Snak

Mere indhold efter annoncen
Marcondes kender jeg ikk nok til men 14 eller 15 målindvolvedinger på 50 kampe i championship er vel ok?

Dolberg var viat 10 mål på 30 kampe i Ajax

Så deres stats er vel okay?
Men jeg tror ikke vi får en ny angriber, før vi har afskibbet en
Jeg tror så at man i FCK vil være meget lydhør, hvis der kommer til bud på Moukoko i lejet 3,5-4 millioner Euro, man taber lidt på den transfer, omvendt så er har han stadig 4 år tilbage af sin kontrakt til sommer, til en + en million Euro om året.

lige nu spiller Bo med det materiale han har til rådighed, men selve opstilling kan være så meget anderledes efter sommerferien, vil han spille med 3 stoppere, wingbacks, en offensiv midt og så 2 angribere ??.

Jeg synes stadig at Beijmo fra AGF er en løsthængende frugt der er lige til at plukke, han har fysik, fart, presspil, kan spille stopper, højre stopper i et 3 mandsforsvar, og HB samt wingback, han er aldrig skadet, og spiller stort set 90 minutter i alle kampe.

Han er for mig sådan en slags Rasmus Nissen light udgave, på den gode måde.

Dolbergs skadesfrekvens har så også været relativt høj de sidste 2 år
Vi skal helt tilbage til Dame´Ndoye før at finde en købe angriber der har gjort det bedre end Moukoko. Det er så skidt vores købe angribere har været.

Sælger man Moukoko, så er det fordi man tror meget på at Dadason / Geovanni kan gøre det bedre og så vil man ikke hente en erstatning ind. Men bruge de dyre lønkroner til en profil på en anden position.

9´er positionen er den mindst vigtige at forstærke af de offensive positioner.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Kun VK er interessant, hvis jeg selv skulle vælge ud af de 4 spillere.

Så deres stats er vel okay?

Moukoko´s stats er helt sikkert også mere end okay. Men det gør jo ikke det hele.

Edit:
Jeg er enig med dig, Nande.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Moukokos stats er vel ok, hvis man bare ser på stats, så er der så også øjetesten, hvor der har været langt mellem snapsene, og så er der hvordan målene er placeret, han har lavet 14 mål for FCK, hvor de 6 mål er kommet mod Hobro og i kampen hjemme mod SIF, det er hvad omkring 40 % af alle mål der er faldet i de 2 kampe.

Så er der 8 mål tilbage til de rasterende 35 kampe han har deltaget i, hvor de 3 er på straffe, var alle mål lavet i Superligaen, jammen så var jeg med på en juhu-bølge.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Babacar havde egentligt også fine stats, han kunne heller ikke bruges - så jeg forstår argumentet om de ikke passer ind.

Men det der med fordi han harlavet 2 hattrick, er det værre end og score 6 mål i 6 forskellige kampe synes jeg ikke holder.
Immervæk imponerende at en spiller har lavet 2 hattricks på en sæson (uanset modstanderen), det er ikke mange sngribere der bare lavet et hattrick pr sæson udover lewandowski, ronaldo og kane
9´er positionen er vel den position FCK har bundet flest penge op på.

Vi kan ikke blive ved med at bruge budgettet på 9´ere hele tiden. Vores sportsdirektør og scouting afdeling har ikke ramt den rigtige 9´er i årevis.

€6m for Corner
€5m for Moukoko
Begge med en top 3 løn i truppen.

Så har vi haft ufattelig mange fejlkøb....

Onughka
Karamoko
Babacar
Michael Santos
Kenan Kodro
Bendtner
N. Jørgensen
Wilczek
Pavlovic

You name it.

Vi skal ikke sælge Moukoko for at bruge flere millioner på en eller anden nul kupon.

Det er ikke godt hvad vi har nu på 9´eren, men det er heller ikke helt skidt.

Pengene skal bruges på de positioner hvor vi har kritisk brug for forstærkninger, såsom midtbanen og kanterne.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Marcondes kender jeg ikk nok til men 14 eller 15 målindvolvedinger på 50 kampe i championship er vel ok?

Dolberg var viat 10 mål på 30 kampe i Ajax


Stats er altid gode hvis man vil bruge dem positivt, men kan også i mange tilfælde vendes til andet.

Marcondes har været involveret i 14 mål på 50 optrædener for Norwich - der både har brugt ham på midten og i angrebet.
Men så skal man også huske på to ting i de stats - Denne sæson er han på 17 kampe/indhop og haft fod med i 3 mål, og kun spillet sammenlagt 7,5 kampe.
Så skal man spørge sig selv - hvorfor er det at Norwich ikke kan bruge ham mere, og ikke vil forlænge?
Og samtidig - manden er 31 år, og jeg tror ikke at han spiller i FCK for under 1-1,5 million i måneden. Men det er bestemt ikke det dummeste forslag der har været med Marcondes - hvis vi lige glemmer tiden i FCM! ;)

Dolberg er en noget andet sag - både fordi han skal købes ud af en lang kontrakt, tjener 25-30 millioner om året.
Den er mulig fordi han kan komme på forskerordninger qua over 10 år i udlandet. Men er det manden vi skal binde os til i 4-5 år til mindst 15 millioner om året + transfer? Kæmpe introvert og allerede i sin 5. klub på 4 år - det må der være en årsag til.
Dertil lagt at han altså har mange mindre skader de sidste par år som har varet alt fra et par dage til måneder.

Marcondes kan jeg godt leve med og kunne være en spændende spiller til både OM og forrest.
Hvis det handler om at hente spillere, som er hadet af FCK´s fans, og som samtidig er over the hill, kunne Daniel Wass og Mike Jensen måske også overvejes.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Hvis det handler om at hente spillere, som er hadet af FCK´s fans, og som samtidig er over the hill, kunne Daniel Wass og Mike Jensen måske også overvejes.


Åh ja! En 38-årig Fisse Mike ved siden af forlænget Delaney på midten betyder familietid for dem jo.. haha.

Annonce