Snak

Mere indhold efter annoncen
Normalt når jeg poster i denne tråd er jeg vissen.. så i dag ingen undtagelse, så dog kampen ædru. Og man får da lyst til at sige at Qarabaq skal være ligeså ringe som os i Århus hvis i skal i det sjove gruppespil.
https://youtu.be/ihaB8AFOhZo
Jeg synes stadig det største problem i vores spil er manglende mønstre. Det er umuligt at se hvad vi vil. Vil vi til baglinjen? vil vi over midten? Jeg fatter ikke hvorfor Kusk ikke spiller i kampe som dem i dag i øvrigt. Jeg kan ikke se hvad vi vil. Det er som om vi spiller efter de samme møsntre som sidste år, det tror jeg bare ikke kommer til at give lige så mange point, da vores presence i feltet ikke er den samme.


Meget enig. Jeg vil også lige tilføje, at det var nogenlunde samme sang, der blev sunget for et par år siden, da Ståle havde været her i et år uden synlig bedring. Vi havde en halvskidt sæsonstart (som jeg husker det), og fik mere og mere momentum. Jeg husker ikke, om det var AaB´s mesterskabssæson eller om det var hedekrejlernes, men jeg hælder til det sidste.
Vi havde problemer det meste af sæsonen dengang, men det tror jeg ikke, vi får denne gang, fordi vi trods alt har spillere, der er vant til at høre på Ståle.
Til dem, som ikke har hørt seneste udgave af Mediano, vil jeg kraftigt anbefale det. Der bliver bl.a. snakket om systemskifter, og hvordan Ståle er mere åben overfor det i denne sæson, fordi spillermaterialet ikke er så markant gearet til den samme 442, vi har udøvet de sidste år.
Det er også værd at tage til efterretning, at Ståle selv understreger at to gange the double i streg plus succes i Champions League var en overpræstation. Der er altså ikke tale om den nye normal i FCK, men at overlæggeren er flyttet. Og at det er forventeligt, at det er tungt i år, fordi holdet peakede før tid. Jeg ved ikke om det sidste er en form for dårlig undskyldning for scoutingen ...

Gregus begynder at vise at der er krummer i ham.

Edit: På plussiden besejrede FCK U17 det der Right to Dream-akademi fra Farum, Ghana og resten af nordsjælland 4-0 i en hollandsk turnering i går.
Batman Close. London W12.
Det værste ved det Simon skriver er, at vi formodentlig ikke får en nemmere kvalifikation til ChL end i år.
Jeg kender ikke de der Q´er, men Vardar var et generelt dårligt hold, hvor samlet nederlag havde føltes som at ryge ud til Pilzn, mens deres anfører kunne smide trøjen da det var slut, og afsløre en lille dunk.

Og selvom jeg ikke kender Q, virker formodningen ikke til at gå på, at det er et hold der for alvor burde være en trussel. Men det bliver de helt sikkert, for selv Vardar var en...
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Ja, det bliver ikke nemmere, for næste år er jo non-champions path.
fck-medløber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ville gerne lytte til Mediano podcasten, især da en af mine kammerater har været med til at lave det, men tanken om at skulle lytte til Ståle i en hel time giver mig lyst til at hoppe ud fra altanen.
København
Pga han snakker Norsk?
Rigtige mænd er landmænd
Erik er ude på tirsdag, så er det godt at truppen vælter sig i kvalificerede alternativer, han skal undersøges i dag muligvis menisk eller korsbånd
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
quaz
Han taler meget tydeligt generelt i podcasten. Jeg har normalt ret svært ved at forstå ham på tv, men jeg havde meget få problemer med podcasten.

Jeg tror og håber på, at vi kommer til at se et helt andet FCK-hold på tirsdag, fordi der med en så problemfyldt trup naturligvis må være mere fokus på kampe, der har en definerende betydning for hele vores sæson end kampe, der kan tåles at blive tabt.

Der er selvfølgelig en overhængende fare for, at vi får ørerne i maskinen, men jeg synes bestemt ikke tiden er moden til, at vi går ud bag skuret og skyder os selv endnu. Der er alt, alt for meget pessimisme i tråden lige nu, og jeg kan udmærket godt forstå det, men jeg synes ikke, det er fair, når folk begynder at spekulere i fyring af landets mest succesfulde træner nogensinde på baggrund af en måneds dårlig bold, når vi i et år har vidst, at tømmermændene ville indfinde sig nu.
Fuck noget lort med Erik
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Annonce