Snak

Mere indhold efter annoncen
Ewerthon(nu i Zaragoza) er vist det nærmeste man kommer på det.
Razz har dog ret.
Dortmund har udlejet Delron Buckley til FC Basel 1893 for resten af sæsonen.
Lever han virkelig endnu?? Godt for jer, at I er af med den krukke.
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Endelig! I dag kom sæsonens første sejr efter 3-1 på udebane og Stuttgart. Magnin (selvmål), Kringe og Frei stod for Dortmunds mål. Det var ikke nogen skøn kamp, der var tonsvis af fejlafleveringer og dårlige afslutninger, men det vigtigste var blot, at holdet fik en sejr. Ydermere fik Tinga debut, og han efterlod et fornuftigt indtryk.
Real Betis skulle være særdeles interesseret i David Odonkor fra Dortmund. Rygterne siger, at Dortmund kræver 7 mio euro for deres hurtige kantspiller. Jeg tvivler dog lidt på, at dette tal kan passe...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
David Odonkor har nu underskrevet en kontrakt indtil 2011 med Real Betis. Den lynhurtige fløj havde ikke længere en chance for at komme i startopstillingen efter indkøbene af Valdez, Frei og Tinga. Dortmund har gjort en kanonhandel og tjener ca. 6,5 mio euro på salget af Odonkor. Disse penge skal på et senere tidspunkt bruges på indkøb af nye spillere.
Vores 34-årige reservekeeper Bernd Meier har endnu en gang pådraget sig en korsbåndsskade. Dermed ser det ud til, at hans karriere er slut. Dortmund har dog ingen planer om at hente en transferfri målmand til klubben. I første omgang planlægger man at bruge unge Sören Pirson som gardering for Roman Weidenfeller. Først i vinterpausen vil klubben overveje at hente en ny målmand.
Dortmund spillede en elendig kamp i dag imod TSG Tannhausen i første runde af pokalturneringen, men formåede dog at vinde 3-0. Tinga, Valdez og Frei scorede målene for Dortmund i en kamp, hvor kun Weidenfeller holdt højt niveau. Dortmund har åbenbart for vane at spille dårlig fodbold i pokalturneringen, men lad os håbe, at holdet hæver niveauet i næste runde.
Meget fortjent 1-0 sejr i dagens hjemmekamp mod HSV. Dortmund var det klart mest toneangivende hold, og efter mange store chancer formåede Wörns at heade sejren hjemme efter 82 minutter spil. Særligt i 2. halveg formåede Dortmund at presse HSV mere eller mindre helt i bund. Endnu en gang var vores nye brasilianer Tinga blandt de bedste på banen. Hvis holdet kan vedligeholde denne stime så ser det fornuftigt ud med henblik på næste kampe.
Dortmund tabte 1-0 i en gennemgående trist kamp mod Gladbach. På sin vis også fortjent, at holdet ikke formåede at vedligeholde de gode takter fra kampene mod Stuttgart og HSV. Pasningsspillet var endnu en gang under al kritik, og afslutningerne foran mål mindede meget om sidste sæson. Vi investerer i dyre domme på angribere som Alexander Frei, men manden formår ikke at putte bolden i nettet til trods for, at han står helt fri foran målet - skuffende. Tempoet i spillet skal hæves betragteligt til næste kamp på hjemmebane mod Hannover 96.
Annonce