Snak

Mere indhold efter annoncen
"Hvorfor er der ingen eller i hvert fald meget få, der efterspørger at klubben har talenter klar til at gå ind på førsteholde"

- I min verden hænger det sammen med tre ting: 1) Vores koncept synes ikke i særlig høj grad at være gearet til spillere, som skal "lære" at spille FCK´sk (på seniorniveau). 2) Vi har ikke en stor tradition som talentfabrik. Den slags er svært at ændre på samtidig med 3) Det forventes at klubben præsterer i Europa og vinder mesterskaber.

Det er ikke fordi de ting ikke bliver vendt herinde, for selvfølgelig gør de det. Snakken er dog i høj grad funderet i den virkelighed, der er FCKs, og derfor fylder andre ting mere end et område, vi ved, der ikke kan satses på som fødekæde til førsteholdet.

"Hvorfor skulle Zanka være en realistisk handel? Jeg er med på at han sikkert gerne vil spille i klubben igen, men hvorfor skulle han ville nu, og hvordan skulle han adskille sig fra andre +30 årige spillere, som I henter hjem, og derefter bliver forargede over, når de mister niveau og fart trods stor løn"

1) Fordi Zanka gerne vil være landsholdsspiller og med til EM næste sommer, potentielt VM om to år. Det kan FCK hjælpe ham med. 2) Fordi han ikke har tabt fart og ærgerrighed endnu. Han er ikke blevet gammel og umotiveret i sit spil. Nøjagtigt som Zeca og Wilczek heller ikke er blevet det.

"Hvad sker der for at spille med spillere ude af position så ofte? Der må da være en idé i at lade nogle unge talenter få noget spilletid"

- Jeg synes kun det er udtalt som nødløsninger. Men det er da rigtigt, at det sker, måske endda relativt ofte.
Det er en stor joke endnu gang at signe tidligere spillere.
Bør FCK ikke snart bruge ham CBS´eren til noget?
Jeg har ikke noget imod at der signes tidligere spillere. Jeg har til gengæld noget imod, at der signes spillere, som skal have meget lange indkøringsperioder. Jeg har også noget imod, at holdet spiller så ringe, som det gør.
Det værste er at det her er FCK´s dyreste hold i historien. Det hele falder tilbage på Ståle og scoutingsektoren. At man kan bruge næsten 200m på en midtbane der ikke virker vil have udløst fyringer i andre klubber. Men Ståle vil jo ikke fyre sig selv....
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@smartin23

Det med talenter eller yngre spillere med potentiale har jeg efterspurgt meget længe. I den forbindelse undrer det mig at når FCK køber unge spillere (Vavro, Löftner, Kaufmann mv. ) køber man dem nærmest til at gå ind i en start opstilling. Ikke som reserve med mulighed for at slå igennem og have en bedre start 11.

Zanka synes jeg personligt stadig har et højt niveau(det synes jeg han beviser på landsholdet) . Så hvis det er en mulighed, skal vi gøre det.

Igen, akademi og unge spillere er ikke eksisterende i FCK, man virker ikke til at kunne spotte / udvikle spillere der ikke har et åbentlys potentiale.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ankersen spillede godt, så drop det med ´tidligere spillere´. Kamil er et bæst.

Det er meget symptomatisk, at netop bengtsson kommer ind, laver en god ting, og så sejler rundt derefter. Jeg har virkelig haft savnet boile, lad os håbe han snart er helt fit, og at Fischer formår at finde ud af, hvad der er sket med hans fart, overblik og evner med bolden. :/
Btw.. til alle de OB´er som mente at OB spillede fantastisk mod FCK.. endnu et bevis på at det mere var FCK der knapt spiller op til 1. Division niveau pt. Vejle spiller sjovt nok også en flot kamp. Lur mig om ikke FCN, AAB og AGF kommer til at spille nogle super gode kampe mod FCK.

Do the math.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Tak for konstruktivt svar.

Jeg kan godt følge dit argument med at det ikke er særlig FCKsk at bruge egne talenter. Klubben er mere gearet til at købe. Og den indstilling er også tydelig herinde. Det overrasker mig dog lidt, at I (fansene) tænker at man bare kan hente bærende spillere i andre klubber, selv i den nuværende situation. Men det skyldes selvfølgelig jeres økonomiske overhånd.


Kan godt forstå at folk vil have zanka hjem, grundet tidligere præstationer, og nærmest den eneste klub han fungerer i. Men der er så mange ungsomshold i baglandet, der må da vel være nogle talenter eller hvad? Der blev jo brugt undskyldning sidste uge at U19 U20 og U21 og a landsholdet havde været til samlinger
@smartin23

Jeg er enig i din betragtning. Det er efter min mening også noget ualmindeligt for den største klub i et land at fokusere så lidt på udvikling af spillere(eller måske mere rigtigt, lykkes med det) før de peaker på førsteholdet.

Det er i hvert fald ikke helt samme billede jeg får når jeg kigger rundt på de førende klubber i Europa (det skulle da lige være Barcelona i øjeblikket og se hvordan det går) der er simpelthen for langt til dem der skal tage over. Og hvir mange gange har man ikke hørt Ståle sige at det tager år for at tilpasse sig klubben, som om der ikke er en løsning på det.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Annonce