Snak

Mere indhold efter annoncen
Egentlig kan jeg godt lide profilen på mange af vores angribere. Kaufman er jo bare en dårligere udgave af Cornelius med alderen til at blive bedre og Wind er naturligvis den perfekte 10´er for et hold som FCK. Santos har fart, ærgerrighed og en springstyrke som også gør ham farlig på indlæg. Kan han finde melodien vil han kunne supplere Windczek godt. Så ham da gerne opgraderet, men kan det ikke lykkedet at komme af med eksempelvis ham og Oviedo kan de stadig udfylde en rolle for FCK. I oviedo´s tilfælde bliver det nok mere væk fra sin vante position. Meld jer ind i #OviedoPåHM. Vi har så vidt bekendt kun to medlemmer.

Jeg ville stadig hellere have haft N´Doye end Wilczek, og det ville FCK også, men det lyder som om vi har givet ham det tilbud vi har råd til. Fuld kontrakt for de kampe han er til rådighed og en åbenbart for stor forringelse når han han ikke er til rådighed. N´Doye er ikke forpligtiget til at sige ja til sådan en kontrakt, men kan ikke se hvad vi ellers skulle kunne tilbyde ham. N´Doye skulle naturligvis bare forlange den klausul at hvis han beder om at blive skiftet ud efter 80 minutter og ikke får det mødt, så skulle han ikke bøde for at misse næste kamp.
Tre medlemmer. Jeg kan godt lide Bryan Oviedo, især hvis han ikke skal tænke så meget defensivt. Han har vilje og vildskab. Ting FCK burde kunne bruge. Pierre Bengtsson har disciplin, narkolepsi og sløvsind, som åbenbart vægtes højere.
fck-medløber.
"Det er helt normalt at man optager indledende og uforpligtende forhandlinger med forbehold for hvad der sker i andre forhandlinger"

- Jeg lever af det, så det ved jeg :) Min pointe er hæftet på din tillægskommentar, Plan A og B. Jeg ved, at du (også andre steder) fremfører argumenter, blottet for elementer som følelser, relationer og det ansvar, der følger af samme. Argumenterne er fine i en kontekst, der binder sig til forretningsdelen isoleret set - men øvelsen er i flere tilfælde svær ift. prof. fodbold, eftersom følelser og relationer er en del af det, forretningen bygger på. Jeg er helt med på, at alt handler om tolerancetærskel, hvornår er noget rimeligt, hvornår er det ikke. Og jeg er helt med på, at vurderingen af den del, er subjektiv.

Vurderingen i denne sag er, for mig, bundet op på, at vi har med den måske bedste spiller i FCKs historie at gøre. En spiller som altid, både på og udenfor banen, har haft hjertet med. Og så er den bundet op på, at der er meldt ting ud ift. oprigtighed og gensidige ønsker, som i hvert fald set i bakspejlet, kan betvivles. Dertil, som også er en del af vurderingen, en i en anden sammenhæng snak om, hvilke klubber der har stil.
der er meldt ting ud ift. oprigtighed og gensidige ønsker, som i hvert fald set i bakspejlet, kan betvivles. Dertil, som også er en del af vurderingen, en i en anden sammenhæng snak om, hvilke klubber der har stil.


Det er svaert at gisne om uden at have nogen indsigt synes jeg, men det er i hvert fald ikke et vanvittigt scenarie. Min pointe var at timingen af tilgangen af Wilczek ikke boer pege i nogen retning - selv hvis FCK oprigtigt proevede at holde paa N´Doye ville det vaere tosset ikke at indgaa forhandlinger med Wilczek alligevel.

Jeg ved, at du (også andre steder) fremfører argumenter, blottet for elementer som følelser, relationer og det ansvar, der følger af samme.


Det 66.67% korrekt. Det er netop et spoergsmaal om ansvar mine argumenter ikke er blottet for - spoergsmaalet er hvem FCKs ledelse primaert er ansvarlige for. Aktionaerene vil nok ikke mene N´Doye´s pensionopsparing. Det sagt er jeg da enig i at FCK skal behandle sine medarbejdere ordentligt baade fordi andet er umoralsk, men ogsaa fordi klubber danner sig et omdoemme. FCK er netop en klub som er i stand til at hente spillere som egentlig er for gode til klubben fordi de overholder hvad de lover overfor spillerne. Saa er spoergsmaalet saa om det var bedre ikke at give N´Doye et tilbud overhovedet, eller at give ham et tilbud der stemte overens med den risikoprofil FCK naaede frem til. Jeg synes ikke det var nogen nem situation FCK var i, men altsaa hvis situationen var at de loej overfor N´Doye er det jo ret ligetil.
900.000€ skulle prisen være. Det er højere end hvad jeg lige havde håbet på.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Oviedo på HM.. Hold nu op, det er da for useriøst :D

Er med på at han besidder visse tekniske færdigheder, og ser ham da også som et fint supplement til en evt venstrekant, når kampe skal køres hjem, men at skulle omskole en 30-årig middelmådig VB til HM virker som et helt og aldeles laaaangskud! Han er for svag i sit afslutningspil omkring feltet, og supplere hverken med fart eller gennembrudskraft (Som er hvad der mangler derude)

Next
Den (prisen) er i hvert fald tættere på det, end de 2 mio DK som først nævnt.

Mon ikke det ligger et sted midt imellem, evt bundet op på diverse bonusklausuler, hvilket vel gør det acceptabelt. 3 år er dog nok lige et år for meget, men lad os nu se. Tror i hvert fald han bliver en vigtig brik næste sæson. :)
Hmm.. Gad vide om vi bliver kompenseret for at vi kun får en enkelt kvartfinale kamp og dermed ikke har mulighed for at hente Koefficientspoint over 2 kampe. Normalt ville vi jo have en hjemme og ude kamp, men det er lavet om, men det gør jo så også at vi ikke kan hente de koefficientspoint vi burde kunne i teorien.

Ville også være fint hvis de kompenserede os for manglende indtægter på tilskuere, men det ved jeg godt ikke kommer til at ske.
Superliga og FCK fan

Er der nogen, der kan svare på hvad det ca vil give for at nå kvartfinalen + kommende tv penge.

De penge kan vise sig at være livsvigtige ifht Corona situationen. Vi bliver lige pludseligt lidt mere immune ifht konkurrenterne, selvom vi får storprygl anyway.

Nu må vi kunne sikre os Zanka

Wilczek skal nok lave sine kasser.
Tre år er dog et år mere end hvad man kunne håbe på kontraktmessigt. Jeg synes, at vi ser en kedelig tendens til, at Ståle tit ligger 1-2 år for meget på gamle signings´s kontrakter, men det ville sikkert ikke være muligt at tiltrække de samme spillere ellers.

Hvad men Santos? Har vi en angriber for meget, eller er det fint når Wind også nogle gange bliver flyttet ned på den offensive midt og Mo på kanten?
FC Købehavn fan Vild med data-basseret tilgang til Fodbold Transferslader addict
Annonce