Det er sgu voldsomt, at snakke fyring så kort efter en vanvittig sæson. Bevares, man har ikke været skarp nok på transferfronten - alternativt skal spillerne falde til.
Men man har immervæk mistet en spiller der har overtaget (om muligt midlertidigt) anførerbindet i Werder Bremen, yderligere en der er gået direkte ind på venstre back på selvsamme hold. En der har fået fast spilletid hos de aktuelle 3´ere i Premier League og en der skiftet til sidste års nr. 4 i Serie A.
Det retter man sgu ikke bare lige op på, på en måned eller to. Selvfølgelig gør man ikke det. Og når man så samtidig er uheldig at blive ramt af skader på nogle af de der også udgjorde kernen sidste sæson (Ankersen, Erik og nu Santander), så kan man vel for fanden ikke forvente at man bare sejler afsted imod endnu et mesterskab og et Champions League gruppespil.
FCK har været pivringe på udebane i denne sæson, og det skal der rettes op på. Hjemme mangler man altså ikke meget for at være stabile nok til at spille med såvel hjemligt som internationalt.
Jeg synes Ståle (og hvem der nu står for scouting afdelingen) fejler noget så eftertrykkeligt, når de fortsætter med at hente den ene øst europæer efter den anden i stedet for at smide 5mio mere på disken og så hente en spiller man ved kan løse opgaven. Det kunne være fra Sverige, Norge eller egen andedam. Det har altid virket, så måske man skulle overveje at fortsætte ad den sti.
Det kan ikke passe, at FCK ikke kan hente de spillere der søger væk fra deres udenlandske klubber. Spillere som Lasse Vigen, Nicklas Bendtner, Vegard Forren, Carlos Strandberg, Mikael Dyrestam, Jonathan Ring, Mathias Ranégie og hvad der nu ellers er vendt hjem.
Eller køb de unge profiler fra Superligaen fra de billige klubber. Spillere som man forventer bliver solgt til udlandet i løbet af et par sæsoner alligevel. Robert Skov, Jens Martin Gammelby, Dom Vinicius, Bubacarr Sanneh, Mikkel Desler, Jeppe Kjær el. lign.
Mon ikke også man kunne lokke Simon Poulsen fra SønderjyskE hvis man manglede overlap og driblefærdigheder på den venstreback?
Det et ikke super sexet, men det har man gjort med succes tidligere. Hvorfor man pludselig skal have et halvt hold bestående af serbere, slovakker og hvad ved jeg kan jeg sgu ikke finde hoved og hale i. Jeg har svært ved at udpege en klub i Europa der har succes med dén fremgangsmåde.
Silkeborg IF