Snak

Mere indhold efter annoncen
Bornholm?
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
En lille, afsidesliggende alpehytte i Bayern - så I var ikke langt fra!

Er dog sikkert hjemme igen, og det var nok meget godt, at jeg først kom hjem til 2-0 sejren over München. Det havde ikke været behageligt at skulle have Nürnberg-kampen med i Napolibagagen.

Synd for Freiburg. Dejligt hold, dejlig træner og dejlig klub. Havde det dog blot været Nürnberg eller Hoffenheim, som vi havde taget 5-0. Så havde en uafgjort mod Freiburg til gengæld gjort lidt mindre ondt.

Virkelig dejligt at se, at Hummels er tilbage med løb op i banen for at skabe pillet. Det har virkelig manglet siden sæsonen 11/12. Han er fantastisk til det, og det giver en rigtig god ekstra dimension i vores spil.

Nu skal Marseille bare have tæsk! Det bliver sikkert ikke let, men de var vanvittig heldige med deres resultater mod os for 2 år siden, og det ville varme mit hjerte noget så dejligt, hvis vi kunne være i stand til at spille dem ud af banen. Napoli snupper vi senere med mindst to overskydende mål, så at vi bedre indbyrdes. Arsenal er gruppens klart bedste modstander, og selv om deres spil ikke er strålende for tiden, så vinder de stadig kampene.

Wieter Jungs, weiter Jungs!
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Hurtigt spørgsmål:

Ser du Arsenals kampe? Eller dækker "for tiden" bare over 1. halvleg mod Swansea i lørdags?
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
moderator
Fordi det har været strålende i de øvrige halvlege...?
https://kortlink.dk/sudv
Bestemt ikke, og nu er "strålende" jo også en rimelig gratis betegnelse, eftersom der ikke findes ret mange fodboldhold der kan bryste sig med konsekvent at spille strålende.

Det lød bare i vendingen som om forfatteren mener spillet ikke er specielt godt for tiden, og der er jeg jævnt uenig. Også selvom der selvfølgelig er udfald.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Jeg er nu tæt på at være enig. Det er sjældent det bevæger sig op over det middelmådige. I den sammenhæng Will brugte beskrivelsen ("klart bedste modstander") er det en observation der er helt på sin plads. Vi hiver mange points hjem uden ligefrem at imponere.
https://kortlink.dk/sudv
Det kommer vel så ned til hvilke forventninger man har til mandskabet.

Jeg skal blankt erkende, at jeg synes spillet og balancen i store perioder ser rigtig fint ud, især hvis man medregner at man mangler tonsvis af spillere.

Jeg er i hvert fald ikke specielt enig i, at det sjældent er over det middelmådige.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
@ Il_Preferito

Ser du Arsenals kampe? Eller dækker "for tiden" bare over 1. halvleg mod Swansea i lørdags?


Siden Özils skifte, så har jeg set samtlige Arsenal-kampe bortset fra kampen mod Stoke.

Så de korte svar på dine spørgsmål må være: ja og nej.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Det lød bare i vendingen som om forfatteren mener spillet ikke er specielt godt for tiden


Jeg kan ikke se, hvordan det kan udledes, når jeg i sætningen før skriver, at Arsenal er gruppens klart stærkeste modstander. Når jeg samtidig skriver, at spillet ikke er strålende er det kun et udtryk for, at jeg mener, at vi kan slå dem/jer - samt at jeg tror, at I kan spille bedre end det nuværende. Det bliver spændende at se, når jeres trup er (nogenlunde) skadesfri. Beklager, hvis jeg udtrykte mig tvetydigt.

https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Som sagt, "strålende" er en rimelig gratis betegnelse, for der findes vel ca. 1 eller måske 2 fodboldhold på verdensplan, man kan tillade sig at putte den label på.

Det faldt mig, som nævnt, bare for brystet, hvis man ikke mener vi spiller specielt godt. For jeg synes bestemt vi spiller godt i store perioder, indtil videre.

At hold kan spille bedre er vist det man også kan kalde en gratis betegnelse.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Annonce