Snak

Mere indhold efter annoncen
Bytte for ASO ville være et stort ja tak


Det tror jeg de fleste tog i mod - også Ståle, eftersom at ASO´s værdi mindst er det dobbelte. Resten af listen skilte jeg mig også gerne af med. Men denne sæson har vist, at vi ikke kan tillade os en smallere trup, og det er nok urealistisk, at vi kan hente gode nok erstatninger for dem alle, med tanke på vores økonomi.
Det tror jeg de fleste tog i mod - også Ståle, eftersom at ASO´s værdi mindst er det dobbelte.


Ja, den er jeg ihvertfald også på.
Med tanke på at SkovFalk forventer at få chancen for et udlandseventyr så er det jo en decideret no-brainer.
Synes det giver fin mening at forsøge at få en ny mand ind som fysisk træner. Anders storskov er dygtig men hvis man ser på nogle af hans faglige kompetencer er de en smule gammeldagse ifht til træningsoptimering. En stor del af muskel og ledskader kan stort set undgås hvis personen har været trænet optimalt. Hvis man ser på nogle af de private trænere som er specialiserede indenfor sportsverdenen har de en del mere moderen syn på træning. Et eksempel er nogle af de folk son træner daramy udenfor klubben. Jeg siger ikke at as er en dårlig fysisk træner men jeg tror man kunne finde en bedre mere moderne skolet fysisk træner.
Jeg hørte at Kamil Wilczek får 10.000kr mere i løn nu end han gjorde da han spillede for BIF. Det blev dog kun fortalt til mig mundtligt og uden beviser, men er der nogle der kan afvise/bekræfte det? Det skulle iøvrigt også være mindre end det Dame N´doye fik i FCK
Superliga og FCK fan
Forhåbentligt mindre end Damen.

Det er godt nok en voldsom udmelding fra sektion 12 der er kommet
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg hørte at Kamil Wilczek får 10.000kr mere i løn nu end han gjorde da han spillede for BIF. Det blev dog kun fortalt til mig mundtligt og uden beviser, men er der nogle der kan afvise/bekræfte det? Det skulle iøvrigt også være mindre end det Dame N´doye fik i FCK


Uden nogen kilder så tror jeg godt at jeg kan bekræftige at han får mindre end N´Doye.

Jeg ved ikke hvad han fik i løn i Brøndby, men jeg forstiller mig at vi betaler en hel del mere end 10k mere pr måned.

Er jeg den eneste herinde, som har stor tiltro til Kaufmann endnu?


Jeg tror ikke der er udbredt mistro til Kaufmann herinde, jeg tror de fleste er i venteposition i forhold til at komme med en vurdering.

Det er godt nok en voldsom udmelding fra sektion 12 der er kommet


Det må de selv rode rundt med, Wilczek har ikke krav på noget fra deres side, og hvis de elsker FCK nok til at hæppe på spillerne der tager trøjen på, så er det også deres sag.

Men det gælder omvendt at de har røv og nøgle krav på at bliver hørt når det kommer til transferpolitikken, FCK skylder ikke dem noget bare fordi de er fans.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Det er godt nok en voldsom udmelding fra sektion 12 der er kommet

Kamil kan passende score et par mål mod Brøndby i sæsonens anden superligakamp, så får vi se, om ikke de fleste af coke-hovederne kan feste alligevel.



Rogo har nok ret om Kaufmann. At en bruger synes at have opgivet ham, er ikke det samme som, at resten af deltagerne i tråden har.
Kaufmann har nogle af de grundforudsætninger som skal til, for at kunne blive en god angriber i FCK i Ståles system. Alene fysikken bør give ham en fordel, som eksempelvis Daramy ikke har. Ikke at forstå, at den ene bliver bedre end den anden, men Kaufmann kan sagtens nå at udvikle sig til noget rigtig godt, også under Ståles lettere begrænsede offensive spil.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
moderator
Retarderet udmelding omkring Wilczek.
Han er FCK-spiller nu, så selvfølgelig skal han have mest mulig opbakning.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg vi på ingen måde skabe splid blandt fans, men som Nedre-C´er bliver man nogle gange lidt træt af Sektion 12/Urban Crew skal tage patent på ´FCK-fans´ holdninger.

Sektionen laver et kæmpe og prisværdigt arbejde omkring klubben og til kampe. Men ting som at affyrer fyrværkerier ude foran Istanbuls hotel og ikke kan give en ny spille en chance pga. fortid, bryder jeg mig ikke om.
FC Købehavn fan Vild med data-basseret tilgang til Fodbold Transferslader addict
Jeg tror nu heller ikke Urban Crew forsøger at pålægge andre deres holdning - det skriver de også ret klart. Jeg kan på et punkt godt forstå deres holdning. For hvad er meningen med en rivalisering med en anden klub, hvis det ikke betyder noget hvem der spiller i hvilken klub? Det skal selvfølgelig ikke betyde grissehoveder eller rotter kastes efter spillerne. Men at man ikke vil lave en sang / råbe spillerens navn op i protest er vel ikke særlig destruktivt.


Der gik vel egentlig også lang tid før Stephan Andersen blev accepteret bredt, hvis overhovedet, og han har da været en langt mindre profil.



Derudover har alle klubber fans der er mere fanatiske end resten, derfor er de nødvendigvis ikke coke-hoveder eller andre ignorante bemærkninger man kan finde på. Der er fans, for hvem fodbold er et tilflugtssted og derfor går de naturligvis mere op i det. Dertil at sige at Urban Crew eller dem der støtter op om de personer der hjælper klubben overalt i DK og Europa er coke-hoveder er lidt lamt.
Annonce