Snak

Mere indhold efter annoncen
Selv hvis N´doye bliver er det vel ikke i en fast rolle med fuld spilletid, resten af angriberne pånær Daramy har haft en skidt skadeshistorik i år = Sporadisk spilletid til alle angriber = ingen kontinuitet, stærke relationer osv.


Men vi kan vel ikke beholde N´Doye hvis vi forventer det er på pumperne. Så skal vi i hvrt tilfælde af med en af de tre unge og Santos. For vi skal have et skur til alle kampe og Wind er altså kun 21 år så ham kan vi ikke lægge den på at være faderfigur til de unge. Santos er jo ikke et skur, ham har jeg faktisk enomrt svært ved at passe ind i angrebsgruppen.
Jeg syntes trupplanlægningen halter lidt på angribersiden. Det er jo selvfølgelig delvist et resultat af skaderne at Santos blev hentet ind. Men lige nu ligner det en fejl. Han har aldrig for alvor smadret gennem, ligner ikke den profil vi manger ift de unge og er sikkert løntung.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Jeg mener også at have læst, at Besiktas skulle være interesseret i at hente Jønsson.
Enig BB,
Planlægningen af angriberne er virker dårlig og uovervejet - man håbede vel at Santos kunne blive en Santin type som trods alt scorede en del ( 64 mål på 10.334 min (115 kampe) i SL - 1,79 kampe pr. mål ) igennem sin tid.

jeg ved ikke om det er nævnt herinde før.
https://www.bt.dk/kendte/frederik-fetterlein-om-soennen-sean-han-bliver-den-bedste-fodboldspiller-i-danmark

»Hele klubben (FCK, red.) satser på Sean. Sean bliver helt klart Danmarks bedste fodboldspiller, og jeg tror, at han bliver bedre end Laudrup. Han har et crazy talent, så hvis der ikke sker noget, hvor han bliver skadet, så går han hele vejen. Han er god, men der kan jo ske meget,« fortæller den stolte far

»På et tidspunkt bliver Sean så dyr, at de (FCK, red.) ikke kan holde på ham,« griner Frederik Fetterlein og fortsætter:

»Sean bliver fodboldspiller, og det er kun et spørgsmål om, hvornår han stikker af, så har jeg to børn i udlandet, og så ser jeg ingen grund til at bo her.«


Hahahahahaha det er sgu god humour og sjov læsning.

Men helt seriøst, hvis han af en eller årsag faktisk har det crazy talent og får debut på vores førstehold, så må jeg æde hatten og købe en hjemmebanetrøje sæson 24/25 med Fetterlein bagpå.



Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Åh stakkels Fetterlein, et ynkeligt forsøg på og skabe lidt opmærksomhed omkring sig selv endnu engang.

Utroligt, at nogen synes det er interessant og skrive om.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er godt nok ikke meget, man får for pengene, med mindre man kan være heldig at ramme en transferfri eller en med max et år tilbage af kontrakten. Marcus Edwards, som AZ betakkede sig for, selvom han har haft et godt år i det portugisiske, var ikke noget at skrive hjem om, da han i sidste sæson tørnede ud for Excelsior i Æresdivisionen - han skulle angiveligt have kostet AZ i omegnen af 35 mio. kr., havde de slået til. Så hvis det er markedsprisen for det niveau, kan det blive svært at hente noget rigtig godt, med mindre man søger mod mindre etablerede markeder.

Det kan selvfølgelig være, at netop Marcus Edwards er i Ståles søgefelt, og at han fra nu af beslutter sig for at toppe med at lave snurretop-driblinger ind i en klynge af modstandere. Så kan han sikkert blive ok.
Jeg kunne forestille mig, at der kommer til at blive ualmindelig stor efterspørgsel på de transferfrie spillere. Det virker jo som den helt oplagte løsning på en situation med økonomiske udfordringer og et behov for nye spillere. Og hvis Ståle har ret i analysen af, at vores konkurrenter i udlandet generelt får flere "faste" indtægter i form af TV-penge, så er det selvfølgeligt et problem. Om de TV-penge så er rullet ind i disse tider ved jeg ikke.

Og skulle vi så ikke alle lige bede en bøn til at Nordsjælland holder dette resultat hjem, så sølvet igen kan afgøres af os selv.
1-0 Nordsjælland!! Det redder på ingen måder FCK´s position og elendige periode, men hold kæft vi kunne godt bruge en hjælpende hånd nu! Hold den nu hjem!!
Tja..

Altså Højer kunne vel agere angriber for os også. Det er altså et voldsomt Venstre ben han render rundt med
Hvor er du vild at jinxe den
Annonce