Jeg synes til gengæld, at Pavlo viser nogle fornuftige ting, når han er på bolden. Han forsøger ofte at skabe noget med sin første berøring oig komme frem i banen, når der ikke er løb omkring ham.
At det så ofte går galt er en anden ting, men jeg synes han har de samme ideeer som i den første FCK-tid, men at succesraten er en smule højere nu. Jeg synes han formår at udvikle sig. Jeg giver dog ret i, at presspillet er håbløst afstemt, både med Pavlo i fron, men også resten af holdet.
Vores angribere er bare de typer man bliver meeeeeeget trætte af at se på, hvad angår attitude, indtil de scorer et vigtigt mål og man tilgiver dem igen. Men jeg er ikke ked af at spare stemmen på Santader, i den udgave man så de første 40 minutter i går.
Jeg håber dog at vi har nok i Pavlo og Pieros til de europæiske kampe, evt med en Falk i den gamle Grønkjær-rolle i 4-4-1-1, og Ståle er tvunget til at teste Holse/Røjkjær(/nmåske endda Wind) i SL selvom de er meget unge.
Alternativt tvinger det ham ud i at ændre på systemet, hvilket vel ikke kan blive meget værre end i opstarten.
Både Pieros og Pavlo er spillere der vil have godt af Falk, og Kusk hvis han begynder at spille mere regelmæssigt, der søger ind i banen og skaber andre rum for angriberne - fremfor at de bare skal ligge på linje med stopperne og vente på at boldene kommer i anden sals højde, som sidste år med Ludde/Corner/Santa etc.