Snak

Mere indhold efter annoncen
Diogenes:

Du mener altsaa der er straffe pga. det er en holdeforseelse med Ekanis venstre haand? Jeg har set situationen mange gange og laest mange reaktioner, men den har jeg ikke stoedt paa endnu. Det virker utroligt billigt og er jo slet heller ikke det Fischer signalerer til dommeren er forseelsen.


Når du ser tv billederne der viser situationen fra siden, så er der ikke noget at rafle om. Kontakten er tydelig og mere end rigeligt til at der er tale om farligt spil.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Der er klart farligt spil, det er vi enige om, men som andre er inde paa skal det give indirekte frispark.
Diogenes:

Der er klart farligt spil, det er vi enige om, men som andre er inde paa skal det give indirekte frispark.


Citeret fra reglerne side 57, bare så vi er enige:
Hvis en forseelse medfører fysisk kontakt, er straffen et direkte frispark eller straffespark.

Der er mulighed for farligt spil... f.eks. hvis en sparker højt i luften og modstanderen undviger og ikke bliver ramt derved.
Men ved kontakt, så er det direkte frispark.

f.eks. kunne: • Sparker eller forsøger at sparke

Dertil kommer:
berøver modspillerne en oplagt scoringsmulighed ved en forseelse, som omfattede et
forsøg på at spille bolden, og hvor dommeren har dømt straffespark


I dette tilfælde er der flere muligheder og de peger alle på straffespark og gult kort...
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
ved kontakt, så er det direkte frispark.


Korrekt, hvis der er kontakt er straffen direkte frispark eller straffespark. Alle er vist enige om at der er farligt spil fordi Ekani tilsidesaetter hensynet for en anden spillers sikkerhed. Spoergsmaalet er om der er kontakt mellem Ekanis knae og Fischers ansigt og dermed direkte frispark/straffespark.

I dette tilfælde er der flere muligheder og de peger alle på straffespark og gult kort...


Nej, der er en mulighed. Hvis Ekani rammer Fischer er der straffe, ellers er der farligt spil og indirekte frispark.

berøver modspillerne en oplagt scoringsmulighed ved en forseelse, som omfattede et forsøg på at spille bolden, og hvor dommeren har dømt straffespark


Ja, *hvis* der er straffespark er der gult kort, det er klart.
Hjaelmen, det er sgu lidt (hvis ikke endda meget) sort, at hvis jeg begår farligt spil og rammer min modstander i fx hovedet eller brystet, så får han straffe, men hvis min modstander er forudseende om mit tossede spil og trækker sig fra duellen, for at undgå at risikere at komme til skade, så skal det være indirekte frispark.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Når du ser tv billederne der viser situationen fra siden, så er der ikke noget at rafle om. Kontakten er tydelig og mere end rigeligt til at der er tale om farligt spil.


Du er sgu vittig, Nicodemus.

Debatten har hele tiden været, hvor vidt der er farligt spil nok til, at der kan dømmes straffespark. Efterfølgende er det skrevet, at farligt spil kan give indirekte frispark.

Og nej, Fischer bliver sgu ikke ramt det ene eller andet sted. Han prøver overbevise dommeren om, at han bliver ramt i hovedet. Det viste billederne i studiet, at det gjorde han ikke.

I øvrigt bliver Fischer ikke frataget en oplagt scoringschance. Ekani forsøger at jonglere, men mister sit touch, og Putros vurderer, at han laver farligt spil. Fischer er dog ikke på noget tidspunkt på vej til at have kontrol over bolden.

Når Putros mener, der er sket en forseelse, skulle han have dømt indirekte frispark.
Viktor Fischer tager sig da ikke til hovedet, som om han er blevet ramt. Hvad er det for noget pjat?
fck-medløber.
Han lader i hvert fald som om, han blev ramt. Dårlig stil af så dygtig en spiller.
@Svoger: Helt enig. Hvis man laver en Wind og undgår kontakt, så er der kun indirekte frispark... det giver ikke den store mening.


@Diogenes: Reglen er ordret: "Hvis en forseelse medfører fysisk kontakt, er straffen et direkte frispark eller straffespark". Mit eksempel skulle nok være penslet mere ud: Hvis Mpindi i bevægelsen at sparke ud efter bolden, havde lagt hånden på Fischers ryg, så kunne man da sagtens argumentere for at han gør det for at støtte sig til Fischer og at det dermed bliver en del af forseelsen.
Jeg kender ikke til nogle præciseringer af reglen, så derfor er det vel et skøn hvornår/hvilken kontakt der falder ind under ordlyden i reglen.


@Martinovic: Kan du se om Mpindis lår rammer Fischer i ryggen? Hvis det sker, så er det jo et klart straffe. Vi kan ikke se det, ud fra de billeder vi er blevet præsenteret for.
Brokkede du dig også da Vinderslev smed sig til jorden som en sæk kartofler og blev liggende efter en skuldertackling fra Stage? Da det gik op for ham, at dommeren ikke fløjtede, røg han jo op som en trold af en æske! Spillede han ikke også på det? Eller er det kun når Fischer gør det, at det er et problem?
ALLE spillere "sælger" situationer til dommeren. Hele tiden.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
Sandt, Hjaelmen. Nogen værre end andre.
Annonce