Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig Mads.

Wind er indbegrebet af FCK. Men, med de penge der snakkes, ville det være dumt at sige nej.
I min bog ville JBA være en klar forstærkning af vores nuværende trup


Jeg er klar over, at du mener JBL, men... puh!
fck-medløber.
Hvis bare Wind og cornor er skadet forskudt af hinanden. Så har vi en hel angriber


Denne kommentar reddede min morgen. it´s funny ´cause it´s true.
fck-medløber.
Mads, Anderlecht er ikke det samme de har været så det vil jeg ikke vægte så højt. De har bare flere penge. Den belgiske kilde kommer heller ikke med specifikke tal at forholde sig til, så når den siger "fornuftig deal" kan det være en deal der er fornuftig for Anderlecht og deres økonomi, men ikke vores. Ikke i vores situation.

Skal vi leje en spiller en halvsæson skal han ikke bare forstærke truppen, som du siger. Igen, vores trup spiller kun én turnering. Han skal heller ikke bare forstærke startopstillingen. Han skal være den betydelige forskel der afgør om vi bliver mestre eller ikke bliver mestre, og det er sgu svært at forvente at nogen spiller kan være det for FCK. Manden er ung og har haft begrænset spilletid i længere tid selv i Hoffenheim der aktuelt ligger nummer 11 i BL. Vi har faktisk en god trup. Vi har også noget at tabe hvis JBL ikke slår til. Og husk på at selvom han bliver vores bedste spiller dette forår så er det ikke nødvendigvis nok. Han skal være vores klart bedste spiller og vinde et mesterskab. Lykkedes han ikke med det har vi tabt på ham. Daramy og Kaufmann har stadig potentiale og Fischer har et niveau han kan genfinde. Det kræver kampe. [EDIT: Fischer har ikke brug for konkurrence for at blive bedre men kampe]. Kunne man erstatte en af dem med JBL så ville jeg juble, men det er nu en gang ikke tilfældet uden en købsoption.
"Jeg ville hade at miste Wind. Han er en af vores egne, og samtidigt en af vores bedste. Men kan vi komme i nærheden af at få 100 mio. for ham, som der har været snak om, og erstatningen samtidigt hedder Corner.... Så synes jeg næsten vi skal slå til"

- Jeg har i et par indlæg tidligere, argumenteret for nøjagtigt det samme. Jonas Wind er formentlig det største angrebstalent, vi har haft, og jeg ønsker ham i FCK i mange år fremover. Han bærer dog på en fysik, ingen kan vide sig sikker på, så kan man få solgt ham for omkring 100 mio. kr. (endda også lidt mindre), er det ok i min verden, fordi vi er ved at bygge et nyt projekt op, hvor der er brug for stabilitet på nøglepositionerne. Det vil Andreas Cornelius kunne bidrage med. Og typemæssigt passer han også godt ind, i særdeleshed i ligaen, det kan blive lidt sværere i større, europæiske kampe, hvis han skal ligge alene på toppen. Der er Jonas Wind noget bedre. Men kan dette bytte lade sig gøre, synes jeg man skal slå til - det vil, som indlægget også nævner - frigive noget kapital til et ret omfattende projekt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er delt.
Hvis vi ved sæsonens slutning står og mangler nogle få point for at nå Europa kval, så vil det i bagklogskabens ulideligt klare lys se skidt ud, at man ikke hentede noget. Sådan er det nemt at være bagklog.
Omvendt forestiller jeg mig, at man har besluttet, at man skal bruge foråret på at se, hvad der er værd at bygge videre på, og hvad man skal opgive. Herunder at Fischer skal have kampe, så man finder ud af, om han skal være en del af fremtiden, eller man skal finde nogen der vil have ham. Han havde nogle fine aktioner lige inden pausen, hvor skarpheden så bare var helt væk. Det forstår jeg som sådan godt, hvis man ikke vil tage en lejeaftale ind, hvor der ikke er en for FCK realistisk købsoption indbygget.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
moderator
Anderlecht er trods alt et niveau eller to over os.

Anderlecht har været skidt kørende de seneste sæsoner, så sportsligt tænker jeg, de er ret sammenlignelige. Økonomisk er det stærkere, og deres historie taler sit eget sprog.

Problemet med JBL er, at det er lang tid siden, han har spillet førsteholdsfodbold. Det virker ikke sandsynligt, at han skulle være en umiddelbar forstærkning. Derfor er det fint at droppe lejemålet, hvis der ikke er en købsoption. JBL skal have tid til at spille regelmæssigt, og der er en ret stor risiko for, at han skal bruge foråret til at komme op i gear. Det er ikke meget fornuft i at bruge en halvsæson på at gøre ham salgbar for Hoffenheim.

Corner er no-brainer, og hvis muligheden er der, så skal banken sprænges endnu igen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg har i tidligere i vinterpausen, eller også var det kort inden, skrevet herinde, at jeg mener, af hvis vi får et højt bud på Wind, at så skal vi sælge.
Han er god, rigtig god, men hans fysik huer mig ikke. Og for de penge må der kunne åbnes op for, at Thorup kan pege et par spillere ud han vil have købt til sin trup. Min holdning har ikke ændret sig, selvom Wind, når han er spilleklar, er fantastisk at have.

Cornelius har i øvrigt, kan jeg forstå på nogle på Twitter, ikke nogen særligt god skadeshistorik de senere år, men han er altså over niveau i forhold til resten af Superligaen. Eller, det var han i hvert fald, både første og anden gang vi solgte ham.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Jeg har læst løbende et par stedet de sidste par år at Anderlecht har været presset økonomisk, blandt andet grundet en kæmpe trup og fejlskud på transfers, og mangel på europæisk bold og Corona har nok ikke hjulpet.

Med hensyn til Wind så håber jeg at han kan holde sig skadesfri og vil Wham så smide 75-100 millioner til sommer så er det afsted med ham, han har en historik omkring skader, som nok kommer til at begrænse det beløb vi kan få for ham, og kan man så holde Corner fri for skader så bytter jeg gerne
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Præcis, Svoger.

Cornelius har da en hæslig skadeshistorik.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce