"En kamp gør ikke Falk til vores bedste venstre midtbanespiller"
- Nej, men de to bedste kampe han har spillet i år, har været på venstre kant, ude mod Celtic, der fik en Celtic-kyndig journalist og en snak på et Celtic-forum til at mene, at skulle man hente nogen fra FCK, var det ham, og hjemme mod Basaksehir, hvor han var formidabel og bl.a. kom på rundens EL-hold.
"Men han er så meget bedre inde på midten hvor han kan bevæge sig mere frit"
- Det er jo netop det, der er problemet; Rasmus Falk kan ikke bevæge sig mere frit, når han placeres i motorrummet. Dertil er der alt for mange uden-bold-opgaver, som skal passes. I Ståles koncept er det således også kanterne, der er de dynamiske/kreative/frie, og det er dér, han er bedst.
At Rasmus Falk er placeret på den centrale midtbane, er i den grad et udtryk for i mangel af bedre. Han er løbestærk og arbejdsom, og det kan Ståle bruge derinde - men han ser hellere en anden type, hvorfor der, også i Falks tid i klubben, er blevet forsøgt at købe ind til positionen flere gange. Men Rasmus Falks kreativitet lider under projektet - han har således heller ikke skabt alverden derinde fra, målt på kampe og minutter.
"Sidst Falk spillede fast i venstre side var vel i hans sidste sæson i OB?"
- Mjae, altså, han spillede på kanten i FCK i sine første halvandet år i klubben, skiftevis i venstre og højre side. Det er da også i den periode, at langt de fleste mål er kommet fra hans fod. Det var d. 9. april 2018 - i det infame mesterskabsspil 17/18 - han spillede sin første kamp i motorrummet. Som sagt; i mangel af bedre. Ståle famlede med en konstellation, der skulle virke. Kvist og Gregus til at starte med, siden Kvist og Matic og endelig Zeca (da man hentede ham) ved siden af Kvist, Gregus og Matic. Med Falk på midten hentede FCK 10 point i 9 kampe i mesterskabsspillet, og det tempo der var hentet i at placere derinde, tabtes på strukturen. Derfor satsede Ståle også (igen) på Gregus fra sæsonstart 18/19. Det gik ikke, og Falk måtte derind igen. Heldigvis havde klubben fået gang i Robert Skov og Dame N´Doye og Bjelland var kommet til, mens Zeca for alvor havde fundet sit spil. Og så var Falk god derinde. Ikke at der kom de mange mål eller målgivende afleveringer fra ham, men han fandt sin berettigelse i hans arbejdsiver.
Ståle så dog, at det ikke var ham, der skulle være makker til Zeca, hvorfor han har købt dyrt ind i Mudra og Stage, sidstnævnte er jeg overbevist om, har været tiltænkt en startplads stort set med det samme.