Snak

Mere indhold efter annoncen
Tanken Wind for ASO og Santander har dog strejfet mig. Spørgsmålet er om Bologna er enig i at Wind er to spillere værd.
Tror ikke man sælger Wind før evt. til næste sommer. Ser dog gerne Skov Olsen hos os
det kommer vel an på hvor meget de gerne vil have Wind, og om ASO og Santander er parat til en tur til FCK, der skal jo 2 til en tango, men noget andet er så om Bologna er det rigtige sted for Wind.
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Nu Wilczek er kommet til, synes jeg ikke Santander virker oplagt. Wind virker som et langt mere oplagt match til polakken - og i øvrigt et betydeligt større aktiv for FCK i bestræbelserne på at vinde kommende sæsons mesterskab.
moderator
Wind til Bologna er forhåbentligt en joke. Rygtet har været oppe at vende, men når man ser på, hvordan Santander og ASO har klaret det i Bologna, så virker det ikke som et oplagt match.
Wind vil have godt af en hel sæson som skadesfri, hvor han kontinuerligt kan vise sig frem i Superligaen. Han skal nok haven på en større hylde, men Bologna bør være et skræmmeeksempel på, hvor man ikke skal tage hen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Italien ville være godt for Wind. Han burde tage til Roma i stedet for.
og dyret så, at tilbage var godt
Jeg er slet ikke nervøs for, at Jonas Wind skulle smutte allerede nu.

Rasmus Falk og Kalle Johnsson ser jeg som mere oplagte.

Victor Nelsson tror jeg også er relativ nem at overtale til endnu en sæson.
København.
Skal Falk være god for os, så skal vi over og spille 4-2-3-1 i SL, men selv der er det tvivlsomt om han får nok plads til at byde ind med nok, jo mindre han har spiller som Wind og Mudra på banen, der kan holde tempoet højt igennem kampen.

Problemet i SL er at de fleste hold spiller os, som vi spillede United i aftes, med højt pres i zoner og med sikring på Falk og Biel. Specielt Falk får sjældent en meter i superligaen, når han er låst centralt.
(...)
Santander er vel kun oplagt hvis Wind forsvinder, han har nogle af de samme evner med ryggen mod mål til at tage bolden ned og lægge den af, og så komme lidt senere ind i feltet
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
De sidste to kampe kunne dog godt visse sig at være guld værd i næste sæson, bogstaveligtalt. Spillerne beviste overfor sig selv, at de er i stand til at spille i et internationalt tempo og kan de tage det tempo og aggressivitet med, så kan det blive giftigt i superligaen.
Det kræver dog at Ståle tør slippe tøjlerne lidt og give lidt frihed i organisationen.

Derudover kan den her kamp ikke går det svære at hente de forstærkninger vi kigger på, der må være nogen spiller der lige fik et living proof for at vi kan give dem scenen der sender dem videre til den næste hylde.

Status på Boilesen er en forstrækning eller lille fibersprængning, hvilket må sige at være positivt nyt i og med at det indikere en typisk følgeskade der kommer når kroppen kompenser for en gammelskade og ikke er helt klar. Han skulle gerne være klar omkring runde 2.
(...)
Annonce