Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi gik fra noget der måske ikke lige var prangende, til total forfald og kaos..


Hvordan kan det være muligt? Det er jo den samme trup vi har som Ståle fik sat sammen. Du kan ikke sige at fyringen af Ståle fik det til at gå fra "ikke lige prangende" til "total forfald og kaos".
Superliga og FCK fan
Hvis fyringen af Ståle har vist noget, så er det at der åbenbart var mange der var Ståle fans snarere end FCK fans..
Nu vil de bare gerne se klubben brænde som straf for at man fyrede ståle..


Eller også mener de helt seriøst at Ståle ikke bare var den rigtige, men også den bedste mand for FCK.

Det kan godt være det er en fjollet holdning, men jeg tænker alt andet lige at det er mere sandsynligt at det er tilfældet, end at de ikke rigtigt holder med FCK.

Det der med at beskylde hinanden for at være falske tilhængere synes jeg vi skal gå bort fra.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Ståle har lavet mange fejl som han ikke vil erkende. Specielt med købet af Biel og han roder sig ud i meget der bare ender med at danne flere spørgsmål.

For eksempel i starten med Biel hvor han var en fiasko. Så går Ståle ud i medierne og beskytter ham og siger at han er købt ind som et talent som skal have tid og bruger Vavro som et eksempel.

Det danner bare et andet spørgsmål. Hvorfor har han så ikke købt en spiller der kan gå direkte ind og levere???

Han sammenligner med Vavro. Men Vavro og Lüftner blev jo kastet ind pga. skader. Det var ikke meningen de skulle spille så tidligt.

Vi sælger en historisk Robert Skov og køber Pep Biel. Så må man gå ud fra at det er en 1:1 erstatning. Men det var det åbenbart ikke og hvis det ikke er en 1:1 erstatning hvorfor har man så ikke købt en 1:1 erstatning i stedet for?

Det er her Ståle bliver nødt til at erkende at Pep Biel ikke har været god nok

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nu er Ståle her jo ikke længere, så han er næppe nødsaget til at konkludere noget om Biel.

Han har jo også vist tidligere at han ofte han er ret stærk ide om hvornår nogen er en god spiller eller ej, og dette falder ikke altid sammen med deres præstationer.

Der gik f.eks. ikke mange sekunder før spillere som Okore og Mussis røg ud i kulden, hvorimod der meget længe blev holdt stædigt fat i f.eks. Luftner fordi han iføgle Ståle er den ideele zoneforsvarsspillere.

Når Ståle fastholder sin tro på Biel er der næppe noget som helst som kommer til at rykke på det.

Det er ikke fordi jeg ikke er enig i at Biel ligner et fejlskud, men jeg sidder ikke og forventer en artikel fra Ståle med overskriften "Jeg tog fejl angående Biel"
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Eller også mener de helt seriøst at Ståle ikke bare var den rigtige, men også den bedste mand for FCK.

Det kan godt være det er en fjollet holdning, men jeg tænker alt andet lige at det er mere sandsynligt at det er tilfældet, end at de ikke rigtigt holder med FCK.

Det der med at beskylde hinanden for at være falske tilhængere synes jeg vi skal gå bort fra.


Jeg er komplet ligeglad med hvor ´falsk´ eller ´ægte´ folk er, det jeg snakker om er et nærmest desperat forsøg på at tolke alt der sker, alle beslutninger der tages som en forlængelse og bekræftigelse af hvordan fyringen af Ståle er det værste der nogensinde er sket.
For nogen virker det til at de næsten ønsker det skal gå galt.
Forleden dag ville Utilfreds have Thorup fyret alene på grundlag af at han havde sagt at det her nok var en mellemsæson.
Det er sgu da at ville have det hele til at brænde.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Imperator,

Tvært imod, når Thorup er fejlcastet, så skal man da bare have manden væk hurtigst muligt.

Specielt når han ikke ønsker at løfte den opgave det er at lave resultater med et tophold. Vi har ikke råd til en mellemsæson uden EL, hvor skal pengene komme fra???

Hvis du sælger den sidste rest af talent i truppen, hvor skal spillet så komme fra?

Hvis der skal nye spillere ind ved årsskiftet og til sommer der skal spilles ind i Thorups system, som lige skal bruge 1/2 år på at ramme hinanden, så står vi med endnu en mellemsæson. Det har FCK ikke råd til!!! Hverken økonomisk eller i forhold til seedning i EL..
Nu er jeg plastik fan men når i ønsker Ståle væk er det for klubben ? I er godt nok til grin, Jess er på glat is.. måden at rette skuden op på er da ikke at gå væk fra alt spillerne har trænet på..
Det er ikke football manager det her..
Tvært imod, når Thorup er fejlcastet, så skal man da bare have manden væk hurtigst muligt.


Hvem siger han er fejlcastet?
Det er noget du har vurderet baseret på 3 kampe, og en udtalelse du ikke kunne lide.

Har du tænkt over at det vil koste ca 34 mio. at fyre ham?

Tror du ikke, trods alt, det ville være bedre klubben brugte de penge på en ny spiller eller to til januar?
Det er alligevel vildt at melde ud, at JT allerede er fejlcastet. Giv nu manden en chance. I har jo allerede besluttet jer på forhånd, at han ikke er jeres kop te, og så ønsker I at se os tabe for at få ham ud af porten så hurtigt som muligt. Føj.

Jeg var heller ikke fan af ansættelsen, men jeg har da i det mindste respekten til at give ham en chance for at vise, hvad han kan udrette. Og lad ham nu også lige få sat sit præg på truppen. Det er Ståles rod, han arbejder med nu. Jo, der er da enkelte profiler, men truppen er gammel, langsom og uharmonisk. Vores spillertyper passer ikke sammen. Igen, det er et stort rod af en trup, som der skal ryddes op i.

Det er simpelthen for latterligt at blive ved med at hænge i Ståle og hans fyring. Kom nu videre i teksten.
Jeg havde synes faktisk Jess lød som et godt bud, men hans system ændring af forsvaret så hurtigt er simpelthen for dumt til jeg tror på ham.
Håber jeg bliver modbevist, gerne i morgen men tror det ikke..
Annonce