Snak

Mere indhold efter annoncen
Wow. Schieber har faktisk haft nogle gode indhop mod Gladbach og Hannover.

Og så fik Reus endelig scoret! Godt nok en kæmpe afbrænder han havde før.
"Vi er bare ikke bedre"
Ah, jeg synes, at det er en smule respektløs at sige Mainz ikke har fortjent det. De har efterhånden gjort det godt i flere sæsoner, og de er også ved at opbygge en bred trup. Thomas Tuchel kunne sagtens være arvetageren for Jürgen Klopp, selvom jeg ikke håber, at man skal spekulere i en afløser for Jürgen Klopp i meget lang tid.


Vi er helt på bølgelængde. Mainz har også fortjent det, og det har Augsburg også. De har spillet rigtig godt over hele sæsonen. Jeg er bare nervøs for, at når de skal ud og spille i Europa, at de så får problemer i ligaen, da de ikke har de økonomiske vilkår, som giver mulighed for at kunne levere i begge turneringer. Det kan dog godt ske, at de kan gøre det, men jeg vil mene, at hold som Wolfsburg, Hertha og Gladbach ville have bedre mulighed for det.

Skrevet på en anden måde, så frygter jeg, at man i Europa leverer nogenlunde, men samtidig befinder sig i nederste halvdel. Bedst eksemplificeret ved Frankfurt og Freiburg, der i sidste sæson spillede sig (fortjent) i Europa, men i denne sæson har haltet noget så grumt bagefter i Bundesligaen.

Det er også bedst for Tysklands koefficient, hvis det er bedre hold, der spiller i Europa. Jeg er helt åben for overraskelser, men jeg kunne godt tænke mig at se at se et tysk "A-team" i Europa næste år med Bayern, Dortmund, Schalke og Leverkusen i CL, mens Wolfsburg, Gladbach og Hertha/Augsburg/Mainz/Hoffenheim var at finde i EL.

Men det kommer efter al sandsynlighed ikke til at ske, og hvis Augsburg og Mainz er at finde på de EL-kvalificerende pladser efter 34 kampe så fred være med det!
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Wow. Schieber har faktisk haft nogle gode indhop mod Gladbach og Hannover.


Ja, men i øvrigt smukt, at Reus ikke nænnede ham en assist men foretrak en bold fra Mkhitaryan ;)
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Augsburg tror jeg ikke får den store succes i EL. De har ikke den nødvendige erfaring, og de kommer også til at gøre mere brug af deres trup, end de er er vant til. Mainz har lidt mere erfaring, selvom de godt nok var sølle sidst de var i EL.

Julian Schieber kæmper nok for en kontrakt, der kan give ham nogenlunde samme løn som i Dortmund. Oliver Kirch skal holde sig langt væk fra startopstillingen. Vi har jo også 31 årige David Solga på holdet, hvis det skulle gå helt galt.
"Vi er bare ikke bedre"
http://www.bvb.de/News/U…nde-Borusse

Sebastian Kehl forlænger sin kontrakt til 2015, hvor det også forventes, at han indstiller sin karriere.
"Vi er bare ikke bedre"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Også en flot kasse af Kevin Volland. Hans arbejde på banen og fart gør, at han minder mere om Lewandowski. Nu bliver han godt nok brugt på kanten, men det vil jo også være ideelt for Dortmund, hvis skades helvede skulle fortsætte i næste sæson. Klopp synes også at foretrække spillere, der kan spille mange positioner på banen.
"Vi er bare ikke bedre"
Vildt at Leverkusen er faldet helt fra hinanden her i 2014. Hvis man ser alene på det nye år, så ligger de til at spille nedrykningskamp. Man kan sige de har gjort det noget lettere for os ift. direkte kvalifikation til CL.

Nu skal Schalke også bare lige sættes af på tirsdag - med mig stående på langsiden :) Det bliver stort!

De to andre kampe jeg har set på stadion i denne sæson endte 6-2 og 5-0, så har høje forventninger til vores offensive kræfter...
BV Borussia Dortmund 09 (siden 1992 da idolet var Flemming Povlsen) Nur der BVB - Echte Liebe
Hej

Vi er en flok drenge som har tænkt os at tage ned og se Dortmunds hjemmekamp i weekenden 2-4. Maj.

