Redigerettirs 4. aug 2020
@FCK 4EVER.
Det giver i min optik aldrig mening, at FCK går med til at være med i et interview, som i den ene bid har den præmis, at Ståle Solbakken skal svare på en svada fra Rasmus Ankersen. FCK bør netop være kendetegnet ved at holde sig for god til det fis. Jeg kan godt håndtere intelligente hug og stikpiller i op- og nedtaktsinterview. Vel og mærke leveret på en sofistikeret måde.
Rigtig mange griner af Ståle Solbakken og FCK, fordi det her interview på alle måder skriger af desperation. Det lyser ud af ham, at han er ramt på selvtilliden, og budskabet når ikke klart ud, hvorfor det bliver på et barnagtigt forsøg på at virke cool.
Jeg kan næsten ikke få mig selv til at skrive det, men Ståle Solbakken burde tage ved lære af den måde, William Kvist håndterede den stikpille fra Frederik Holst. Den blev nemlig leveret på en knivskarp og tør måde.
Den sidste, der skal tale om dårlige tabere, er Ståle Solbakken. Han har været en skrigeskinke hele den her sæson, og det har om noget været belastende at følge. Jeg brækker mig hver gang, jeg hører nogle nævne positiv arrogance som værende en fed ting.
København.