Snak

Mere indhold efter annoncen
Matias

Min tanke omkring Fischer er at det kan være alle skaderne der sætter sine spor. Lidt på tempo. Lidt på touch. Lidt på mod.
Det bliver så yderligere forstærket af han sikkert psykisk er lidt i en ond spiral, hvor han vil det så meget at det går galt. Fortænkt.
Og så er jeg så træt af hans dødbolde. Også selvom han lagde et fint hjørne til Zanka o går. En arm i vejret betyder hårdt i brystet på første modstander. Den anden arm i vejret betyder hårdt i brystet på første modstander og begge hænder i vejret betyder hårdt i brystet på forreste modstander. Hold nu op hvor er det tungt.

Jeg tror desværre han er for damaged good til det nogensinde bliver rigtigt godt igen.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Det er en sygdom i denne tråd til tider. Det er vildt hvor hurtige folk er til at afskrive spillere. Hvad har han spillet indtil videre, 6 kampe? Fald nu ned. Bundu har utvivlsomt nogen spidskompetencer vi virkelig har manglet. Måske skulle vi give ham lidt mere end en måned før man konkluderer at han aldrig bliver god nok. Det bliver sgu så skingert.


Det er den forkerte tråd at prædike dette i.
Folk herinde er oftes så dygtige scouts, at de kan vurdere både spilleres niveau og potentiale ud fra Youtube videoer, inden de overhovedet set dem spille en kamp.
Det gik da meget godt, indtil Rasmus Falk blev træt.

Jeg forstår simpelthen ikke, at han skulle spille halvfems minutter. Og før I kan råbe NICOLAI THOMSEN, vil jeg bare lige sige, at jeg ville foreslå William Bøving, hvis Lukas Lerager ikke kunne spille fuld tid. HAN VAR SLET IKKE MED I GÅR, kan I så råbe, og så har I sikkert ret.
fck-medløber.
@BB

Tolker det til at vi er meget enige. Hvor ligaen i højere grad var fordelt 1 | 2-6 | 7 til 10/12 og så nedrykkerne. Så ændre dette sig først til 1-2 | 3-6 etc.. og nu hvor AGF synes at ville lege med mere konstant 1-4 | 5-10 og så nedrykkerne.

Ligaen kan naturligvis sagtens ende med at FCM vinder med +10 point.

Så selvom jeg ser et FCK der gennem de senere år er blevet ringere, så ser jeg også nogle konkurrenter der er steppet op og blevet bedre, i sig selv en dårlig blanding hvis man holder med FCK. - hvor vi før godt kunne have "lignende" nedture og stadig hive en 1-0 sejr og tilsidst vinde mesterskabet, fordi andre hold var mindst lige så ustabile, så går den ikke i dag.



“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
"Min tanke omkring Fischer er at det kan være alle skaderne der sætter sine spor. Lidt på tempo. Lidt på touch. Lidt på mod"

- Ja, det kan sagtens være. Dvs. jeg synes egentlig han viser både engagement og mod, hans tempo og touch kan bare ikke bære projektet i land. Og derfor deler jeg den større bekymring ift. ham end Mustapha Bundu. Som du selv skriver, kan man få den tanke, at: "... han er for damaged good til det nogensinde bliver rigtigt godt igen". Det ville virkelig være trist.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Troede sq ellers at Fischer, med tanke på træningskampene, ville være klar i hovedet til resten af sæsonen. Han scorede da også 2 mål og har en enkelt eller 2? assists nu her. Men hold op hvor går det dræbende langsomt!
Bundu har været hamrende uskarp i starten af hans FCK tid. Ingen tvivl, det kan vi alle blive enige om.

Men han har bidraget med nogle gode og anderledes løb, end hvad vi er vant til, og godt nok har han ikke scoret, men han hat haft hvad? 5-6-7 kæmpe direktør chancer allerede.

Hvis Bundu kan få hul på bylden og få tanket lidt selvtillid, så er jeg ret fortrøstningsfuld. Han kommer til chancerne, og han bidrager til noget i opspillet - det eneste han har manglet er skarpheden til at sparke de her 100% chancer ind.


Han har ikke spillet ret meget fodbold det sidste halve års tid, og skal ligesom Lerager også have chancen for lige at komme op i opdrejninger.

Jeg fornemmer allerede en Pep Biel 2.0 herinde ift. Bundu.

Så må i kalde mig naiv, optimist og hvad i ellers vil, men at afskrive en spiller på baggrund af at han har spillet 310 minutter for FCK, og samtidigt lavet 2 assist og brændt så store chancer som han har gjort (han kunne vel have haft scoret en 4-5 mål).. At afskrive ham nu er decideret useriøst. Støt nu op om holdet i stedet, og giv Bundu en chance for at få hul på bylden.


Når det er sagt, så skal Victor Kristensen have ros for sit indhop. Selvom der var en skønhedsfejl her og der, så gjorde han en rigtig god figur. Forhåbentligt kan vi igennem den næste halve sæson køre ham i stilling som 2. valg på venstrebacken i stedet for Oviedo. Victor er nok lidt billigere i drift ift. lønkroner også.
@MadsLeb: Du læser ALT for meget ind i det, at nogle af os er lunkne ved Bundu.
Det er den, angivelige, 21 millioner store købsoption som skræmmer. Havde vi en købsoption på 5 millioner, så var det noget helt andet.
Men der er altså ikke vildt mange kampe tilbage for ham til at bevise at han er 21 millioner værd.
Og 21 millioner vil altså stadig være en overordentlig stor sum at smide efter en spiller, med den nuværende økonomi taget i betragtning, hvis han ikke virkelig brænder igennem.
Min største anke på ham i går, var at jeg synes han så lad ud. Andre har så set noget andet fra ham i går. Jeg synes ikke han gjorde sindsygt meget væsen af sig, modsat Daramy der fra det øjeblik han kom ind søgte bolden OG prøvede at gøre noget med den.
Sådan kan vi jo også se kampene forskelligt.
Iflg. Sofascore (den kan man synes om hvad man vil) der var Bundu meget lidt involveret i den ½ time han fik på banen.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
@madsLeb

Jeg følger dig egentlig godt. Det er efterhånden bevist nogle gange at spillere skal bruge tid på at falde til på den ene eller anden måde.

Jeg synes også han har bragt sig selv i nogle positioner hvor man måtte forvente han scorede og dermed gjorde en større forskel for holdet.

@hjaelmen
Omvendt synes jeg faktisk @hjaelmen sætter rigtige gode ord på det. - det skulle dog ikke være første gang vi har givet +20 mil for en som skulle bruge lang tid på at bevise sit værd.

Btw.. bedømt ud fra sofascore, så ser det ud til at JBL er startet på samne måde i Anderlecht.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Lad os håbe at vi fik skubbet Lyngby så godt i gang, at de kan tage point fra FCM idag. Det kunne fandme være dejligt.

edit.
uhhh 1-0 :)
Annonce