Snak

Mere indhold efter annoncen
FCK tjener €100k på transfersummen, svarende til 750.000 DKK, som fjerner en del af lønudgiften.

Du vil jo altid skulle betale løn til en spiller, men lad os sige at klubben måske har brugt samlet set 1 mio. brutto på at have en spiller i 2 år, så synes jeg sgu det er helt okay. På baggrund af, at han har været reserve i 2 år, så er jeg personligt overrasket over, at vi overhovedet kan hente hele transfersummen tilbage (+ lidt håndøre).
Man kunne også vælge at forholde sig til det indledende spørgsmål, medmindre man sætter en ære i at være forurettet.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
medmindre man sætter en ære i at være forurettet

Så fordi jeg ikke er enig i din betragtning, så er det bare fordi jeg sætter en ære i at være forurettet? Din/jeres beretning bygger på subjektive holdninger og tanker. "Vores scouts er dårlige", "hvad tænkte vi på?" klinger hult, når man ingen beviser har for påstandende, og samtidigt heller ikke har nogen indsigt i, hvordan FCK scouter spillere mv. (ikke at jeg har indsigt, men jeg sidder heller ikke og brokker mig, netop fordi jeg ikke ved hvordan vores scouts arbejder).

Jeg har aldrig påstået at vores scoutingafdeling klarer jobbet til UG, men det er simpelthen for usagligt at sidde og kritisere dem, på baggrund af, at "jeg tror/synes at vi scouter dårligt/forkert". Det ligger ikke ligefrem op til en debat - tværtimod ligger det op til den sædvanlige negative mudderkast i klubbens retning, på et uoplyst grundlag.


Man kunne også vælge at forholde sig til det indledende spørgsmål

Som var hvad? "Hvad tænkte man, da man købte Sotte?"? Det er allerede besvaret.
‘ Så fordi jeg ikke er enig i din betragtning, så er det bare fordi jeg sætter en ære i at være forurettet?‘

Næh, men er det ikke bare din stil? Det er da helt fint, men det er sådan den ser ud udefra.

‘Ingen beviser har for påstandene’?

Den påstand, at Sotte ikke passer på FCK’s CB-profil?

Uha, hvor kontroversielt.

‘på baggrund af, at "jeg tror vi scouter dårligt/forkert". Det ligger ikke ligefrem op til debat.‘

Det går da meget fint. Igen - jeg kan ikke se det kontroversielle i at påpege, at man scouter/køber spillere, som tydeligvis ikke passer ind i spillestilen.





Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Nu er jeg af den opfattelse at FCK selvom systemet hedder 4-4-2 af flere omgange har spillet med forskellige taktikker gennem årene alt efter hvilke spillere der er til rådighed.

Dette er senest illustreret i den overståede sæson, hvor det meste spil skulle op gennem midten, da vores fløje og backs ikke havde den fornødne gennembrudskraft, samt vores fysiske angribere begge var ude med skader.

Så at mene de spillere der handles ikke passer ind i systemet er jo et spørgsmål om hvordan man tolker systemet.. Personligt ser jeg man et langt stykke henad vejen har satset på tekniske typer fremfor muskler, det sats har givet os store problemer i ligaen, da alle bundholdene spiller betonbold og generelt er i god fysisk form og derfor ikke kan moses af vores vævre bolddriblere. -At det andet tophold i ligaen er gået samme vej er blot endnu mere trist.

Generelt så har vi jo i backkæden ligeså satset på at få spillende forsvarere ind, både Bjelland og Victor har før kunnet lægge gode bolde op gennem banen og jeg er sikker på at tanken var at Sotte skulle gøre det samme. -Så en taktik ændring fra at "høvle" bolde ud af kommunen og lade midtbanen tilbage erobre til at skulle spille op gennem kæderne. -Vi kan så diskutere hvorvidt det er lykkedes, det er en helt anden sag..

Jeg tænker blot at der købes spillere ind i forhold til at forbedre holdet, om det så er teknisk eller fysisk råstyrke er jo et spørgsmål om hvor Ståle føler der er en ubalance i forhold til hvodan holdet skal præstere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Næh, men er det ikke bare din stil? Det er da helt fint, men det er sådan den ser ud udefra.

Hvad mener du min stil er? At tage klubben i forsvar, når folk i denne tråd fremlægger subjektive påstande, uden at have nogen kendskab, kilder eller andet på det?

Den påstand, at Sotte ikke passer på FCK’s CB-profil?

Hvad er FCKs "CB-profil"? Du har jo ikke engang selv givet udtryk for hvad du ser som et FCK "CB-profil" så hvordan skal jeg kunne forholde mig til det, helt præcist?

Mig bekendt har FCK ikke en typisk "CB-profil". Vi har haft mange forskellige type spillere på den position, så jeg vil da meget gerne høre hvad du mener, er vores CB-profil.

Det går da meget fint

Synes du at det her er en god debat? Hvorfor er den så ikke kommet ét hak videre, igennem de sidste 6 måneder??

Fordi der sidder 5-6 brugere, og giver hinanden ret i, at "vores scouting er dårlig", uden at fremlægge ét eneste bevis for, at vores scouting er dårligere end alle andres. Man kunne f.eks. regne vores fejlkøb ud i % og sammenligne den med f.eks. FCM, BIF eller AGFs.

Alternativt, kunne man fortælle hvor vores scouting halter henne, i stedet for bare at sige "vi køber de forkerte spillere", og "de spillere vi køber om slår igennem er bare held". Ovenstående kommer der aldrig en god debat ud af, fordi det er umuligt at komme med noget som modbeviser det, fordi du ikke selv fremlægger noget som beviser det.
Personligt ser jeg man et langt stykke henad vejen har satset på tekniske typer fremfor muskler, det sats har givet os store problemer i ligaen, da alle bundholdene spiller betonbold og generelt er i god fysisk form og derfor ikke kan moses af vores vævre bolddriblere. -At det andet tophold i ligaen er gået samme vej er blot endnu mere trist.


Hverken Lyngby eller SIF spiller betonfodbold. I øvrigt burde det ikke være et problem, hvis man har investeret i vævre spillere. Problemet er at de, fx. Pep Biel, er en omvandrende katastrofe uden synlige kvaliteter.
Ovenstående siger mere om hvor lidt du følger med, end om Pep Biel.
Fordi der sidder 5-6 brugere, og giver hinanden ret i, at "vores scouting er dårlig", uden at fremlægge ét eneste bevis for, at vores scouting er dårligere end alle andres. Man kunne f.eks. regne vores fejlkøb ud i % og sammenligne den med f.eks. FCM, BIF eller AGFs


Pep Biel, Michael Santos, Gregus, Matic, Lüftner, Papa, Bartolec, Grytebust, Pavlovic, Oviedo, Bengtsson. Dertil kan man nævne Bjelland og Fischer, som har været meget skadet. Det er sørme mange spillere. Ragnar har heller ikke bidraget med meget.
Ovenstående siger mere om hvor lidt du følger med, end om Pep Biel.


Nå, så burde det bare være ganske nemt for dig, at fremføre alle de fantastiske kvaliteter, han har. Hvis man betaler 30 millioner kr. For en spiller, så skal han gerne bidrage med mere end hidtil.
Annonce