Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er helt enig svoger. Vi har været heldige med nogle kendelser i tidligere kampe, men ikke sådan vildt. Mod Brøndby er den mest diskutable kendelse vidst vores sidste mål.

Omkring VAR, kan jeg dog mærke det fjerner min umiddelbare jubel lidt efter lidt, og det hader jeg.
Min knægt fortalte igår om et at sine første minder fra parken, hvor han så der blev scoret og sekundet efter var alt kaos og han blev kastet op i luften og alle jublede helt overstadigt. Dén følelse vil jeg nødig se forsvinde fra fodbold.
Inden VAR var der i nærmest hver eneste runde fokus på, at et eller flere hold var blevet snydt alvorligt, pga noget dommeren havde overset.

Præcis. Groft sagt brokkede man sig før VAR over ting som dommeren IKKE havde dømt (fordi han ikke så det). Nu brokker man sig over det han ser (pga. VAR). Se for eksempel Glen i går.

Jeg foretrækker det sidste. Jeg finder det meget nemmere at acceptere dommerens kendelsen, når jeg ved han har kigget den på skærmen.

I samme dur er der det med annullering af mm.-offsides...Det ER irriterende at mål annulleres pga 5 cm. offside, ingen tvivl om det, men før VAR blev mål annulleret på 5 cm. ONSIDE. Nogle gange 50 cm. onside.. Det var jo faktisk endnu mere irriterende, at man scorer et helt legitimt mål og det så annulleres.

Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
For spillerne på stadion er det federe bare at kunne juble over godkendte mål uden at skulle frygte de tilbagekaldes. For sofa-trænere som mig selv er det frygteligt at se kampe afgjort på fejlkendelser. VAR ligestiller en dommers mulighed for at kunne lave et skøn baseret på de samme billeder som jeg har adgang til. Jeg vil aldrig tilbage til fodbold uden VAR.
@Toon Toon!

Victor Nelsson vil nok mene, at den slags stadigvæk sker. Faktisk hver eneste gang han scorer ;-)
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Jeg kan godt se hvad i 2 mener Toon og Esrever. Det er naturligvis mere fair sikkert godt i det lange løb. Jeg lever også nogenlunde med det på TV. Men jeg tror det vil tage af stadionfølelsen, og det er jeg ikke glad for.
De kicks man får af vilde scoringer er bare så stor en del af min glæde ved fodbold, jeg ikke bryder mig om hvis det skulle blive mindre. Og det gør det jo, jo flere skuffejern man møder jo mindre bliver man ophidset.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvfølgelig er du uenig, Kasper, for du er en af dem, jeg hentyder til. I kammer over, og jeg tror ikke på at I havde brokket jer over det ene eller det andet, hvis det havde været til vores fordel.
Hvordan nogen skulle farve mig, ved jeg ikke - jeg skriver endda i det opslag du svarer på, at jeg ikke ser de andre programmer, som I brokker jer over.

Jeg er i øvrigt enig med de andre der skriver, at det store problem med VAR er, at man skal vente på at se, om der faktisk er mål. Det tager en del af klimaks.
Det bliver forhåbentlig mere smidigt/hurtigere at afgøre ude fra vognen, med tiden, men for mig at se er det et nødvendigt onde, når det sættes op over for de fejl, som ´vi alle´ brokkede os over før VAR.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Haha Kasper - sandt nok :) Helt forfærdeligt for Nelsson, det ER for dårligt, når det sker, enig.

Plankeværket, jeg er erklærer VAR-tilhænger men jeg er helt med dig her. Den kritik du fremfører her, er for mig, den som er "farligst" for VAR og for os alle. For fodbold ER følelser. Jeg er dog stadig et sted, hvor jeg tror det er en balance der skal findes. Det vi skal sikre er, at vi ikke annullerer mål på småting, som lidt hiven i trøjen, hvis det altså er noget som vi normalt ville tillade før VAR. Sker der en reel forseelse, så skal vi selvfølgelig underkende målet, og ja, hvis det kommer til at ske for hyppigt, så vil vi tilskuere kunne ende med den frygt du beskriver - at vi ikke tør juble for det bliver sikkert annulleret. Det vil være sket. Men bliver flere mål underkendt pga. forseelser, så skulle man også tro at spillerne begynder at indstille sig derefter, at de stopper med at begå forseelser for at komme til chancen for at score?

Det er nok en af de ting, vi rigtigt kan vurdere når VAR er modnet lidt mere hos alle parter, men jeg gir dig helt ret i at følelserne er alfa og omega i fodbold.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Tøfting har en pointe om at man bliver nødt til at stille spørgsmål til dommerstandarden i Danmark. Der er stor forskel på VAR ud fra hvilken liga man er i. I nogle lande virker det godt, for eksempel i Tyskland. Det hjælper også at have fuldtids ansatte dommere.

Samme situationer bliver dømt forskelligt med og uden VAR og det er problemet i Danmark.

For eksempel er der en skærpet regel om at spillere ikke må forlade banen under VAR review. Det er den regel de prøver at få en hjemmel på Zankas gule kort.

AGF spillerne nægtede at gå ind på banen og deres direktør råbte nedlæg protest nedlæg protest. Dommeren lavede VAR reviewet mens der var et hav af AGF´er der opførte sig uforskammet uden for banen. Det var først da dommeren dømte straffe at man kunne få dem ind på banen og det tog noget tid. Man bør dømme ud fra samme regel som Zanka blev dømt på.
Poulsen laver en håndgestur til dommeren, hvor han skyder sig selv i hovedet. Direktøren kommer med tiltaler mod FCK om manipulation og korruption.

AGF slipper uden straf når de bryder mange mange forskellige regler. Det er jo helt sort.

Derudover ender FCK som sorteper. FCK har intet gjort forkert i dramaet og alligevel bliver alt fordrejet til at vi har snydt AGF for en sejr. Vi får et fokus på en negativ måde og det er det jeg bliver irriteret over.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Du har nok ret i dit perspektiv Toon. Når det er så åbenlyst en ulempe ved VAR, så arbejder man nok på at forbedre den del med hastigheden, og hvad der skal dømmes.

Så må man bare håbe de snart bliver enige med sig selv, så linierne er ens i de forskellige kampe.


En ting om fodbold iøvrigt. Pierre er ude af holdet i Vejle. Hold nu magle det er en dårlig udlejning af en svensk landsholdsspiller der kæmper for EM. Jeg håber DBU kan afholde et kursus i, hvordan man udlejer specielt backs til SPILLETID. Nu skal vi til sommer sælge en Vejle reserve og ikke en FCK reserve. Super.
Det har da ´aldrig´ været tilladt at forlade banen (med vilje) under kampen, uden at dommeren giver tilladelse til det.
Aldrig som i at jeg ikke ved, hvor gammel den regel er, men det er ikke nyt. Hvis Zanka gjorde det, skal han have gult kort for det, men det var ikke min forståelse, at det var årsagen?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Annonce