Hvordan kan vi gribe det an i forhold til billetter til kampen? Er de mulige at få? Og hvor kan man købe billetter?

Jeg kan se, at alle kampene i den runde det ligger i ovenstående weekend er programsat til kl 15.30 lørdag. Jab man regne med det tidspunkt eller er det sandsynligt at det bliver ændret? Og hvis det ændres, er der så risiko for at kampen rykkes til om fredagen eller søndagen?

Og sidst men ikke mindst: er der nogen der har kendskab til nogle fede steder at besøge i Dortmund-området?

Håber kan hjælpe!

Mvh

Benjamin
Alle kampene i de sidste runder bliver spillet samme tid, jeg og nogle venner arbejder selv på i samme weekend på at tage ned og se Freiburg gegen Schalke.

Arbejder skal forstås på den måde at Feiburg ikke gider/kan fortælle os om hvornår billetterne går i løssalg og det er meget irriterende for vi kan flyve til Basel for under 800 kroner for en retur med Easyjet så de må gerne snart melde noget ud inden at flybilletterne stiger i pris.
Når tilhængerne synger ens navn bliver man glad, og følelsen er den samme om der er 20.000 fans eller bare fem Køge-fans i Brønshøj. Det er en varm følelse som man gerne vil gengælde- Citat Luis Maria Alfageme.
@ Benjamini

Hvordan kan vi gribe det an i forhold til billetter til kampen? Er de mulige at få? Og hvor kan man købe billetter?


Ja, det er muligt at få billetter. Det er dog svært, og jeg vil allerede garantere nu, at hvis den "flok", som du beskriver vil tage afsted, består af flere end 2 mennesker, så kan I godt glemme at sidde/stå sammen.

Du gør det på denne hjemmeside, hvor du skal oprette dig som bruger

https://www.eventimsport…hop/20/home

Man kan også få billetter over telefonen, men hvis ikke man er klubmedlem (og dermed kan købe billetter før, at de bliver mulige at købe for alle), så kan man lige så godt glemme det.

Forsalget starter 4-6 uger før kampen afvikles. Altid om mandagen kl. 8.30.

Alt afhængigt af kampen er der mellem 5.000 og 10.000 billetter, der er tilbage til løssalg, og disse er altid solgt maksimalt 5 minutter efter, dvs. kl. 8.35.

Jeg har set Dortmund fire gange i de seneste år, og jeg har de to af gangene siddet alene med min makker (som i det ene tilfælde var min far) et andet sted på stadion. Derfor vil jeg gerne anbefale jer at finde ud af, om I kan acceptere at sidde opdelt i løbet af kampen.

Jeg vil som udgangspunkt anbefale jer, at I (alle der vil med) sætter jer sammen en mandag morgen før salget starter og sidder klar med hver jeres computer og log in. Alle skal gå efter at få to pladser ved siden af hinanden, og hvis man kan se, at det ikke er muligt, så skal man gå efter at sidde alene. I skal skynde jer - selv om der går 5 min. før, at alt er udsolgt, så betyder dette blot, at alle efter 5 min. har betalt og dermed sikret sig deres pladser. Der er et tidsrum på 30 sekunder, hvor alle er lige.

Hvis I får købt for mange billetter, så kan man ALTID sælge sin billet igen. Så dette skal I ingenlunde være bange for. Dortmund er (suverænt) den bundesligaklub, hvor efterspørgslen for billetter til hjemmekampene er størst.

Glem i øvrigt på forhånd alt om tre ting:

1) at sidde mere end 2-3 sammen.
2) at beslutte sig for en prisklasse på forhånd - det er umuligt at sige, hvor billetterne er til rådighed henne.
3) at få billet til Südtribune.

Jeg håber ikke, at jeg lyder alt for pessimistisk, men I skal abre være kalr over, at det ikke er det letteste. Det er dog bestemt muligt, og jeg er kommet afsted samtlige gange, at jeg har villet det.






https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Annonce