Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Redondo

Jeg ved stadig ikke, hvad planerne er med Ji Dong-Won. Om han skal ud på endnu en lejeaftale ved jeg ikke. Han er jo ikke en gang fast mand for Augsburg.


Ja, han er svær at blive klog på. Man kunne godt frygte, at han kommer til at overtage Schiebers rolle på holdet, men i det mindste så kommer han til Dortmund gratis. Så er det lettere at leve med risikoen.

Det bliver i øvrigt en spændende Bundesliga-runde, som vi går i møde. enten Leverkusen eller Schalke taber et skridt i toppen.

Jeg håber på, at de spiller uafgjort mellem de to. På den måde "forsvinder" der 1 point ud af topstriden for vores konkurrenter om 2. pladsen. Leverkusen ender på4 4 point. Schalke ender på 38 point, hvilket betyder, at vi med 4 points forspring får luft ned til dem. Med et uafgjort resultat vil vi altså kunne overhale Leverkusen med en sejr i vores indbyrdes opgør, mens Schalke ikke kan overhale os i vores indbyrdes opgør = optimalt.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
http://www.bild.de/sport…2.bild.html

Gündogan ikke klar før april, og mht. sommerens transferspørgsmål, så garanterer han, at hans første kontakt bliver med Dortmund.

Han bliver desuden endnu engang rygtet til Real Madrid. Der er sikkert intet hold i rygterne, selv om de kan vise sig at blive til virkelighed på et tidspunkt.

Jeg kan dog godt se det sjove i, at Sahin skiftede til Real Madrid, og han kom tilbage, og nu kan det være, at den spiller, der blev hentet ind som afløser for Sahin, skifter til Madrid. Omfanget af det sjove afhænger naturligvis af, hvor stort et beløb vi indkasserer.

https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Jeg kan faktisk heller ikke rigtig se, hvad Real Madrid skal med Gündogan. Modric er inde i sin bedste alder, og Xabi Alonso er aldrende, men han har været meget vigtig for Real Madrid i denne sæson. Realistisk set så bør det jo være Manchester United, der bør gå efter ham, men så igen så har vi måske en situation, hvor Dortmund kan sige, at man spiller Champions League næste sæson, og det gør Manchester United muligvis ikke. Omvendt så er Manchester Uniteds omdømme nok så stort, at det ikke har nogen betydning.

Ellers er det noget øv med Gündogan. Man kan skrive mange sider om, hvor fantastiske Bayern München er, men lige sådan kan man vist også skrive mange sider om, hvor hårdt ramt Dortmund er ramt af skader i denne sæson.
"Vi er bare ikke bedre"
Fremragende af Mkhitaryan. Han kan blive forårets profil i Dortmund, hvis han fortsætter sådan.
"Vi er bare ikke bedre"
Aubameyang! Hvad skal vi dog med Lewandowski? Hehe, selvfølgelig bliver han savnet, men Dortmund skal nok have profilerne i næste sæson til at kæmpe med om førstepladsen.
"Vi er bare ikke bedre"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
4-0 og videre. Dejligt at Jojic kom på tavlen i dag. Flot holdpræstation i dag og gode præstationer af Mkhitaryan og Aubameyang. Det er begyndt at ligne noget. I sær omstillingerne er i topklasse.

Nu kan man rigtig nyde aftenens opgør mellem Schalke og Leverkusen.
"Vi er bare ikke bedre"
Vigtigt med lidt mere medgang til Mkhitaryan og debutmål til Jolic.

Og Aubameyang? Han er meget mere end blot speed.
Celtic Football Club "30 years ago today my mother and father met. I asked my dad how it came about, "Canny mind, but we humped Rangers 2-0." ~ random Celtic fan.
2-1 til Schalke. Dortmund er tætttere på 2.pladsen, men Schalke rykker tættere på. Det ser virkelig ud til, at Jens Keller har fået styr på sit mandskab, og man er inde i en god stime nu. Alt andet ville også være en kæmpe skuffelse med det mandskab, som Schalke 04 besidder.

Forhåbentlig kan de blive sat til vægs på Westfalenstadion den 25. marts.
"Vi er bare ikke bedre"
Har billetter til kampen mod Schalke. Det er mit første ruhr derby, så forhåbentlig bluver det til 3 point.

Af sikkerhedsmæssige årsager, så kommer der ikke til at være fuldt hus. Ærgerligt, men nok en fornuftig konsekvens af den ballade der tidligere har været...
BV Borussia Dortmund 09 (siden 1992 da idolet var Flemming Povlsen) Nur der BVB - Echte Liebe
2-1 til Schalke. Dortmund er tætttere på 2.pladsen, men Schalke rykker tættere på. Det ser virkelig ud til, at Jens Keller har fået styr på sit mandskab, og man er inde i en god stime nu. Alt andet ville også være en kæmpe skuffelse med det mandskab, som Schalke 04 besidder.


Om ikke andet, så virker CL-kvalifikationen til at være inden for rækkevidde nu. Den tror jeg ikke på, at vi taber. Det kan godt være, at Schalke er i god form, men det er vi også, så jeg er ikke ret bekymret for, at vi i sidste ende er i stand til at nå og holde 2. pladsen.

Fremragende kamp i går - igen. Vi er tilbage til det gode spil, og det er ikke svært at sætte fingeren på det problem(er), der gjorde, at vi med samme hold spillede elendigt i store dele af efteråret: skader, manglende kontinuitet og manglende selvtillid.

Har billetter til kampen mod Schalke. Det er mit første ruhr derby, så forhåbentlig bluver det til 3 point.

Af sikkerhedsmæssige årsager, så kommer der ikke til at være fuldt hus. Ærgerligt, men nok en fornuftig konsekvens af den ballade der tidligere har været...


Jeg tror nu ikke, at du kommer til at savne en god stemning.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Annonce