Skandinavien i forhold til kultur, tilpasning osv.

Øv.
"Jeg synes det lugter af at vinderkulturen er blevet udvandet i FCK med de mange forskellige nationaliteter og salg."

"Lugter mere af en uerfaren assistent forfremmet til leder for folk, der stadig ser ham som uerfaren assistent"
Set i bakspejlets ulideligt klare lys har Neestrup vel befundet sig i en nærmest perfekt storm; transferbøvl, krav om kontinuerligt at integrere mange spillere med forskellig baggrund og løbende levere topresultater, fraværet af en erfaren stab, manglen på egen erfaringsmasse, pisse irriterende skader, pisse irriterende medier og en, skal vi sige udfordret, øvre ledelse (som givet også har været pisse irriterende for ham).

Nu mener bold.dk i øvrigt at der vil komme en slags purge til sommer; hvis nogen med adgang til + artikler gider, kunne det være fint med nogle bundlinjer herom - medmindre at der er tale om rene spekulationer.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Fair pointe. Stadigvæk, hold lige Birger’s forskerordning i tankerne, så har han nemt været top 10 i ligaen i net-salary da vi signer ham.

Men jo, ikke den værste signing vi har lavet, bare endnu et eksempel på at vi slet ikke får nok ud af et kæmpe spillerbudget.
Annonce