Snak

Mere indhold efter annoncen
Er ret sikker på Zanka er i KBH for tiden også. Men det kræver nok Sotte bliver solgt
Superliga og FCK fan
Vi gav følgende for vores andre seneste angribere vi har købt til sammenligning


Hvis man vil sammenligne paa den maade skal det jo ogsaa med hvad FCK fik af transferindtaegter for de spillere:

Kodro: 900K Euro, netto udgift 700K Euro
Sotiriou: 2 mio. Euro, netto udgift 500K Euro
Pavlovic: 1.3 mio. Euro, netto udgift 700K Euro.

Der bliver ikke nogen tilsvarende indtaegt for Wilczek. Dertil er der saa loennen hvor Wilczek utvivlsomt tager sig betalt noget bedre.

Ift. det at man omgaaende for en spiller der passer glimrende ind, er hamrende professionel og er garant for maal er det stadig et glimrende koeb. Man skal ikke altid stirre sig blind paa transferpotentiale og alder, og Wilczek er i saa god form og passer paa sin krop saa det ville ikke overraske mig om han ogsaa vil - som minimum - vaere en glimrende joker som 35-36 aarig.
En af de ting der er gået galt denne sæson er jo at en alt for stor del af ansvaret har ligget på unge uerfarne spillere som daramy og kauf. I wilzcek får vi jo en leder og en notorisk målscore hvilket vi ikke kunne have fået med vores budget hvis han også skulle have været en langsigtet løsningen. Synes det er en rigtigt fin signing og så kan vi jo hente noget mere langsigtet hvis vi vinder mesterskabet og skal i cl næste sommer. Derudover kan man jo også håbe at daramy eller kauf kunne vokse sig ind i rollen hvis de får et år med lidt mindre præs på deres skuldre.
Theanimal: Havde ikke set dit opslag da jeg lavede mit men det er egentlig fuldstændig hvad jeg sidder og tænker.
Daramy er meget meget ung. Lige nu er han en budget Vardy uden nogen boksfærdigheder og det er boksfærdigheder Daramy skal bygges på.

Daramy er en fantastisk angriber når vi forsvarer et resultat, da modstanderne bliver nødt til at gå højere op på banen for at jagte hvilket giver anledning til counter angreb som er Daramys nuværende force.

Daramy er bare ikke god nok endnu når vi skal jagte et resultat.
Jeg er normalt Ståle kritiker, men det gjorde mig super glad at han ikke startede med Daramy på banen. Det overaskede mig hvordan han satte det perfekt taktisk op, så han har genvundet lidt af min tillid.

Da Daramy så blev skiftet ind gjorde han en stor forskel. Og det er godt set af Ståle da Daramy skal bruges til at forsvare et vindende resultat. Han var en kæmpe trussel hele tiden da vi genvandt bolden og startede counter angreb. Han fik virkelig forsvarerne til at sprinte og bruge energi og Daramy var mere intelligent end han plejer. Han bevarede overblikket og smed ikke bolden væk.

Det Ståle skal gøre i starten af næste sæson er at starte med Wind og en af Kaufmann/Wilczek da vi skal jagte resultater i starten og så bruge Daramy som indskifter

Når vi så får et forspring ned til nr. 2 og 3. kan vi begynde at starte med Daramy når vi møder klubber der skal jagte et resultat og vi kan derfor gå i forsvarsmode.

Hvis Daramy kan bygge på sin boksfærdigheder så er jeg sikker på han kan sælges for +€20m han har et kæmpe potentiale til at blive verdensklasse.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Diogenes - nu var transferbeløbene en lille sidekommentar - ikke for at sammenligne direkte i forhold til potentiale osv. men mere for at illustrere at det er en plads som er ret dyr at besætte og dyrere spillere ikke har været givet mange mål af sig - så "return on investment" igennem sportslige resultater ser jeg som bedre og mere sikker end rigtigt meget andet, hvilket er det vi har brug for - hvis han sikre et niveau, ro til de unge har vi potentiale til at kunne skyde Wind, Daramy og Kaufmann af til rigtigt mange penge, de to førstnævnte vil vi nok allerede kunne rykke for over 100 mio samlet.

@Nandeyanen, fuldstændig enig - der skal jo nok være rigeligt spilletid til alle angriberne når vi spiller omkring 55 på 10-11 måneder, specielt da vi nok skal passe lidt lidt mere på Winds skrøbelige krop end vi egentligt ønsker.
Håber virkelig han kan fortsætte som i Brøndby. Så har vi en del point liggende der som vi ikke fik denne sæson. Vi har jo manglet angribere med mål siden runde 7. Hvis boile så kan holde det meste af sæsonen tror jeg vi kan give Midtjylland mere kamp til stregen.
mere for at illustrere at det er en plads som er ret dyr at besætte


Det forstod jeg godt, men hvis man vil sammenligne hvad der er dyrt skal man jo ogsaa inkludere det man oekonomisk faar igen. Jeg er dog enig i at Wilczek - selv til 22 mio. kr. over tre aar - er en god investering for FCK, men Sotiriou var jo ikke i naerheden af at vaere ligesaa dyr.
Tak @stokholmeren

Ligenøjagtig som du beskriver. Uden jeg har indsigt, så er økonomien nok ikke den bedste pt grundet corona. At hente en spiller til 5-6mill dkr indledingsvis, ja den kan blive højere, men skal betales senere, med hans fysik, målnæse, arbejdsiver og kendskab til press spil, en spiller der har leveret på et højt niveau nu i flere år og kender suppen og som passer profilen fck mangler, så ligner det altså en rigtig god og "billig" investering hvor udgifterne er fordelt fremadrettet. Hvor vi normalt ville skulle betale 15-20 mill up front. Det er bare sindsygt godt set, det må jeg sige. Det næste kunne være leje aftale med Zanka med købsoption om 1år. Så har vi sparket den udgift til hjørne også
Jeg synes Wilczek er et fantastisk køb. Har ingen problemer med at han har været BIF ikon. Ståle bliver ved med at overraske.

We are Liverpool
Annonce