Plankeværket: Jeg er sådan set meget enig i det du skriver. Men man kan altså skifte system på mange måder. I kampe hvor man er stor favorit behøver man ikke nødvendigvis køre med to gange kummefryser i front, men istedet kunne man køre med en 10´er, og løse nogle af de offensive spillere fra nogle af de defensive opgaver. Man kunne lade 6´eren gå fra at være mere en playmaker fremfor bølgebryder osv. Selve filosofien med at kanterne trækker ind i banen og backs kommer frem kan sagtens være den samme. Det er istedet et spørgsmål om løbemønstre og en tilvænning til tempo, der også kan blive en fordel mod bedre modstandere.
Istedet man så køber en dyr udlænding til 18-20 millioner, der alligevel skal bruge et års tid på at lære systemet, så har man næste bølge af spillere klar i kulissen.
Babser: Jeg mener ikke det er et skifte man skal lave nu og her. Det er naturligvis en proces der tager tid, og som skal være en del af klubbens kultur.
Jeg snakker iøvrigt ikke om, at man skal skifte selve taktikken radikalt. Det er et spørgsmål om at spille lidt mere frit og med lidt mere risiko i nogle kampe. Ikke at man skal til at spille 4-3-3 og angribe helt anderledes end man træner til hverdag.
hvis spillerne ikke har en fremtid på førsteholdet, så skal de heller ikke have spilletid.
Hvordan vil du lige præcis vurdere dette, hvis ikke de får kampe på førsteholdet? Der er selvfølgelig træning, men der er også milevidt til forskel på træning og kampe. Det bliver sådan en selvopfyldende profeti. Der findes utallige eksempler på spillere der ikke virker som de største talenter, men alligevel ender med at overhale jævnaldrende konkurrenter indenom og bliver profiler.
Babser:
Er du parat til at ofre Europæisk succes (med dertil hørende indtægter) og måske endda mesterskaber for det?
Det er her jeg mener du enten misforstår hvad jeg skriver, eller at du opsætter en helt forfejlet præmis. Jeg skriver ikke at man skal fylde holdet op med U19 spillere, eller begynde at eksperimentere i sidste kval kamp til ChL, men at man over sæsonen skal være bedre til at spille mere frit mod inferiøere modstandere, som FCK altså møder rigeligt af på en sæson.
I takt med at de så får den spilletid, så vil de også være bedre rustet til de store kampe uden det betyder man skal ud i en masse krumspring for at undgå at bruge helt grønne spillere.
Du missede tydeligvis pointen, som var at et større sats på egne talenter nødvendigvis medfører nedgangsperioder, hvilket vi ikke har råd til.
Der er dog en ret stor forskel på FCK og AaB, nemlig at hos AaB skete det af nød og flere af spillerne skulle ind og tage nøgleroller nærmest fra dag 1. Det er ikke det jeg skriver skal ske. Jeg skriver at når FCK, som både du og Babser også nævner, har landsholdsspillere på samtlige pladser, så må det være muligt at benytte sig af en ung spiller eller to i visse kampe, uden at korthuset falder sammen. Spillere købt i den prisklasse FCK køber ind på, skal altså være gode nok til at kompensere for den slags.