Snak

Mere indhold efter annoncen
Ragnar Sigurdsson behøver vi ikke at forlænge med for min skyld. Det er i hvert fald en nem måde at få "skåret" ned i truppen og gjort plads i lønbudgettet. Og han har jo desværre ikke vist sig holdbar med 2-3 mindre skader i løbet af bare få måneder (inklusiv en coronapause).

Og så er der svensk-grækeren. Hvis Ståle Solbakken alligevel ikke ønsker at spille med ham udover sporadiske indhop, når vi skal satse offensivt, så kan han sgu ligeså godt ryge tilbage til Sverige.

Lad os for de to så få en ung gut ind a la Frederik Winther i Lyngby, og så en klassespiller, der kan levere fra dag 1 og gå ind og gøre Victor Nelsson endnu bedre.
Hvad tænker i med startopstilling til i aften? Tror i Kører Ståle videre med det kendte Setup, eller ser vi en lille rotation efter en hård kamp mod GF og med tanke på kampen på søndag? En spiller som Bartolec viste sig f.eks. fint frem mod GF, og man må virkeligt håbe, at Wind bliver doseret korrekt ift. også at skulle have ben at løbe på efter "ferien". Hvis han kan, så skal han selvfølgeligt spille så meget som muligt, men vi har ikke råd til tilbagefald nu. Og er det i dag vi får Mudrazija at se i start-11?
Tror Ståle stiller med samme 11 på banen som sidst, og tror det bliver en lang lang kamp uden struktur som bliver tabt 2-0, uden et skud på mål, men med overvægt i spillet til FCK, primært til siden og tilbage til Calle, som så smider en lang bold efter Daramy
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Tror Ståle stiller med samme 11 på banen som sidst, og tror det bliver en lang lang kamp uden struktur som bliver tabt 2-0, uden et skud på mål, men med overvægt i spillet til FCK, primært til siden og tilbage til Calle, som så smider en lang bold efter Daramy


Det svarer på at beskrive lørdag nat i Randers Byliv som en hvor der vil blive drukket masser af Mokai, spillet utroligt meget dårlig tæppebanker eletronisk musik og slået lidt på tæven, blot fordi alle andre lørdage er sådan.
Det kan man jo ikke - men du får nok ret :-D
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Hvorfor i alverden skulle vi rotere i dag med tanke på kampen på søndag?
fck-medløber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Jeg kan ikke forestille mig, Ståle stiller med samme 11 som mod AGF. Han har selv udtalt, at han ikke fik sat det rigtige hold. Daramy og Stage på kanterne fungerede slet slet ikke.

Mit bud er, at Kaufmann ryger på bænken, så flytter han Daramy i front. Det gør plads til Rasmus Falk og Pep Biel på kanterne. Forhåbentlig satser han på Mudrazija på midten, men det bliver nok Stage.

Endelig er spørgsmålet, om Varela spille sig af i søndags.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Hvorfor i alverden skulle vi rotere i dag med tanke på kampen på søndag?


Fordi at kampen i dag kan vise sig fuldstændig ligegyldig, vi taber på søndag pga. flade batterier, og GF tager point. Rotation behøvedes jo ikke betyde, at man laver 11 ændringer. F.eks. har Biel jo spillet færre minutter end normalt de sidste par kampe, så det er da oplagt, at han spiller i aften.

Ståle udtalte jo blandt andet efter AGF-kampen, at det i et tæt kampprogram handler om dosering af spillerne, så vi altid har nogenlunde friske spillere på banen – om han så har formået dette er mere tvivlsomt.
moderator
Vi er jo ikke i en position, hvor vi kan tillade at fokusere på andet en den kommende kamp.
Vi skal have seks points i to kampe. Altså lige så mange som vi indtil videre har raget til os i slutspillets 8 kampe. Det er helt tosset, hvis Ståle begynder at skulle spare spillere i aften. Med tanke på elendige historik i Aalborg, så virker det besynderligt at spekulere på, hvad der skal ske søndag.

Begynder vi at sparer spillere for at være klar søndag, så risikere vi i endnu højere grad, at kampen søndag bliver ligegyldig. Dermed står vi med en ekstra kamp i denne sæson mod OB/Horsens, og en opstart med flere EL-kampe, hvis vi kvalificerer os til det.

Alternativt skal vi bare smide EL næste år, og så gå benhårdt efter mesterskabet. Det harmonerer blot ikke med målsætningen, men det er efterhånden tæt på, jeg foretrækker det.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
I mit oprindelige post skrev jeg "eller ser vi en lille rotation efter en hård kamp mod GF og med tanke på kampen på søndag?" - Er med på, at det kunne forstås som, at vi skulle spare spillere i aften, men det var på ingen måder min mening. Vi skal stille i absolut stærkeste opstilling i aften, men jeg ved sgu snart ikke hvad det vil sige – derfor argumentet om rotation. Vi har på ingen måder en start-11´er der fungerer lige nu, så noget nyt og frisk blod – f.eks. Bartolec eller Ovideo bør være i spil på trods af tidligere dårlige præstationer.

Jeg er ret sikker på, at Ståle og resten af staben har lavet en nogenlunde gameplan for, hvordan de gerne vil have at kampene forløber sig ift. spilletid og udskiftninger. Her kan man igen nævne, at han i nedtakten efter GF-kampen også begrundede de mange udskiftninger med – udover at ændre kampbilledet –, at spillernes skal doseres, så f.eks. Kaufmann ikke løber ind i fiberskader igen.
I mine øjne bør en træner NETOP se længere frem end én kamp – selvfølgeligt uden at miste fokus, og tage kampenens vigtighed in mente (selvom der snart ikke er så mange kampe at se frem mod).

Så nej - vi er på ingen måder i en situation, hvor vi skal spare, men vi skal heller ikke være naive. Spillerne er både fysisk og mentalt nede i kulkælderen. Det største problem er vel nok, at de spillere, der virkeligt har behov for pause er Nelsson, Falk og Zeca, og de skal for alt i verden spille 2x 90 minutter.
Hvad tænker i om at give Mudrazija chancen på central midt? Synes han bidrager med meget dynamik, især pga de mange dybdeløb og villigheden til at turde vende med bolden. Han har stadig lidt for mange boldtab ifht min smag, men kunne man ikke prøve ham sammen med Zeca, og så Falk på kanten?
Alternativt så spil 3-5-2, så vi får backs lidt længere frem. Vores kanter har alligevel været usynlige. Det ville tillade enten Falk eller Mudrazija en mere fri rolle, og så Zeca som oprydder
Annonce