Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi kommer til at hente mindst en kantspiller med fart i fødderne. Det er for ufarligt at presse højt på os. Rommedahl-effekten er ægte og savnet (sidste år hed den Skov). Og Ståle tror ikke på Daramy kan gøre det (for pokker, han løber ikke engang dybt når han spiller 9´er).
Batman Close. London W12.
Kom Ajax og tilbød 50-65 millioner for daramy (gør de ikke pga kudus, men bare for at trække en aktuel sammenligning), så ville jeg være fristet til at takke ja. Vi ville muligvis kunne tjene 20-40 millioner mere for ham om 3 år, hvis han vel og mærket formår at udvikle sig, som vi alle håber og forventer, men lige nu tror jeg for en gang skyld, at vi skal tænke kortsigtet og ikke langsigtet. 60 millioner oveni det eksisterende budget og med lidt mere omtanke på markedet end de sidste 2 vinduer burde være rigeligt ift, hvad vi har brug for til at trække de 100+millioner som europæisk fodbold giver, og så ville ingen tænke på Daramy. Kunne man smide en god videresalgsklausul i kontrakten, så kunne det dryppe lidt om nogle sæsoner, hvis han gør det godt.
Daramy skal blive.. han vil være en gevinst allerede i næste sæson..
Kunne være fint at få sendt Mo´ Afsted til en god pris vi har ikke tid til at vente på han slår igennem sådan som det går lige pt. GRYTEBUST,BENGTSSON,PAPAGIANNOPOULOS,OVIEDO,THOMSEN Hvis det overhovedet er muligt af få dem sendt afsted mon ikke MFF kan næppe de to svenskere. Et farvel til Damen ville også frigive nogen lønpenge.
Og så Mo til 60+. rundt regnet bliver det 90 mio.
Der ville vi kunne få ZANKA, CASPER HØJER, ASO, MARKUS HENRIKSEN/AMARTEY hvis der bliver smidt lidt i hatten.
Stokholmeren

Du misforstår noget. Hvis vi sælger en spiller for 60 mio. Så bliver de 60 mio altså ikke lagt oveni det nuværende transferbudget. Sådan hænger tingene desværre ikke sammen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej det er jeg selvfølgeligt godt klar over, men ingen af os har er konkret tal alligevel. Men et sådan salg ville jo kun udføres i realiteten, hvis man mente at pengene skulle bruges et andet sted. Så en stor del ville nok gå til en ny transfer eller 2. Jeg tror dog ikke på det, men nu blev der spurgt hvad der skulle til for at han skulle sælges. Og der skulle mange penge på bordet som skulle geninvesteres i truppen. Om det så er 60 eller 70% ved jeg ikke.
Det også bare noget PIS hvis Brentford rykker op i PL må gud forbyde det.
Så kommer der flere penge i kassen til FCM med udsigt til CL. Plus de ville sikkert nyde godt af det overskudslager der måtte komme af spillere der ikke skal med op. Det er derfor også meget underligt at Ståle føler sig så sikker vi vinder næste sæson. Enten har han helt tabt sutten ellers ved han noget vi ikke ved...
Det er jo fuldkommen ligemeget selv hvis 100procent gik til transfers, vi får vel bare Ronnie schwarts 20 mio , Tingager 20 mio og Iver Fossum til 20..
Lad os nu beholde Daramy :) Skov millionerne blev rent ud sagt pisset væk
Transferbudgetterne i FCK er fastlagt for flere år ude i fremtiden, det ændre et enkelt salg ikke på. Hvis man som sidste sommer bruger flere penge på transfer, end planlagt så tager man fra næste års budget. Det er jo også derfor Bo Rygaard i januar udtaler at der ikke kommer flere store indkøb i 2020. Simpelthen fordi man gik over budgetterne i sidste vindue.

Og nej et salg bliver ikke aktuelt hvis man mener pengene skal bruges et andet sted. Sådan hænger det heller ikke sammen i FCK.
Et salg bliver kun aktuelt hvis man får et højere bud end hvad man vurdere spilleren er værd.
Transferbudgetterne i FCK er fastlagt for flere år ude i fremtiden, det ændre et enkelt salg ikke på. Hvis man som sidste sommer bruger flere penge på transfer, end planlagt så tager man fra næste års budget. Det er jo også derfor Bo Rygaard i januar udtaler at der ikke kommer flere store indkøb i 2020. Simpelthen fordi man gik over budgetterne i sidste vindue.


Mon det er så fastlagt ? Nu blev denne sæson mesterskabet pisset væk og truppen er på ingen måde komplet, næste sæson er så endnu vigtigere for ikke og synke længere ned i dybet, så de er forhåbentligt klar over der skal penge på bordet og forstærkninger. Jeg har svært ved og forestille mig, at der ikke er penge til nye indkøb fra næste sæson, det vil godt nok være hammer uambitiøst med henblik på denne sæson og Midtjyllands fremgang.
Annonce