Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Bartolec er langsom, så er det enten noget mentalt eller den fysiske træning i Fck. En overgang var han den hurtigste i FCN med en topfart omkring 35 km/t.

Spillerne virker lidt som om Ståle har skreget energien, motivationen og troen på egne evner ud af dem.
Batman Close. London W12.
Problemet i dag var dels at vi ikke har en fase et, hvor vi rent faktisk spiller os forbi modstanderne, dels at Brøndby har flere spillere end os centralt på midten.

Konstellationen på midten er ikke så vigtig, så længe der er en spiller i undertal.

Boilesen ville i øvrigt have pyntet helt utroligt på holdet.
Batman Close. London W12.
Nå, jeg må finde ro i at se den fodboldkamp, der bliver spillet i Amsterdam lige nu - at det trods alt godt kan lade sig gøre at erstatte mange profiltab pr. sæson, skader osv. Op til sidste sæson mistede man Matthijs de Ligt, Frenkie de Jong, Lasse Schöne, i denne sæson har det været Joel Veltman, Hakim Ziyech og Donny van de Beek (alle seks bærende spillere), og i mellemtiden har David Neres og Mazraoui ofte været skadet. Og nu sælger man også Sergino Dest. Selvfølgelig er spillet ikke ligeså godt som for et par år siden, men man er ikke faldet i et afgrundsdybt hul. Gad vide om de snyder dernede, for jeg får jo ofte fortalt, at de forudsætninger må forstås at kaste ringe spil og markant dårligere resultater af sig. Deres nyindkøb fungerer endda også, selv Mohammed Kudus på noget der ligner en defensiv midt og midtbanespilleren Zakaria Labyad, som bliver afprøvet i angrebet, fordi der skal lidt mere tyngde på kanterne.
Få nu sat Mudra ind fra start og Falk ud på kanten. Vi har +60% boldbesiddelse i den konstellation så får vi modstanderne løbet trætte og så kan vi sætte dødsstødet i anden halvleg som vi altid har gjort med de gode FCK hold.


Falk skal IKKE på kanten. Han er helt klart bedst på midten og gerne med en fri rolle.

Der skal hentes en god højre back og en god højre midt.

Ud med ståle og ind med en offensiv orienteret træner, som henter Kusk tilbage. Kusk i form er farlig.
@matias
Send en flybillet og hotel ophold til Ståle, så kan han tage på et kursus hos Ajax.

Der er jo noget galt i hovedet på Ståle. Han kan jo ikke se, at det er galt det her. Jeg er mega meget i tvivl om, hvad ny indkøb, som Ståle står for, kan tilføre det her hold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ståles koncept har ikke plads til en fri rolle på den centrale midtbane.
Fejlen er træningen/samspillet/de mange udskiftninger. Bartolec fik eksempelvis konsekvent bolden "bag sig", aldrig foran sig, der han var på vej hen. Det dræber farten.

Når Zeca så samtidigt er verdens bedste oprydder, men den dårligste pasningsspiller, og vi ikke gør noget nemt (lange bolde eller andet, så vi kan vinde andenbolden), eller Wind tror han er falk, og falken flyver frit, så er vi på den.

Vi mangler fart og samspil. Bartolec er en af de hurtigste i ligaen. Som en af vores få. Men manglende samspil udbytter slet ikke farten.

Til gengæld er polakken en doye-light. En klar dame er hvad vi mangler. En som kan holde presset i front. Det og fart over kanterne, så vi ikke overbefolkes på midten.
Alt det ved ståle sikkert godt. Desværre er vi mand for mand dårligere end fcm. Jeg kan ikke finde ret mange andre end Wind (istedet for tåben), som ville forstærke deres hold. Zeca er for dårlig med bolden til dem.
Der bliver ikke længere spillet fodbold, som Ståle Solbakken gerne vil have det. Og hans modtræk er udeblevet. Vi kommer ikke til at sætte os på superligaen (med Ståle som træner), før han erkender, at den centrale midtbane skal besættes af tre, ikke to spillere, såfremt truppen ser ud, som den gør nu. Jonas Winds dybere rolle tæller ikke med i denne sammenhæng.
Der er så mange dybe problemer på dette hold.
- Indkøbspolitikken fortsætter med at fejle. De sidste 3 år har været umådeligt forfærdelige.
I år:
- Marios, ??
- Kamil, var en nobrainer

19/20:
- Nelsson, direkte kendskab gennem ligaen og kræver ikke groundbreaking scouting arbejde
- Biel, Uforløst
- Kaufmann, Uforløst (mangler meget før han kan styrke en start 11´er)
- Santos, Uforløst og allerede videre
- Bartolec, Uforløst og direkte kendskab gennem ligaen og kræver ikke groundbreaking scouting arbejde
- Stage, Uforløst og direkte kendskab gennem ligaen og kræver ikke groundbreaking scouting arbejde
- Oviedo, uforløst, aldrende og kræver heller ikke den vilde scouting, da man kende ham fra sin tid i klubben
- Bendtner, ikke nødvendigt at nævne noget her
- Grytebust, Uforløst og direkte kendskab gennem ligaen og kræver ikke groundbreaking scouting arbejde
- Kalle - En succes, men man havde dog allerede et kendskab til ham gennem sin tid i Danmark
- Sigurdsson, være skadet det meste af tiden og kan højest bidrage her og nu, er ingen langsigtet løsning, heller ikke det vilde Scouting arbejde her

18/19:
- Mudra, Ser fin ud, men mangler stadig at vise sig over en længere periode og i en fast starter
- Varela, har ok stunder, men er stadig uforløst. Længder fra seneste årtiers faste højrebacks som Ankersen, Jacobsen og Pospech
- Kodro, uforløst og hurtigt videre
- Jesse, en succes men heller ikke det store arbejde i den transfer
- N´doye, en succes men heller ikke det store arbejde i den transfer
- Bjelland, en skandale at kontrakten blev så lang med hans historik. Havde en god første sæson, men ellers meget skuffende
- PapaG, uforløst og allerede videre

17/18:
Der er det 50/50. Fischer, Skov, Zeca, Vavro var positive, men de eneste som ikke var spottet af enhver fodbold interesseret er de to sidste. Resten af de vindue havde Bengtsson, Pusic, Luftner, Pieros - hvor de to første også var kendt af alle med lidt kendskab til FCK.

- Vores hold er blottet for ledere og fightere, de lunter rundt på banen og har noget af den mest kønsløse attitude jeg har set hos et FCK hold nogensinde.
- Vores bagerste 4-6 mand kan ALDRIG spille en fornuftig bold fremad banen, samtidig med at de laver minimum 2 fejl per kamp som giver en 100% chance til modstanderne
- Vi har ikke udviklet på vores spil i 10 år, og har ikke set en forbedring siden 16/17 sæsonen, jeg mener stadig at 18/19 var forfærdeligt spil, kun holdt oppe af gode enkelte præstationer og dårlige modstandere.
- Vi fortsætter i blinde med at bruge de samme spillere som aldrig har fungeret
Annonce